7p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Szerény mínuszban vannak az európai indexek, a rossz járványhírek mellé jutott néhány pozitív gazdasági mutató is. A kisbefektetők kedvence, a GameStop némi csalódást okozott, a Tesla pedig újabb bejelentéssel kavarta fel a bitcoin-piacot. A BUX széllel szemben emelkedik, és a forint is stabil a tegnapi MNB-ülés után.

A tegnap esti amerikai mínuszok után, vegyes hírek nyomán szerény mínuszban vannak ma az európai tőzsdék, Frankfurt 0,5, London és Párizs 0,3 százalékkal csúszik le. A fő ok a vírushelyzet lehet, kontinensünk számos országában hosszabbítják vagy szigorítják a lezárásokat. Sőt pár USA-tagállamban is hosszú idő óta először újra romlott a helyzet. Ugyanakkor jó beszerzésimenedzser-indexek érkeztek az EU-ból és Japánból.

A GameStop jelentése elmaradt a várakozásoktól, az Intel új stratégiai terve viszont kedvező fogadtatásra talált. Az amerikai határidős indexek összességében zöldben állnak.

Itthon a BUX index 1,0 százalékkal emelkedik, miközben a lengyel társa ugyanennyivel esik. Az OTP 1,2, a Mol 2,4 százalékos pluszban jár, a Richter 0,7 százalékkal süllyed, a Telekom stagnál. A forint stabil, 365,80 az euró. Kissé tovább erősödött a dollár, valamelyest drágultak az ipari fémek és a nemesfémek.

Árfolyamok és grafikonok

Miért hullámvasutazik az olaj?

Nagyot esett az olaj tegnap, hat százalék körül, amit az európai lezárások hosszabbításával magyaráznak. Ma viszont ennek egy részét, mintegy két százalékot nyer vissza. Ennek a fő oka az lehet, hogy egy fontos szállítási útvonalon, a Szuezi-csatornában megfeneklett egy hajó. A WTI 59, a Brent 61 dollár most.

A megoszló véleményekben rejlik a nyugodt forint titka?

Az MNB tegnapi ülése után a forint nyugodt maradt, kissé erősödött is, talán mert túl nagy meglepetést nem okozott a magyar bankok bankja. Vagy mert az elemzői vélemények megoszlanak.

  • Az Erste Befektetési Zrt. szerint tegnap megszólalt az MNB, de nem mondott semmi meglepőt. Az inflációs várakozást 3,8-3,9 százalékra emelte meg, miközben a növekedési kilátásokat 4 és 6 százalék közé tette. De később az infláció csökkenésére számítanak, ami “konzisztensen” magyarázza, hogy miért nem nyúltak és nem terveznek nyúlni az irányadó kamatrátákhoz.
  • Az Equilor Befektetési Zrt. szerint a közlemény utolsó két bekezdése új, erőteljes üzenet. “Az inflációs kilátások szempontjából a feltörekvő piacokkal szembeni kockázatkerülés további erősödése, valamint a gazdaság újraindulását követő esetleges másodkörös hatások kialakulása jelenti a legnagyobb kockázatot. Ezzel szemben a járvány elhúzódása a gazdaság mielőbbi helyreállását veszélyezteti, és az alap előrejelzésnél alacsonyabb inflációs pálya felé mutat.
  • Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője is úgy látja, hogy nincs nagy meglepetés, de a jegybank a korábbiaknál szigorúbb hangvételű kommentárt tett közzé. A jegybank az olajdrágulás és a bázishatás miatt megugró inflációra számít. „Amennyiben ezt tartósnak látják, akkor monetáris szigorításra kerülhet sor, ezért mondható szigorúbbnak a mostani kommentár” írja.

További cikkeink a témában:

Tesla (Pixabay)
Tesla (Pixabay)

Forgalomcsökkenéssel küzd a GameStop

A befektetők nagy várakozással tekintettek a GameStop első gyorsjelentése elé, amióta a cég január végén a tőzsdei sajtó címlapjára került.

A videojáték-kiskereskedő továbbra is üzleti veszteségekkel küzd. A január végéig tartó három hónapban a forgalom éves szinten három százalékkal, 2,1 milliárd dollárra (1,8 milliárd euróra) csökkent. A profit viszont – nem utolsósorban az alacsonyabb kiadásoknak köszönhetően 21 millióról 80,5 millió dollárra nőtt. Ezenkívül az online értékesítés 175 százalékkal ugrott meg. A piaci várakozások azonban többről szóltak, a befektetők csalódtak írja a német Finanzen.net.

A GameStop stratégiájának frissítésében azt is leírta, búcsút vesz a számítógépes játékok klasszikus, üzletláncon alapuló üzleti modelljétől. Ehelyett az online játékosokat kiszolgáló technológiai vállalattá akar átalakulni. Ehhez bemutatták új vezetőként Jenna Owens technológiai szakembert, aki a Google és az Amazon internetes óriásoknál dolgozott korábban.

A bitcoin árfolyama és forgalma a Binance kereskedési platformon. (Binance.com)
A bitcoin árfolyama és forgalma a Binance kereskedési platformon. (Binance.com)

Megint Elon Musk beszélte fel a bitcoint

A bitcoin árfolyama kezdetben folytatta a korrekciót, éjszaka tovább esett, benézett kicsivel 53 ezer dollár alá is. Azután a Tesla vezérigazgatója, Elon Musk a Twitteren kijelentette, hogy mától megkezdik a digitális fizetőeszköz (korábban már beharangozott) elfogadását. Erre a bitcoin-árfolyam azonnal emelkedett ezer dollárt. (Mint tudjuk, a Tesla februárban 1,5 milliárd dolláros bitcoin-vásárlást is bejelentett.) Később az emelkedés folytatódott, már 56 ezer dollár felett jár.

Elon Musk Twitter-üzenetei a bitcoin-elfogadásról. (Tweetdeck)
Elon Musk Twitter-üzenetei a bitcoin-elfogadásról. (Tweetdeck)

A fizetési forma egyelőre az USA állampolgárai számára lehetséges, más területeken az év további részében vezetik be. Musk azt is hozzátette, hogy a befolyó bitcoinokat nem fogják dollárra váltani, hanem tartalékolják. Vagyis a Tesla tovább növeli a bitcoin-kitettségét a jövőben is. Ez is lelkesítette a bitcoin-rajongókat, sokak szerint ez a legjobb az egészben, még fontosabb, mint hogy érméjüket elfogadják fizetőeszközként.

Cammogás vagy nagy ugrás? Kétféle prognózis Németországból

A német IMK kutatóintézet a meghosszabbított koronavírus-lezárások ellenére is erős fellendülésre számít a német gazdaságban. Az 2021-es év átlagában a bruttó hazai termék (GDP) 4,9 százalékkal, 2022-ben pedig 4,2 százalékkal nőhet a ma közzétett előrejelzésük szerint.

A járványt még korántsem sikerült orvosilag legyőzni, továbbra is fennállnak a kockázatok. De a nehéz 2020-as év után a gazdaságban a jelek egyelőre fellendülésre utalnak. A növekedés mozgatórugói a nagyon dinamikus külkereskedelem és a növekvő magánfogyasztás lehetnek. Az utóbbi 2022-ben már az uralkodó növekedési tényezővé válik.

Az Ifo Intézet viszont a vártnál hosszabb koronaválság miatt csökkentette előrejelzését. Most 2021-re GDP mindössze 3,7 százalékos növekedését várják, korábban ez 4,2 százalék volt.

A koronavírus-válság elhúzódik és ez halasztja a várható erős fellendülést is kommentálta az Ifo. A szervezet 2022-re viszont magasabb, 3,2 százalékos növekedésre számít a korábbi 2,5 százalék helyett. A kutatók a koronaválság költségeit 405 milliárd euróra tették a 2020 és 2022 közötti időszakra. A prognózisuk azonban döntően a pandémia további lefolyásától függ.

Mélypontokról fordulhat az arany

Kissé “túlütötték” az aranyat, ezért a mélypontokról fordulhat a KBC Equitas szerint.

Az elmúlt két évben remekül teljesített az arany, bár időnként a korrekciók sem kerülték el. A mostani alulteljesítés egyelőre természetes korrekciónak tűnik, miközben a technikai kép, a pozícionáltság már a fordulat jeleit vetíti előre. Az inflációs kilátások növekedése miatt a kockázatmentes reálhozamok kapcsán változatlanul nem túl kedvező a kép, így az arany fundamentális kilátásai nem rosszak. Így technikai alapú kereskedési ötletet fogalmazunk meg a nemesfémre írják.

84 éve nem látott éves emelkedés volt Amerikában

Egy éve volt a mélypont, 2020. március 23-án értek éves minimumra az amerikai részvényindexek a ZeroHedge szerint.

Az S&P 500 index 1936 óta a legnagyobb 12 havi nyereséget érte el, meghaladva a nagy pénzügyi válság után, 2010-ben tapasztaltat is. (Lásd az ábrát.) A fordulat két nappal a Fed kiemelt jelentőségű, 2020. március 22-i ülése után kezdődött, ahol a szervezet többek között, története során először, vállalati kötvények vásárlását is felajánlotta.

A koronavírus-válság következményeivel még várhatóan évekig fogunk küzdeni. Az is kérdéses, hogy a Fed a pozitív hatásokon túl nem gerjeszt-e túl sok káros melléhatást, mint az eladósodottság elszállása, az infláció megugrása és tőkepiaci buborékok kialakulása – emlékeztet rá az alternatív, nem mainstream nézőpontjáról ismert weboldal.

Az S&P 500 tőzsdeindex (Tradingview.com)
Az S&P 500 tőzsdeindex (Tradingview.com)

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21000 20640 21050 +0,96% 0 0 10 207 199 780 HUF 2024-11-15 17:11:54
MOL 2642 2632 2672 -1,05% 0 0 920 835 202 HUF 2024-11-15 17:07:30
MTELEKOM 1188 1188 1216 -1,16% 0 0 499 642 242 HUF 2024-11-15 17:05:16
RICHTER 10700 10660 10830 -0,74% 0 0 2 207 302 850 HUF 2024-11-15 17:05:24
OPUS 523 517 526 +0,77% 0 0 102 396 113 HUF 2024-11-15 17:05:11
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Szomorú lesz, ha meglátja ezt a forintárfolyamot
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 19:31
Gyengült a forint pénteken a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Csak az OTP zárta jól a hetet
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 19:05
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 4,8 pontos, 0,01 százalékos emelkedéssel, 77 771,12 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Az MNB kezében a forint kulcsa, Magyarországra jön a Revolut kriptotőzsdéje
Eidenpenz József | 2024. november 15. 12:33
A nagyobb európai tőzsdék indexei tartják magukat, de a kisebbek esnek, és Amerikában is rossz hangulat várható. A BUX-ot az OTP Bank tartja meg, amely már 20 900 forint felett is járt. A forint stabil, kérdés, mi lesz a dollárral és mit lép kedden a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A kriptovaluta-piac mérete beérte Franciaország GDP-jét, hozzánk is jön a Revolut kriptotőzsdéje.
Részvény / Deviza / Áru Tovább püfölik a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 07:28
A péntek reggel sem indul jól.
Részvény / Deviza / Áru Már 21 ezer az OTP, 1500 forint felett lesz a Telekom?
Eidenpenz József | 2024. november 14. 12:26
Átlépte a 21 ezer forintot is az OTP ára, a jó gyorsjelentése után a Telekom részvénye viszont süllyed. Mesebeli árakon forgott a bitcoin, razziáztak a kriptós fogadóiroda vezetőjénél. Az európai tőzsdeindexek emelkednek, de nagy különbségek vannak az egyes országok között. Csendesen gyengül a forint, drágul a gáz.
Részvény / Deviza / Áru A forint enerváltan, de mégiscsak felébredt csütörtök reggel
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 07:44
A forint árfolyama csak lehheletnyit változott csütörtök reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Gőzerővel terjeszkedik a Waberer’s
Eidenpenz József | 2024. november 13. 18:44
A Waberer’s International Nyrt. gyorsjelentése szerint mintegy tíz százalékos csoportszintű bevételnövekedést ért el. Erről és stratégiai projektjeik helyzetéről, a 2024 éves kilátásokról beszélt a cég vezetése, szó volt a holding tervezett szervezeti átalakításáról, illetve a Magyar Posta Biztosítók akvizíciójának státuszáról is.
Részvény / Deviza / Áru Még egy-két ilyen nap, és újra 400 alá mehetne forintárfolyam
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 18:27
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Szerdára időzítette meglepetését a Magyar Telekom
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 157,06 pontos, 0,2 százalékos emelkedéssel 77 123,76 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru A dollár elintézheti a forintot, a kisbefektetők kriptót vesznek?
Eidenpenz József | 2024. november 13. 12:35
Az európai tőzsdék stagnálnak, a piacok kivárnak a nagyon fontos amerikai inflációs adat előtt. Szétvált a magyar részvények mezőnye a héten, az OTP a húzópapír. A forintra kifejezetten rosszul hat a dollár erősödése, válságot jósol a Graphisoft Park. Kiszálltak az aranyból a brókerek, a kisbefektetők tömegesen jelenhetnek meg a kriptovaluta-piacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG