A tegnap esti amerikai mínuszok után, vegyes hírek nyomán szerény mínuszban vannak ma az európai tőzsdék, Frankfurt 0,5, London és Párizs 0,3 százalékkal csúszik le. A fő ok a vírushelyzet lehet, kontinensünk számos országában hosszabbítják vagy szigorítják a lezárásokat. Sőt pár USA-tagállamban is hosszú idő óta először újra romlott a helyzet. Ugyanakkor jó beszerzésimenedzser-indexek érkeztek az EU-ból és Japánból.
A GameStop jelentése elmaradt a várakozásoktól, az Intel új stratégiai terve viszont kedvező fogadtatásra talált. Az amerikai határidős indexek összességében zöldben állnak.
Itthon a BUX index 1,0 százalékkal emelkedik, miközben a lengyel társa ugyanennyivel esik. Az OTP 1,2, a Mol 2,4 százalékos pluszban jár, a Richter 0,7 százalékkal süllyed, a Telekom stagnál. A forint stabil, 365,80 az euró. Kissé tovább erősödött a dollár, valamelyest drágultak az ipari fémek és a nemesfémek.
Miért hullámvasutazik az olaj?
Nagyot esett az olaj tegnap, hat százalék körül, amit az európai lezárások hosszabbításával magyaráznak. Ma viszont ennek egy részét, mintegy két százalékot nyer vissza. Ennek a fő oka az lehet, hogy egy fontos szállítási útvonalon, a Szuezi-csatornában megfeneklett egy hajó. A WTI 59, a Brent 61 dollár most.
A megoszló véleményekben rejlik a nyugodt forint titka?
Az MNB tegnapi ülése után a forint nyugodt maradt, kissé erősödött is, talán mert túl nagy meglepetést nem okozott a magyar bankok bankja. Vagy mert az elemzői vélemények megoszlanak.
- Az Erste Befektetési Zrt. szerint tegnap megszólalt az MNB, de nem mondott semmi meglepőt. Az inflációs várakozást 3,8-3,9 százalékra emelte meg, miközben a növekedési kilátásokat 4 és 6 százalék közé tette. De később az infláció csökkenésére számítanak, ami “konzisztensen” magyarázza, hogy miért nem nyúltak és nem terveznek nyúlni az irányadó kamatrátákhoz.
- Az Equilor Befektetési Zrt. szerint a közlemény utolsó két bekezdése új, erőteljes üzenet. “Az inflációs kilátások szempontjából a feltörekvő piacokkal szembeni kockázatkerülés további erősödése, valamint a gazdaság újraindulását követő esetleges másodkörös hatások kialakulása jelenti a legnagyobb kockázatot. Ezzel szemben a járvány elhúzódása a gazdaság mielőbbi helyreállását veszélyezteti, és az alap előrejelzésnél alacsonyabb inflációs pálya felé mutat.”
- Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője is úgy látja, hogy nincs nagy meglepetés, de a jegybank a korábbiaknál szigorúbb hangvételű kommentárt tett közzé. A jegybank az olajdrágulás és a bázishatás miatt megugró inflációra számít. „Amennyiben ezt tartósnak látják, akkor monetáris szigorításra kerülhet sor, ezért mondható szigorúbbnak a mostani kommentár” – írja.
További cikkeink a témában:
Forgalomcsökkenéssel küzd a GameStop
A befektetők nagy várakozással tekintettek a GameStop első gyorsjelentése elé, amióta a cég január végén a tőzsdei sajtó címlapjára került.
A videojáték-kiskereskedő továbbra is üzleti veszteségekkel küzd. A január végéig tartó három hónapban a forgalom éves szinten három százalékkal, 2,1 milliárd dollárra (1,8 milliárd euróra) csökkent. A profit viszont – nem utolsósorban az alacsonyabb kiadásoknak köszönhetően – 21 millióról 80,5 millió dollárra nőtt. Ezenkívül az online értékesítés 175 százalékkal ugrott meg. A piaci várakozások azonban többről szóltak, a befektetők csalódtak – írja a német Finanzen.net.
A GameStop stratégiájának frissítésében azt is leírta, búcsút vesz a számítógépes játékok klasszikus, üzletláncon alapuló üzleti modelljétől. Ehelyett az online játékosokat kiszolgáló technológiai vállalattá akar átalakulni. Ehhez bemutatták új vezetőként Jenna Owens technológiai szakembert, aki a Google és az Amazon internetes óriásoknál dolgozott korábban.
Megint Elon Musk beszélte fel a bitcoint
A bitcoin árfolyama kezdetben folytatta a korrekciót, éjszaka tovább esett, benézett kicsivel 53 ezer dollár alá is. Azután a Tesla vezérigazgatója, Elon Musk a Twitteren kijelentette, hogy mától megkezdik a digitális fizetőeszköz (korábban már beharangozott) elfogadását. Erre a bitcoin-árfolyam azonnal emelkedett ezer dollárt. (Mint tudjuk, a Tesla februárban 1,5 milliárd dolláros bitcoin-vásárlást is bejelentett.) Később az emelkedés folytatódott, már 56 ezer dollár felett jár.
A fizetési forma egyelőre az USA állampolgárai számára lehetséges, más területeken az év további részében vezetik be. Musk azt is hozzátette, hogy a befolyó bitcoinokat nem fogják dollárra váltani, hanem tartalékolják. Vagyis a Tesla tovább növeli a bitcoin-kitettségét a jövőben is. Ez is lelkesítette a bitcoin-rajongókat, sokak szerint ez a legjobb az egészben, még fontosabb, mint hogy érméjüket elfogadják fizetőeszközként.
Cammogás vagy nagy ugrás? Kétféle prognózis Németországból
A német IMK kutatóintézet a meghosszabbított koronavírus-lezárások ellenére is erős fellendülésre számít a német gazdaságban. Az 2021-es év átlagában a bruttó hazai termék (GDP) 4,9 százalékkal, 2022-ben pedig 4,2 százalékkal nőhet a ma közzétett előrejelzésük szerint.
A járványt még korántsem sikerült orvosilag legyőzni, továbbra is fennállnak a kockázatok. De a nehéz 2020-as év után a gazdaságban a jelek egyelőre fellendülésre utalnak. A növekedés mozgatórugói a nagyon dinamikus külkereskedelem és a növekvő magánfogyasztás lehetnek. Az utóbbi 2022-ben már az uralkodó növekedési tényezővé válik.
Az Ifo Intézet viszont a vártnál hosszabb koronaválság miatt csökkentette előrejelzését. Most 2021-re GDP mindössze 3,7 százalékos növekedését várják, korábban ez 4,2 százalék volt.
A koronavírus-válság elhúzódik és ez halasztja a várható erős fellendülést is – kommentálta az Ifo. A szervezet 2022-re viszont magasabb, 3,2 százalékos növekedésre számít a korábbi 2,5 százalék helyett. A kutatók a koronaválság költségeit 405 milliárd euróra tették a 2020 és 2022 közötti időszakra. A prognózisuk azonban döntően a pandémia további lefolyásától függ.
Mélypontokról fordulhat az arany
Kissé “túlütötték” az aranyat, ezért a mélypontokról fordulhat a KBC Equitas szerint.
Az elmúlt két évben remekül teljesített az arany, bár időnként a korrekciók sem kerülték el. A mostani alulteljesítés egyelőre természetes korrekciónak tűnik, miközben a technikai kép, a pozícionáltság már a fordulat jeleit vetíti előre. Az inflációs kilátások növekedése miatt a kockázatmentes reálhozamok kapcsán változatlanul nem túl kedvező a kép, így az arany fundamentális kilátásai nem rosszak. Így technikai alapú kereskedési ötletet fogalmazunk meg a nemesfémre – írják.
84 éve nem látott éves emelkedés volt Amerikában
Egy éve volt a mélypont, 2020. március 23-án értek éves minimumra az amerikai részvényindexek a ZeroHedge szerint.
Az S&P 500 index 1936 óta a legnagyobb 12 havi nyereséget érte el, meghaladva a nagy pénzügyi válság után, 2010-ben tapasztaltat is. (Lásd az ábrát.) A fordulat két nappal a Fed kiemelt jelentőségű, 2020. március 22-i ülése után kezdődött, ahol a szervezet többek között, története során először, vállalati kötvények vásárlását is felajánlotta.
A koronavírus-válság következményeivel még várhatóan évekig fogunk küzdeni. Az is kérdéses, hogy a Fed a pozitív hatásokon túl nem gerjeszt-e túl sok káros melléhatást, mint az eladósodottság elszállása, az infláció megugrása és tőkepiaci buborékok kialakulása – emlékeztet rá az alternatív, nem mainstream nézőpontjáról ismert weboldal.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.