A font vesszőfutása már több mint három éve, 2016 júniusa óta tart, akkor döntötték el a szigetországiak a népszavazáson, hogy az Egyesült Királyság kilép az Európai Unióból. Ahhoz képest a brit fizetőeszköz kereskedelemmel súlyozott indexe ma 16 százalékkal áll alacsonyabban. Ebből csak az idei leértékelődés 7,4 százalékos, ami alapvetően annak köszönhető, hogy márciusban – még Theresa May kormányzása idején – felmerült a rémképe a feltétel nélküli Brexitnek. És ha a politikai klíma rosszabbra fordul, ez az esés folytatódhat – vetíti előre a Fidelity elemzése.
Ugyanakkor vannak más tényezők is, amelyeket érdemes figyelembe venni. A brit egy viszonylag nyitott gazdaság, így ki van téve azoknak a globális hatásoknak, amelyek visszavethetik GDP-je növekedését. Márpedig amennyiben emiatt a Bank of England – egy sor fejlett országbeli jegybank, mindenekelőtt az amerikai központi bank szerepét betöltő Fed példáját követve – gazdaságösztönző szándékkal monetáris lazítást hajt végre, akkor az alacsonyabb kamatok és az eszközvásárlások újabb fordulója tovább gyengíthetik a fontot.
Ráadásul a britek fizetési mérlege sem fest túl jól, mind a kereskedelmi, mind a folyó fizetési mérlege deficites, ami azt jelenti, rá van utalva – mint azt Carney, a Bank of England kormányzója találóan megjegyezte – az idegenek jóindulatára, vagyis, hogy ők finanszírozzák a hiányokat. Más kérdés, hogy a gyenge font versenyelőnyt is hozhat, nevezetesen, hogy a szigetországi termékek a külföldiek számára olcsóbbá válhatnak, a brit vállalatok pedig vonzóbbá a globális befektetők számára.
Érdemes megjegyezni, hogy a történelem azt mutatja, az egyensúlytalanság az Egyesült Királyság számára nem feltétlenül a világ vége, a britek mindig is különösebb probléma nélkül gondtalanul képesek voltak finanszírozni a deficitjeiket.
Kétségtelen ugyanakkor, hogy a Brexitet övező szituáció és a brit gazdaságot érő hatások nagyon is képlékenyek maradhatnak és ez globális befektetői szemszögből bizonytalanságot szülhet. Ám a Fidelity amondó, hogy a rossz hírek már beárazódtak a font árfolyamába. De ha még a belpolitikai harcok és a már említett tényezők lejjebb is nyomják a jegyzését, gyengülése nem tarthat örökké.