Tegnap megkezdte a vállalati kötvények vásárlását az EKB, ma pedig Mario Draghi tartott beszédet egy kollégájával együtt. Az EKB-vezetők védték a nullkamat-politikát és az eszközvásárlási programot, és arra biztatták a kormányokat, hogy strukturális reformokkal segítsék a növekedést és a munkanélküliség csökkenését. Ez azonban nem hatotta meg a piacokat.
Az európai részvények elég nagyot estek, 1,0-1,2 százalékos volt a német, brit és francia indexek mínusza, de nap közben volt ennél nagyobb is. Pedig az EUR/USD nagyot szakadt, ami jó lenne az európai exportőröknek. Vannak, akik úgy vélik, hogy a brit népszavazásig marad is az ideges hangulat és lefelé csordogálhatnak a részvényárfolyamok. A német és brit állampapírok árfolyamai viszont történelmi csúcson vannak, aminek szintén lehet a félelem az oka.
Az FHB esése lassult
A BUX index 1,5 százalékkal esett, hasonlóan egyébként a lengyel társához. Az OTP 6835 forintos ára két százalékos mínusz, pedig a részvény az előző napokban még a 7000 forintos szinttel küzdött. A Mol 0,9 százalékkal 16 600 forintra, a Richter 2,4 százalékkal 5565-re esett, a Telekom egy forinttal emelkedett. A támadások kereszttüzében álló FHB kezdetben 15 százalék körüli mínuszban volt, de ez a nap végére 6,6 százalékra mérséklődött. A forint is gyengült, 70 fillérrel drágább, 311,0 forint volt este az euró.
Az olaj, pontosabban a Brent először tavaly július óta nem látott szintre ment fel, aztán esni kezdett, 1,2 százalékkal 51,90-re ment vissza. A WTI másfél százalékkal 50,50-re süllyedt. Főleg az olaj áresésével magyarázzák, hogy az amerikai indexek 0,3-0,4 százalékos mínuszban jártak.
Gáz van, de kevesebb
Az amerikai földgáz hat százalékkal 2,6 dollárra ment fel egy alacsony kitermelési adat nyomán. Március elején még 1,6 dolláron érte el sok éves mélypontját. Egyes szakemberek szerint az amerikai gáznál hamarabb várható árrobbanás, mint az olajnál, mert sokkal korábban zsugorodni kezdett a termelés.
A KBC Equitas szerint most lehet érdemes olajat eladni, mert nagy a korrekció esélye. A korábbi short pozíciók leépültek, "a túlvettség, az ellenállások közelsége és az ékelődés is egy technikai lefele korrekció lehetőségére utal". A készletek magasak és az OPEC sem tervez lépéseket, ezen az áron ráadásul további termelők is beléphetnek, indokolják.
Kibocsátási botrány után eltussolási
Az EKB válllalatikötvény-vásárlásairól írt az Equilor blog, a TOP 10-es listába a következő cégek férhetnek bele: EDF, Anheuser Busch InBev, Volskwagen, Daimler Finance, BMW, Eni, Enel, Telefonica, Deutsche Telekom és a GDF Suez. (Az előző napi listáról itt írtunk.)
Ennek ellenére nagyot esett a Volkswagen és a többi autógyár is. A Volkswagen azért került megint a figyelem középpontjába, mert kiderült, hogy volt egy eltussolási kísérlet a kibocsátási botrányban, bizonyító erejű dokumentumokat semmisítettek meg még tavaly augusztusban. A részvény három százalék feletti mínuszból jött vissza két százalékra, de a többi európai autógyár részvénye is esett 1-2 százalékkal.