Visszafogottak az európai tőzsdék, 1-2 ezrelékes pluszban állnak a fontosabb indexek. A svájci tőzsdét viszont a Novartis húzza, amelynek jelentését jól fogadták. Általános kivárás látható egyes fontos hírek előtt, az amerikai határidős indexek is alig mozdulnak.
Tegnap jól teljesített az amerikai piac, az S&P 500 0,4, a Nasdaq 0,9 százalékkal ment fel. A mai események közé tartoznak az amerikai kiskereskedelmi forgalom adatai, a Bank of America, a Morgan Stanley és a Lockheed Martin eredményei. A héten még más fontos gyorsjelentések is érkeznek, mint a Goldman Sachs, a Tesla és a Netflix.
Az OTP a húzóerő
A befektetők az üzleti és fogyasztói költési trendekről szóló információk miatt is tanulmányozzák majd ezeket a dokumentumokat. Az elmúlt napokban az infláció lehűléséről szóló pozitív hírek segítettek a technológiai szektornak és vele a főbb indexeknek – írja az Investing.com.
A BUX index folyamatosan felfelé tart, már 0,6 százalékos pluszban áll. A húzópapír az OTP, közel egy százalékkal megy fel, átlépte a 12 400 forintos határt. A Mol 0,3, a Richter 0,7 százalékkal javít.
Merre tovább, forint?
A forint kissé gyengül, 374,30 az euró. A földgáz a tegnapi esés után ma két százalékkal drágul, az olaj fél százalékkal megy fel.
A hét adatszegény, mind hazai, mind nemzetközi oldalról, így továbbra is csendesebb nyári kereskedés várható. A forintpiac is kivárhat a jövő heti fontosabb kamatdöntések előtt – írta az Erste Befektetési Zrt.
Stabil forint kell nekünk?
Az MNB tanulmánya szerint szemléletváltozásra van szükség a forint árfolyamával kapcsolatban. Elemzői arra a kérdésre keresték a választ, hogy a forintárfolyamnak milyen makrogazdasági hatásai vannak a jelenlegi körülmények között. Arra jutottak, hogy
a gyenge forintnak a külkereskedelmi csatornán kifejtett pozitív hatása jelentősen meggyengült az elmúlt években, viszont az importált infláción keresztül az inflációs hatása jelentős.
A megváltozott helyzetben így a stabil, kiszámítható árfolyampálya szolgálja leginkább az alacsony infláció helyreállítását és megőrzését, illetve a “fenntartható gazdasági felzárkózást” – idézte az Equilor Befektetési Zrt.
Hét (már nyolc) napja emelkedik a BUX index
Hét napja emelkedik a BUX index. A nemzetközi befektetői hangulat kissé elbizonytalanodott, de az éjjel megjelent rendelet, amely a különadók módosítását tartalmazza, támaszt adhat néhány vezető részvény árfolyamának – írja az Equilor Befektetési Zrt. reggeli hírlevele.
A rendeletmódosítás értelmében a kőolajtermék-előállítókat – elsősorban a Molt – érintő különadó 2023-ban 2,8 százalékon marad, míg 2024-ben már csak 1,0 százalék lesz. A bányajáradék mértékének megállapítása is változik. A gyógyszergyártókra vonatkozó, korábban bejelentett, beruházással, kutatás-fejlesztéssel csökkenthető különadó-összeg jogi erőre emelkedett, ami jó hír a Richternek. (Valamint új és új éves csúcsokra érkezik a BUX, tehetjük hozzá.)
Új fejezet az elektromosautó-árháborúban
Miközben a piac a Tesla jelentésére vár (és a Cybertruck sorozatgyártásának várható időpontját találgatja), a Ford visszavágta az F-150 Lightning elektromos pickup árát.
Ezzel beállva a Tesla mögé az árcsökkentő autógyártók sorába – írta a KBC Equitas.
A visszavágás 6000-10 000 dollárral csökkenti az autó kezdőárát, így a legolcsóbb modell ára 50 ezer dollár környékéről indul. A piac nem fogadta pozitívan a hírt, hiszen egy esetleges árháború kialakulása a két gyártó között igencsak visszavetheti a Ford profitabilitását. A Ford részvénye hat százalékos eséssel zár hétfőn, a Tesla hárommal emelkedett.
Újra lejtőn a török líra
A török líra ma további veszteséget szenved el, világszerte a legnagyobbat a valuták közül. A bankok ugyanis a csütörtöki kamatdöntő ülés előtt eladásba kezdtek – írja a Bloomberg. A jegybank, amely régóta alacsonyabban tartja a kamatokat a közgazdászok által helyesnek tartott szintnél, a vártnál kevesebbet emelt a júniusi ülésén.
A valuta 2,2 százalékos mínuszban is volt, és 10:30-kor Isztambulban 26,88 dolláron kereskedtek vele. Ezzel az idei leértékelődése meghaladta a 30 százalékot, ami az argentin peso után a második legnagyobb a feltörekvő piaci versenytársak között.
Hullámverés a kriptópiacon
Nagyszerű hír jött a múlt héten a Ripple és az egész kriptós közösség számára, miután az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) keresetét egy bíróság részben elutasította. Az évek óta tartó csata lényege, hogy a Ripple XRP tokenjének értékesítése 2020-ban be nem jegyzett értékpapír-eladásnak minősül-e. (Ripple=fodrozódás, hullámverés.)
A Ripple mintegy 1,3 milliárd dollárt gyűjtött az XRP-n keresztül, ebből 729 milliót intézményi befektetőktől és 757 milliót a lakosságtól. A bírónő egyetértett a hatósággal abban, hogy az XRP intézményi befektetőknek történő értékesítése valóban megsértette az értékpapírtörvényeket. De nagyobb győzelemként értékelik, hogy úgy foglalt állást, a “vaklicit” eladások, ahol a Ripple nem tudta, ki a vevő, jogszerűek voltak. A per még sokáig folytatódhat.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.