26 milliárd forint fölötti konszolidált adózott nyereséget ért el az OTP 2015 negyedik negyedévében. Ez ugyan lényegesen meghaladja az elemzői várakozásokat, de benne van jelentős, 10,1 milliárdos összeg, amit a korrekciós tételek adnak össze. A jelentés szerint ez részben korábban megképzett céltartalék felszabadításához (+7,6 milliárd), részben az ukrán leánybank részesedésének leírásához kapcsolódó adópajzs (+4 milliárd) eredménye.
Az egyszeri tételek közül csökkentőleg (-662 millió) hatott az eredményre a GVH gigantikus, 4 milliárdos kartell-bírságából az OTP-re eső rész; az ukrajnai, krími tevékenységre képzett kockázati költség (-365 és -163 millió), valamint a szlovákiai különadó (-258 millió).
Ezek a tételek nagyjából ki is adják a várakozások és a tényadatok közti különbséget.
100 milliárdos veszteség után 63 milliárdos nyereség
Ami az egész évet illeti: az éves konszolidált bevétel egyedi tételek nélkül csökkent, 755 milliárd forintos nagysága 9%-os mérséklődést jelent - ez a jelenlegi alacsony kamatkörnyezetben nem is meglepetés (hogy más európai bankok esetenként negatív kamatkörnyezetben hogyan érnek el nyereséget, arról itt írtunk >>)
A működési költségek ugyan csökkentek, de csak 5%-kal, így a működési eredmény 14 százalékkal csökkent. Összességében azért biztató, hogy míg 2014-ben 102 milliárdos adózás utáni veszteséget jelentett a bank, 2015-ben már 63 milliárd forintos nyereséget jelentettek - ez még ha gyengébb is a korábbi elemzői várakozásoknál, mindenképp egy jóval egészségesebb működésre (és működési környezetre) utal.
Ukrajna és Oroszország viszi a milliárdokat, Bulgária hozza
Amit még mindenképp érdemes megemlíteni: a várakozásoknak megfelelően az orosz és az ukrán piac finoman szólva is kihívásokkal teli. Az orosz bank eredménye (a Touch Bank nélkül) 15,1 milliárd forintos veszteség, ami 4%-kal haladja meg a bázisidőszakit. Az éves veszteség rubelben 43%-kal emelkedett. Az ukrán leánybank éves szinten 40,3 milliárd forintos negatív korrigált eredményt generált, ez 7%-kal kisebb, mint az egy évvel ezelőtti veszteség.
Tovább hasít viszont a bolgár leánybank: a 2015-ben az előző évi eredményét 34%-kal meghaladó 52,5 milliárd forintos profitot realizált.
Itthon csökkent a bevétel, nőtt a kockázati költség
A Csoport magyarországi alaptevékenysége 2015-ben 123,4 milliárd forintos korrekciós tételeket nem tartalmazó adózott eredményt ért el (-10% y/y), a negyedik negyedév eredménye 27,9 milliárd forint volt (-23% q/q). Az alacsonyabb éves korrigált profit mindenekelőtt a csökkenő nettó kamateredménnyel (-6%) és a 9%-kal növekvő kockázati költségekkel magyarázható. Az egyedi bevételi tételek nélküli működési eredmény szintén 6%-os visszaesése az alacsonyabb bevételek (-2% y/y), illetve a működési költségek 2%-os emelkedésének az eredője.
Sokkal jobb a hitelek minősége
Nagy pozitívum viszont, hogy sokat javult a késedelmes hitelek aránya, miután csoportszinten mintegy nettó 78 milliárd forintnyi állományt írtak le. Az orosz leánybanknál 50 milliárd forintnyi fogyasztási, az ukrán leánybanknál 19 milliárd forintnyi, döntően retail hitel, a bolgár DSK Banknál közel 6 milliárd forintnyi vállalkozói állomány, míg az OTP Core-nál közel 4 milliárd forintnyi nagyvállalati hitel leírására került sor.