Nagy átlagban szépen emelkednek ma az európai tőzsdék, de jelentősek a különbségek, Németországban 1,2, Londonban 0,5, Franciaországban csak 0,1 százalékos a plusz. A tegnapi szép teljesítményük után az amerikai indexek határidős értékei is újabb növekedést jeleznek.
Itthon a BUX index 0,2 százalékkal megy fel, főleg a Mol 2,0 százalékos emelkedésének nyomán, ami 2200 forintos árat jelent. A nap elején azonban, valószínűleg a gyorsjelentés hatására, volt jóval feljebb is. Az OTP szintén jó jelentése ellenére 0,7 százalékkal esik, a Telekom is süllyed kissé. A Richter 0,3 százalékkal emelkedik.
A forint kissé gyengül, 358,50 az euró, 50 fillérrel drágult tegnap estéhez képest. A dollár valamelyest süllyed, az árupiacon a réz több mint két százalékos ugrása, történelmi rekordja kiemelkedő. (Erről tegnap írtunk bővebben.)
Gyorsjelentés-dömping itthon, makroadatok külföldön
Kínából export és import statisztika érkezett ma reggel, Németországból pedig ipari termelési adatok. Mindkettő jobb lett az elemzői várakozásoknál. A hasonló francia számok viszont gyengén sikerültek. Később az amerikai alkalmazottak számáról és a fizetésekről szóló NFP (non-farming payroll) jelentésre figyelnek majd.
Az elemzői várakozásokat nagyon erősen meghaladó első negyedéves eredményt tett közzé a Mol péntek hajnalban, ez a fő magyarázata az erős árfolyammozgásnak. (Lásd: A magas olajárak legyőzték a koronavírust) Az OTP is túlteljesítette a várakozásokat és kilátásai is jók (lásd lejjebb). Hétfőn a Richter számol majd be az elmúlt negyedévéről.
Jókora meglepetés érkezett a Moltól
“Nem kis meglepetést okozott” a piac által várt eredményekhez képest a Mol – írja a KBC Equitas.
A leginkább figyelt csoportszintű CSS EBITDA soron közel 200 milliárd forintos eredményt ért el, ez éves szinten 4,4 százalékos növekedés, az elemzői konszenzust pedig 8,3 százalékkal múlja felül. A járvány miatt továbbra sem optimális környezetben ez kifejezetten szép teljesítmény. A készletátértékelési hatásokat is figyelembe véve még nagyobb növekedés lenne látható.
Az összes fontosabb eredménysoron felülteljesítette a Mol az elemzői várakozásokat – írja az Equilor Befektetési Zrt. hírlevele.
- Minden divízióban jobb eredményt publikált a Mol, mint amire számítani lehetett, kivéve a gáz üzletágat.
- A 2021-es EBITDA előrejelzésnek több mint a negyedét produkálta a vállalat az első negyedévben.
A várakozások felett az OTP is
Az elemzői várakozásoknál jobban szerepelt az OTP az Equilor Befektetési szerint.
- A bevételsoron enyhén, míg a profitsoron jelentősen jobb számokat közöltek.
- A kockázati költségek még az elemzői várakozásoknál is nagyobb ütemben csökkentek.
- Délután 3 óra 30 perctől elemzői konferenciát tart a bank.
Előzetesen is kedvező eredményekre számított az OTP-től a KBC Equitas, de a bankcsoportnak sikerült felülmúlnia a várakozásaikat, valamint az elemzői konszenzust is a profitsorokon.
Korrekciós tételek nélkül újra 100 milliárd fölé emelkedett a profit, míg ezeket beleszámítva 93,3 milliárd forintos adózás utáni eredményt ért el a bankcsoport. A bankcsoport 18,6 százalékos saját tőke arányos megtérülése a negyedévben pedig már újra a járvány előtti szinteket mutatja – írja a brókercég.
De milyen lehet az OTP és a Mol jövője?
A Mol kiváló, messze a várakozások feletti negyedévet zárt az Erste Befektetési Zrt. szerint is, a másik két idézett elemzéssel megegyezően. A brókercég azonban már előre tekint.
A mai eredmény a részvényár emelkedését okozhatja. A Mol kilátásai pozitívak a következő negyedévekre, a második negyedév túlszárnyalhatja a mostani időszakot is.
Az OTP 117,3 milliárd forintos tisztított eredménye pedig szerintük
a járvány előtti szép időket idézi, úgy, hogy még nincs is vége a járványnak. A bevételek nagyon kis mértékben növekedtek, miközben a bank hatékonysága (költség-bevétel mutató) javult. A kilátás pozitív, hiszen a hitelezés az elmúlt hónapokban felpörgött, így nem lepődnénk meg, ha a második negyedévben tovább javuló, és akár rekordot elérő eredményt látnánk.
Európai jelentészápor, felpattanó labda az Adidasnál
Az európai jelentési szezon teljes gőzzel folyik, ma a Credit Agricole, a BMW és a Siemens talán a legfontosabbak. Részlegesen korrigálnak felfelé az oltóanyag-gyártók, a Biontech és a Curevac, amelyeket a szabadalmi oltalom felfüggesztésének árnya csúnyán megviselt a hét közepén.
Különösen nagyot pattan az Adidas részvénye, több mint nyolc százalékkal 280 euróra. A német N-Tv.de tudósítása szerint ez csökkenti a részvény idei 13 százalékos esését.
A Jefferies elemzői számára két fő pozitív fejlemény van a jelentésben. Az egyik, hogy az Egyesült Államok piacán a teljesítmény lényegesen jobb, mint amitől tartottak. A másik, hogy a 2021-re vonatkozó növekedési előrejelzést enyhén megemelték, ami arra utal, hogy a “Better Cotton Initiative” (az etikus gyapottermeléssel kapcsolatos kezdeményezés) negatív hatásai a kínai piacon enyhébbek lehetnek.
Mégis héja lesz a Fed-ből?
Korunk egyik nagy dilemmája, hogy a jegybankok, különösen a Fed mikor vesznek vissza ultra laza (dovish, “galamb”) monetáris politikájukból, például emelnek kamatot vagy csökkentik az eszközvásárlásokat. A Bloomberg.com mai vezércikke szerint az augusztusi Jackson Hole-i konferencián sokan a szigorítás irányába mutató meglepetésre számítanak (hawkish, “héja” meglepetés). Az éves augusztusi Jackson Hole-i szimpóziumot ugyanis a központi bank vezetői korábban többször a monetáris politika változásainak jelzésére használták.
Eddig 40 milliárd dollár értékű pozíciók épültek ki a pénzpiacon arra számítva, hogy héja jellegű meglepetést okoznak majd. Ezen pozíciók mérete jelenleg a harmadik legnagyobb az eurodollár opciós piacon. Jelenleg az eurodollár határidős ügyletek valamivel kevesebb, mint öt 25 bázispontos kamatemelést áraznak 2024 szeptemberéig – írja a hírportál.
A kriptóknak köszönhetően keresett jól a PayPal
A PayPal árbevétele meghaladta az elemzői várakozásokat, több mint hatmilliárd dollár lett az első negyedévben, az 5,9 milliárdos konszenzussal szemben. A cég vezérigazgatója, Dan Schulman szerint az eredményeket nagyban befolyásolta a kriptovaluták felvétele a fizetési módok közé.
A fizetési forgalom 285 milliárd dollár volt a 265 milliárdos becsléssel szemben, a nettó nyereség pedig 1,1 milliárd az egy évvel korábbi 84 millió után – írja a Cryptopotato. Valószínűleg ezeknek az eredményeknek köszönhető, hogy a PayPal tulajdonában levő Venmo is felvette az opciók közé a kriptodevizákat április végén.
A PayPal-on keresztül több mint 350 millió új felhasználó kapott hozzáférést ezekhez a digitális eszközökhöz. Ez tavaly októberben nagy lökést adott a kriptodevizák általános elfogadottságának – és az árfolyamok mai napig tartó emelkedésének is.
ESG-minősítést szerezne az Alteo
A magyarok 85 százaléka részesíti előnyben a fenntartható befektetéseket az Alteo országos, reprezentatív felmérése szerint. A befektetési forma kiválasztásánál a zöld szempontok majdnem annyira fontosak egy vállalat megítélésében, mint az, hogy hogyan bánik a munkavállalóival.
Nem véletlenül kapcsol magasabb fokozatba az idén harmadik integrált jelentését publikáló Alteo is: az új generációs energiaszolgáltató ESG-alapú minősítést szeretne kiérdemelni – írja a cég közleménye. Annál is inkább, mert az ESG fokozatosan piaci elvárássá érik a magyar részvénypiacon is. A legértékesebb amerikai nagyvállalatokat tömörítő S&P500 indexhez tartozó cégek közül is azokat értékelik többre a befektetők, amelyek a zöld szempontok szerint is hatékonyan működnek.
Ne keverd az Ethereum-szezont a fazonnal
Az ether (ETH) tegnap 3599 dolláron új rekordot döntött, a bitcoin viszont kissé süllyedt, 56 ezer. Az ethereum-őrület mellékterméke lehet, hogy az egyébként sokkal kisebb kapitalizációjú, sokadrangú korai elágazás, az ethereum classic (ETC) egy hét alatt 300 százalékkal ugrott meg.
A Cointelegraph szerint “kaszinó-piacon” játszanak a befektetők, vesznek mindent, ami sikerrel kecsegtet. Keresik a következő eszközt, amely megsokszorozhatja értékét, mint például a dogecoin, a mém-kriptodeviza. Az ethereum classic azonban kiforratlan, veszélyes, amint azt több korábbi hackertámadás is bizonyítja.
De az is lehet, hogy sok tapasztalatlan kisbefektető egyszerűen összekeveri a kettőt. (Arról egyébként vita van, melyik verzió az igazi, de tény, hogy az ETH lett a sikeresebb.) Hasonló hibákat egyébként a részvénybefektetők is gyakran elkövetnek, például a Zoom mellett egy névrokona árfolyamát is alaposan felhajtották egy időben.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.