Tegnap azt elemeztük, hogy Indiának milyen gázszükséglete van ahhoz, hogy a rendkívül szennyező szénerőművek szerepét csökkenthesse az áramtermelésben. Úgy tűnik az eddigi adatok alapján, hogy a nagy ország olajigénye is megugrott, és részben pótolja azt a kereslet kiesést, amit Kína lassulása, illetve a környezetbarát energiaforrásokra való átállás okoz.
Autóznak, repülnek
India lakosságát tekintve lényegében ugyanakkora ország, mint Kína, de gazdasága még csak töredéke a kínainak, hisz mostanában indul a gyors növekedés. Ez azt jelenti, hogy az energiaigény óhatatlanul gyorsan növekszik, és még ha azt feltételezzük is, hogy az elektromos áram előállításában nem növekszik az olaj szerepe, a gépjármű-, és légiforgalom, valamint a vegyipar növekedése óriási olajkeresletet generál.
Csökkenő fölösleg
Az év elején még úgy számolták, hogy a túlkínálat napi 1,5 millió hordó lesz a világban, majd a második félévben erősen lecsökken. Most úgy tűnik, hogy ez a szám csak 1,3 millió körül fog alakulni, és ebben nem kis része van India váratlanul megnövekedett vásárlásainak. Míg 2014-ben kevesebb, mint napi 100 ezer hordóval nőtt az ország naponkénti import növekedése, tavaly már 200 ezer hordó fölött volt, idén pedig már 350 ezer körüli a szám. Ugyanez az adat Kínában tavalyelőtt 400 ezer, tavaly 700 ezer, idén viszont már csak 300 ezer hordó.
A csökkenő fölösleg arra utal, hogy a piac hatékony: az olcsó ár csökkentette a kitermelést, és növelte a fogyasztást. Az OPEC, de főleg Szaúd-Arábia erre játszott, amikor sokáig nem akarta korlátozni a kitermelést. Ez részéről logikus, hisz olcsó olajat termel ki, így alacsonyabb árak mellett mások termelése is exportja esik vissza, a szaúdit nem érinti. Most már viszont, hogy stabilizálódott a piac, szívesen aláírná a kitermelés további növelését korlátozó egyezményt.
Nincs még itt az olajkorszak vége
A Nemzetközi Energiaügynökség szerint idén átlagosan napi 95,9 millió tonna a felhasználás, ami tavalyhoz képest 1,2 millió hordós növekedés (környezeti szempontból elképesztő mennyiség, ha azt nézzük ennek az elégetéséből mennyi széndioxid keletkezik). Az OPEC kitermelése 2008 óta a legmagasabb szintre érkezett, miután Irán fokozatosan növeli a kitermelt és eladott mennyiséget a szankciók előtti szintre, most napi 3,6 millió hordónál tart.