6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ma is ütemesen gyengül a forint, az euró 403 felett jár. Az európai tőzsdéken nagyon jó a hangulat, és Amerikában is hasonló kezdés várható. A BUX kissé lemaradó, de azért igyekszik. Csalódást okozott a Tesla, az időjárás kíméli a gázárakat, kriptotél helyett már jégkorszakról beszélnek.

Szép pluszban vannak az európai tőzsdék, általában egy és két százalék közötti emelkedést könyvelhetnek el. A sáv felső végén London és Zürich indexe látható, ahol tegnap szünnap volt, így a tegnapi emelkedést is ma hozzák be. Az amerikai határidős indexek is egy százalék körüli pluszt mutatnak az év (számukra) első tőzsdenapján.

Mi mozgatja most a tőzsdéket?

Rossz hír érkezett Kínából, a feldolgozóipari teljesítmény a vártnál jobban esett, ráadásul már az ötödik hónapja mérséklődik zsinórban, a koronavírus-járvány pedig aggasztóan terjed. De jó hír is akad, a decemberi német inflációs számok első becslését csak délután teszik közzé, de egy tartományból már jött adat. Az Északrajna-Vesztfáliában mért 8,7 százalékos érték biztató az országos adatra nézve (az előző havi még 10,4 százalék volt).

A német gyáripari termelés szempontjából pedig jó hír, hogy csökkentek az ellátási láncok problémái – hangzott el a bajor BR24 közszolgálati rádióban. Szerdán a Fed legutóbbi ülésének aktáit teszik közzé, a hét vége felé pedig fontos amerikai foglalkoztatási adatok jönnek. Európában sorra érkeznek majd inflációs adatok.

A Richter és a forint vesszőfutása

A BUX index a tegnapi alulteljesítés után ma sem túl izmos, csak 0,4 százalékkal megy fel. Az OTP 0,6, a Mol 0,2, a Telekom 1,3, az Opus öt százalékkal javít. Amióta karácsonyra vaskos különadót kapott a nyakába a Richter, csak esni tudott. A tegnapi újabb mínusz két százalék után ma egyelőre 0,6 százalékos pluszban van,

Árfolyamok és grafikonok

Ma is gyengül a forint, 2,5 forinttal drágább az euró, 403,40 körül jár. Pedig év végén többször is benézett 400 alá az árfolyam. A mai gyengeség egyik oka lehet, hogy erőre kapott a dollár, hat forinttal van feljebb, 382,40 az ára. Az olaj egy, az európai földgáz három százalékkal esik.

Sokat köszönhetünk a melegnek

A vártnál melegebb tél a világ nagy részén gyorsan enyhíti a földgázválságtól való félelmeket. Az előrejelzések szerint a következő két hétben Európa nagy részén az évszaknak megfelelő hőmérséklet várható, az Egyesült Államokban pedig január közepéig javulás jön – írja a Bloomberg hírlevele.

Európai földgázárfolyam. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Európai földgázárfolyam. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Kína nagy részén is – a világ legnagyobb gázimportőrénél – kellemes idő lesz a következő tíz napban, Tokióban pedig január közepe táján meg is ugorhat a hőmérséklet. A kormányok és a közműszolgáltatók gázhiányra készültek, miután Oroszország tavaly megszállta Ukrajnát, ami megzavarta az energiaszállításokat és megnövelte a cseppfolyós földgáz (LNG) iránti globális keresletet.

Mennyiért tankolunk jövőre?

Az olajárak 2023-ban várhatóan csak kis mértékben emelkednek, mivel a világgazdasági kilátások romlása és a Covid-19 kínai fellángolása veszélyezteti a kereslet növekedését. Ez ellensúlyozza az Oroszország elleni szankciók okozta kínálatszűke hatását is – derült ki a Reuters felméréséből.

Olajfútó torony. Fotó: Pixabay
Olajfútó torony. Fotó: Pixabay

A 30 közgazdász és elemző részvételével készült körkérdés szerint a Brent nyersolaj hordónkénti átlagára 2023-ban 89,37 dollár lehet, ami mintegy 4,6 százalékkal alacsonyabb érték a novemberi felmérés 93,65 dolláros konszenzusánál. Az irányadó globális árfolyam egyébként 2022-ben átlagosan 99 dollár volt hordónként.

A szankciók hatása minimális lehet

Eközben az amerikai nyersolajra 2023-ban átlagosan 84,84 dolláros átlagot valószínűsítettek, szemben az előző havi 87,80 dolláros konszenzussal.

Arra számítunk, hogy a világ 2023 elején recesszióba csúszik, ahogy a magas infláció és az emelkedő kamatlábak hatásai érezhetővé válnak idéznek egy elemző közgazdászt.

A Brent november eleje óta több mint 15 százalékot esett. A legtöbb elemző szerint az olajkereslet 2023 második felében jelentősen növekedhet azután, hogy a kínai Covid-korlátozások enyhülnek és a központi bankok kevésbé agresszívan kezelik a kamatlábakat. A nyugati szankcióknak az orosz olajra gyakorolt hatása azonban várhatóan minimális lesz.

Csalódást okozott a Tesla

Az elemzők által vártnál kevesebb járművet szállított le a Tesla az elmúlt negyedévben, annak ellenére maradt el a becslésektől, hogy Kínában és az Egyesült Államokban jelentős ösztönzőket kínált a vevőknek – írja az Equilor Befektetési Zrt. A vállalat 405 278 járművet adott át az ügyfeleknek az elmúlt három hónapban – ami negyedéves rekord –, de a Bloomberg által összeállított konszenzus 420 760 darab volt.

A Tesla részvényei 2022-ben 65 százalékot estek, de a vállalat 389 milliárd dolláros piaci értékével még mindig értékesebb, mint a Toyota, a General Motors, a Stellantis és a Ford együttvéve.

A részvény a nyitás előtti kereskedésben közel négy százalékkal van lejjebb.

Zuhan a Petrobras

A brazil nemzeti energiaholding, a Petroleo Brasileiro Petrobras (PBR) öt százalékos mínuszban van New Yorkban a nyitás előtti kereskedésben. Miután keveset mozog az olaj ára, ez alighanem azzal van összefüggésben, hogy beiktatták az ősszel megválasztott brazil elnököt, a baloldali Lula da Silva-t. Aki beszédében többek között arról is beszélt, hogy alacsonyan tartja majd az energiaárakat.

A részvényeseket persze ez nem érte teljesen váratlanul. A papír októberben volt 16 dollár felett is, miközben ma alig több, mint 10. A részvény egyébként rendszerint kiemelkedően magas osztalékot fizet.

Nem kriptotél ez, hanem egész jégkorszak

A Világgazdasági Fórum (WEF) blogbejegyzése a kriptodevizák jövőjével kapcsolatban alapvetően derűlátó, bár új alapokra helyezve képzeli el azt. A kriptotechnológia és a blokklánc-infrastruktúra átadását jósolják szabályozottabb és biztosabb lábakon álló intézményeknek.

2022 nem csak egy újabb kriptotél volt, hanem inkább jégkorszak. A kriptográfia és a blokklánc azonban továbbra is a modern gazdasági eszköztár szerves részét fogják képezni.

A kriptospekuláció korszaka a jégbe fagyva marad, és átadja helyét a felelős internetes pénzügyek kambriumi robbanásának – jósolja a blog a szervezet Davosban rendezett találkozója előtt. Az írás szerzője egyébként Dante Disparte, a Circle nevű kriptóvállalkozás (az USDC kibocsátója) vezető stratégája.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

A kriptodeviza-szektor a nagybankokhoz vándorolhat?

A 2000-es évek elején a dotcom-buborék kipukkanásához is az kellett, hogy az internet jövője szilárdabb vállalatok kezébe, komolyabb üzleti modellek és felhasználási esetek körébe kerüljön. Talán a kriptotechnológia és a blokklánc-infrastruktúra is hasonlóan stabilabb kezekbe kerül 2023-ban.

Azt kell figyelni, hogy mit tesznek a nagy bankok és a fejlett pénzügyi szolgáltató cégek, nem pedig azt, hogy mit mondanak – tette hozzá a WEF.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21540 21440 21750 -0,28% 21530 21560 3 991 191 330 HUF 2024-11-22 12:39:50
MOL 2660 2654 2690 -0,60% 2658 2660 350 111 646 HUF 2024-11-22 12:39:25
MTELEKOM 1238 1234 1254 +0,81% 1238 1240 817 911 580 HUF 2024-11-22 12:37:25
RICHTER 10730 10700 10900 -0,74% 10700 10730 1 023 490 390 HUF 2024-11-22 12:40:36
OPUS 509 507 513 -0,20% 507 509 26 799 084 HUF 2024-11-22 12:06:12
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Még mélyebbre süllyedhet a forint, 99 ezer dollár felett a bitcoin
Eidenpenz József | 2024. november 22. 12:46
A tőzsdék vegyes képet mutatnak, de heti szinten nem rossz a helyzet. Itthon kijöttek a különadókról szóló rendeletek, ám nem okoztak nagy ármozgásokat. A forint gyengécske, és elemzők szerint ez még fokozódhat is. A bitcoin mindössze fél százalékra járt a százezer dolláros álomhatártól, miközben újabb dollármilliárdok érkezhetnek belé. Szakadnak viszont a kínai részvények.
Részvény / Deviza / Áru Itt a forint árfolyama — csak dörzsölgesse a szemét!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 07:55
A forint árfolyama csak kevéssé változott péntek reggelre az előző estéhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha a pénzváltónál jár
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:47
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Volt valami közös az OTP-ben és a Magyar Telekomban
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Már 411 felett jár az euró, bérrobbanás Németországban
Eidenpenz József | 2024. november 21. 12:33
Részben ismét a dollár lehet a felelős a forint gyengüléséért, de a zlotyhoz képest is gödörben van a hazai deviza. A háborús feszültség nem tesz jót a részvényeknek, miközben szárnyal az arany, a bitcoin, a kőolaj és a földgáz. Céláremelés jött OTP-re és Richterre, bérrobbanás volt az EU-ban. Leválhatna a Mol az orosz olajról?
Részvény / Deviza / Áru Itt már bizonyítottak az észak-koreai katonák — hatalmas lopást vittek véghez
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 10:22
Észak-Korea hackerei állnak a 2019-ben elkövetett 42 millió dolláros Ethereum-rablás mögött – közölte a dél-koreai rendőrség.
Részvény / Deviza / Áru Rohamra indult a forint, de meddig juthat?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 08:09
Erősödéssel indította a napot a forint az euróval szemben, meglátjuk mire lesz ez elég.
Részvény / Deviza / Áru Eláztatta az eső a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:23
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot villantott az OTP a parketten
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1131,04 pontos, 1,45 százalékos emelkedéssel, 79 096,82 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Jövőre olcsó lehet az üzemanyag, újabb bitcoin-rekordot mértek
Eidenpenz József | 2024. november 20. 12:16
Ismét emelkednek a tőzsdék, a BUX index is visszanyerte a keddi vesztesége egy részét. A forint viszont megint gyengélkedik és ismét közelít az euró a 410-es szinthez. A dollár erősödése és az orosz-ukrán háborús feszültség fokozódása lebeg a piacok feje felett, miközben az Nvidia gyorsjelentését várják. Túlkínálat lesz olajból?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG