Az ország kontinensnyi méretű, és a második legnépesebb (rövidesen az első lesz). Indiáról van szó, ahol igen magas a gazdasági növekedés, ezzel párhuzamosan nő az elektromos áram iránti igény. Épültek is komoly kapacitások, de némelyik kihasználatlanul áll. Új Delhi mellett épült egy 780 millió dolláros modern gázerőmű, amely a Bloomberg szerint hétfőn kapacitásának csak hatodán működött, miközben egy, ugyancsak a város melletti szénerőmű teljes gőzzel ment, a város áramellátásának legnagyobb részét adva.
Az olcsó szén átka
Felmerül a kérdés, hogy lehet ez, mikor a város fuldoklik a szennyezett levegőben. A gáz égetése ugyan széndioxid kibocsátással jár, ami ellen ugyancsak próbál a világ fellépni, de egy modern gázerőmű ezen túlmenően lényegében semmilyen káros anyagot nem bocsát ki, míg a szén égetése a lehető legszennyezőbb. A magyarázat egyszerű: a szén ára alacsony, Indiában nagy mennyiségben áll rendelkezésre, így sokkal olcsóbb azt égetni, mint a gázt.
India áramtermelési kapacitásai 8 százalékban gázra, 62 százalékban szénre épülnek. Ennek a nem túl nagyarányú gázkapacitásnak is csak a negyedét használták ki tavaly. Az ár mellett a belföldi gázkitermelés és az import időnkénti nehézségei is közrejátszanak. A kormány márciusban felszabadította a mélytengeri lelőhelyeken kitermelt gáz nagykereskedelmi árát, azt remélve, hogy így a helyi cégek növelik a kitermelést, esetleg a multik, mint a Chevron vagy az Exxon is kedvet kapnak.
Fuldokló város
Az gázerőműnek tehát megfelelő áron kellene megfelelő mennyiségű gázt kapnia, és akkor a város áramigényének harmadát tudná fedezni. A jelenlegi árak mellett az erőmű kilowattóránként 5 rúpiáért állítja erő az áramot, miközben az országos piaci átlag mindössze 2 rúpia.
Új Delhi szmogban. Forrás: flickr.com |
A szénerőmű károsanyag kibocsátása a 18-szorosa a város teljes járműforgalma általi szennyezésnek, pedig önmagában az is tetemes. Így nem véletlen, hogy Új Delhi a világ legszennyezettebb levegőjű városa a WHO 2014-es adatai szerint, ráadásul a világ első 4 legszennyezettebb levegőjű városa is Indiában található.
Modi miniszterelnök a megújuló energiák felhasználásának gyors növelését szeretné, de addig is megpróbál cseppfolyós gázt importálni az ország számára. A 62 százalékos szén-, és 8 százalékos gázarány mellett 15 százalék a vízi erőművek által termelt energia, 13 százalék a megújulók, és 2 százalék az atomenergia aránya az áramtermelésen belül.