A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. Az árdöntések azonban számos más, az olajvállalatok tényleges beszerzéseinek és működési költségeinek alakulásától függnek. Nézzük tehát, hogy mi történt a héten.
Erősödik a dízelexport
A Brent spot kőolaj ára 39-43 dollár között ingadozott, heti átlagban 1,7 dollárral, 4 százalékkal csökkent az ár. A spot olajár a hét első két napján csökkent, ezt követően emelkedett - derül ki a GKI Energiakutató elemzéséből.
Az árcsökkenés egyértelműen a magas készletszinteknek tulajdonítható, a kisebb emelkedés az amerikai kedvező gazdasági adatok hatására, valamint a tőzsdei befektetések hatására következett be. Az USA-ban a kőolaj és a közepes finomítású termékek készletei emelkedtek, a benzinkészletek csökkentek, Európában is csökkent a benzinkészlet, de a gázolaj/dízel készletek emelkedtek. Több európai finomító, köztük a MOL is jelezte, hogy augusztus-szeptemberben karbantartási, átállítási munkálatokat végeznek. Az ilyen bejelentések hatására, erősödik a dízelexport Európa irányába.
Az egy hónapos határidős Brent olajár heti átlaga 0,5 dollárral, közel 1 százalékkal csökkent ezen a héten. A hosszabb határidőkre vonatkozó olajtőzsdei befektetések mennyisége (a csütörtöki statisztika szerint) tovább csökkent. Az 1 hónapos határidős amerikai WTI és a Brent heti átlagára közötti átlagos különbség ezen a héten kb. 20 centtel nőtt, mivel a WTI ár erőteljesebben csökkent. Az amerikai kőolajfúrások száma ezen a héten 6 darabbal nőtt. Elemzések szerint az amerikai palaolaj-kitermelés költségei lényegesen csökkentek, így a legkedvezőbb kitermelő területeken 40 dollár alá került a fedezeti pont, a teljes kitermelés esetében pedig 40-42 dollár körül van. Európában a benzinexport lehetőségei beszűkültek, az Egyesült Államok felé kevés a lehetőség, de Nigéria ismét vásárol, nyersolajat ad benzinért cserébe. Kanadába is érkeznek európai benzinszállítmányok.
Estek az európai árak
Az európai benzin és gázolaj-piacokon az árak a kőolaj mozgását követték, a hét elején csökkentek az árak, majd a hét közepétől emelkedtek. A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin tonnánkénti ára a mediterrán piacon a héten 1,9 százalékkal csökkent, az észak-nyugat-európai piacon 1,6 százalékos volt az áresés, míg az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon 1,9 százalékkal csökkentek az árak. A motorikus gázolaj jegyzésára a mediterrán piacon 2,2 százalékkal mérséklődött, az észak-európai piacokon 1,6-2,4-kal csökkentek az árak a megelőző hét átlagához képest.
A forint árfolyama a héten 279 Ft/dollár körüli volt, 3,7 forinttal kellett kevesebbet adni 1 dollárért, mint egy héttel korábban. Az árfolyam a hét második felében már gyengült a dollárhoz viszonyítva, sőt az euró gyengült a dollárhoz viszonyítva. A hét második felében a forintárfolyam gyengülése felerősítette a hét második felében jelentkező kisebb üzemanyagár drágulást - írja a GKI Energiakutató.
Hogy lesz ebből áremelés?
A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében, heti átlagokkal számolva, a mediterrán piacon 3,3 százalékos csökkenést mutatnak az árak, az NWE piacon 2,9 százalékos, az ARA piacon 3,3 százalékos volt az árcsökkenés. A gázolajnál, a mediterrán piacon a forintban számított heti csökkenés 3,5 százalékos volt, az észak-európai piacokon 2,9-3,7 százalékkal csökkentek az árak forintban mérve. A hét második felében az első napokhoz viszonyítva 2,5-3 százalékos benzin áremelkedés és 5,2-5,8 százalékos dízel áremelkedés jelentkezett.
A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27 százalékos áfával is növelten – a heti változások a benzin esetében 3 forint körüli, a gázolaj esetében 3-4 forintos árcsökkenés jelentkezett. Szerdán, augusztus 3-án 2 forintos benzin és 4 forintos dízel árcsökkenés volt a piacon, a hét második felében jelentkező áremelkedés miatt hétfőn, augusztus 8-án, a piaci változásokat figyelembe véve 0-2 forint körüli benzin és 3-5 forint közötti gázolaj áremelkedést vár a GKI Energiakutató, figyelembe véve az augusztus 3-i árcsökkentés hatását.
A fenti változtatásokkal a benzin és a gázolaj ára 325 forint/liter körüli szinten változhat.