Az EKB egyik vezetője azt találta mondani, hogy az olcsó pénzek időszaka végéhez közeledik. Ez kissé megtörte az európai tőzsdék lendületét, de csak időlegesen, inkább a kötvényhozamot tolta fel. Ismét távozott Trump elnök egyik tanácsadója, John Bolton.
A német DAX index 1,1, francia párja 0,8, brit kollégája 1,0 százalékkal ment fel. Az amerikai indexek közül az S&P 500 0,9, a Nasdaq 1,1, a vámokra érzékenyebb iparvállalatokat tartalmazó Dow Jones pedig 1,5 százalékos pluszban van fél hétkor, de volt két százalék körül is.
Az újabb szankciók miatt hétfőn durván elintézett orosz MOEX index rubelben négy százalékkal ment fel, de miután a rubel ugyanekkorát zuhant, ez lényegében stagnálással ér fel devizában számolva. A török piacot is tovább alázzák, két százalékkal esett az index. Valahogy Budapest is belekerült a szórásba, mert a környékbeli országok közül egyetlenként jelentősebben, 1,1 százalékkal esett a BUX index. (Varsó, Bukarest csak pár pontot esett.)
Konzum 4175 forint?
Az OTP, amelyet hétfőn az orosz pánik nyomott le, pluszban kezdett ugyan, de a végére megint 1,2 százalékos mínuszba süllyedt. A Mol 1,4, a Richter 0,9 százalékkal esett. A Mészáros-cégek szünetet tartottak a száguldásban, általában kissé estek. A forint lényegében nem változott, 311,30 az euró.
Debreczeni Csaba, az MKB Bank szenior elemzője reggel a Konzumról beszélt a TrendFM-nek, amelyről cége készítette az első elemzést. Eszerint a részvény értéke 4175 forint, ami a jelenlegi tőzsdei árnál mintegy 20 százalékkal magasabb. Ez a könyv szerinti érték 2,1-szerese. Magas megtérülést várnak több vagyonelemtől, például a balatoni ingatlanoktól.
Száguld az olaj
A Duna House Cégcsoport fő üzleti szegmenseiben kétszámjegyű növekedéssel kezdte a 2018-as évet – írja a cég gyorsjelentése. A csoport ingatlanközvetítő hálózatai 20 százalékot meghaladó éves növekedéssel 2,4 milliárd forintos jutalékvolument értek el. A növekedés motorja elsősorban Magyarország volt, ahol a jutalékvolumen meghaladta az 1,9 milliárd forintot (20,4 százalékos éves növekedés).
Az olaj megint nagyot ugrott, a Brent már 70,70 dollár, a WTI pedig 65,30. Az emelkedés fő oka az amerikai-kínai feszültség csökkenése lehet. Száguldanak az olajcégek részvényei is.
Elstartolt az autóipar
A Handelsblatt szerint távozhat Matthias Müller, a Volkswagen vezére. Ez a részvénynek nagyon jót tett, 4,5 százalékkal ugrott meg. De az egész iparág pezseg, a BMW 1,8, a Daimler 1,2, a Peugeot 3,2 százalékkal drágult a tőzsdén.
A bitcoin ma inkább stagnálgat 6800 dollár körül, az ethernél azonban állítólag kevéssel 400 dollár alatt szintén eljött a “halálkereszt” (amikor az 50 napos mozgóátlag a 200 napos alá esik). Ez a bitcoinnál nemrég bekövetkezett, mégsem követte az árfolyam nagyobb esése.
Megjött a Golem
Az ether is visszapattant egyelőre 406 dollárra. Bejelentették, hogy három év fejlesztés után ma elindul végre a Golem Ethereum– és blokklánc-alkalmazás, amely lehetővé teszi a felhasználóknak, hogy gépük processzorteljesítményét pénzért bérbe adják.
A monero nevű kriptodeviza pár napja a hard fork után nagyot esett, most stagnál. (A monero négyfelé ágazott, a vita a kriptodeviza-bányászatra specializálódott ASIC-processzorok használata körül van.)