Gyakorlatilag minden fontos soron felülmúlta az elemzői várakozásokat a Richter 2021 4. negyedéves és egész éves eredménye, amelyről hétfőn délelőtt háttérbeszélgetést tartott a társaság vezetése – kiemelt témaként kezelve az orosz-ukrán háborúnak a társaságra gyakorolt hatását.
2021-ben a forgalom kétszámjegyű bővüléséért elsősorban a specializált termékek jó teljesítménye felelős, közülük a Cariprazine, a Terrosa és a Bemfola forgalma is jelentősen nőtt. Az Evra fogamzásgátló tapasz (amelyet a nőgyógyászati portfólió új koronaékszerének nevezett Orbán Gábor, a társaság vezérigazgatója) 2020 végén került a portfólióba, közel 40 millió eurós árbevételt hozott az év során. A Richter egyre kevésbé generikus gyártó, sokkal kevésbé fontos a piac illetve az árbevétel földrajzi eloszlása, a termékek szintjén érdemes értékelni az eredményeket – mondta Orbán Gábor. Földrajzi értelemben mindenesetre az oroszországi volt az egyetlen régió a 10 legnagyobb forgalmú piac közül, ahol forintban kifejezve nem növekedett az árbevétel 2021-ben.
Egyébként is csökkent az orosz-ukrán kitettség – most még nagyobbat fog
Bogsch Erik, a társaság elnöke kiemelte: a társaság már két orosz válságot túlélt. A dollár-rubel árfolyam elmúlt 25 éves alakulását mutatta be – az orosz deviza több hullámban veszített értékéből az amerikaihoz képest. Míg 1995-ben 5 dollár körül járt a rubel árfolyama, 2022-ben a háború előtt 70 dollár körül járt a jegyzés, a háború kitörése óta folyamatosan emelkedik, 100 dollár fölötti szinten jár. Dollárban kifejezve a Richter 1997-es 74 millió dolláros forgalma 2013-ban már 400 millió dollár fölé emelkedett, de 2021-re ez 229 millió dollárra esett vissza. Mindeközben az amerikai eladások megháromszorozódtak, mostanra mind a nyugat-európai és mind az amerikai eladások meghaladják az orosz forgalmat.
További hírek a ukrán háborúról
Arányait tekintve az árbevételen belül az orosz piac forgalma a korábbi 30 százalék fölötti szintekről 2021-re 17 százalékra esett vissza. Bogsch Erik szerint ez tudatos folyamat eredménye, igyekeztek a cégnél ezt a fajta függőséget csökkenteni. Az egyik oldalról a legnagyobb aggodalomra ad okot a háború, de a Richter szempontjából a Cariprazine-nak és a nyugat-európai piaci bevételek arányainak növekedése összességében ebben a helyzetben is stabil helyzetet eredményez – mondta az elnök.
Egy újabb jó év ígéretét söpri el a háború
Orbán Gábor vezérigazgató is azt emelte ki: az orosz és ukrán piac felé kisebb a kitettség, mint valaha, ezzel együtt a két régió súlya továbbra is 20 százalék körül van. Előzetesen (a háború kitörése előtt) úgy számoltak, az idei év a tavalyihoz nagyon hasonló lesz – a cég tud majd ugyanilyen számokat hozni a hányadosok (fedezeti hányad, eredményhányad) tekintetében, a specializált termékek tudják húzni úgy a számokat, hogy megvalósuljon ez a forgatókönyv. A háború tükrében azonban ez már nem mondható el – mondta a vezérigazgató.
Három dolog tudja borítani a terveket:
- az árfolyamok – a rubel nem csak hogy óriásit gyengült, hanem gyakorlatilag nincs is jegyzés, nincs új egyensúlyi helyzet;
- a volumenek - nem tudnak szállítani Ukrajnába, az utolsó kamion a múlt héten ment el, Oroszországban is bizonytalan a helyzet;
- és a fizetőképesség - Oroszország pénzügyi rendszerből történő kizárása felveti a kérdést, tud-e fizetni egyáltalán egy orosz vevő.
Gyakorlatilag a rubel konvertibilitása sérül – ez nehezíti a tőkeműveletek mellett az áruforgalmat is, mondta Orbán Gábor. A gyógyszer ebben a tekintetben mindig kiemelt termék volt, de a mostani szabályokról még semmit sem tudni.
Ezzel együtt a tavalyi árbevételt akár még így is elérheti a Richter idén (még ha a korábban elképzelt kétszámjegyű emelkedés nem is jöhet össze), de az üzemi eredményben ez nem garantálható. Ha viszont teljesen összeomlik az orosz piac, akkor nem várható a tavalyi árbevétel szintjének elérése sem.
Az oroszországi export többsége egyébként szabad áras, kérdés, hogy ez így marad a jövőben is. A 40 százalék fix áras, rubelben – ezeknél a termékeknél ha nem valósul meg áremelés, akkor közvetlenül is elszenvedi az árfolyamveszteséget a Richter. Egy másik lehetséges kockázatot illetően az is elhangzott: a Richter oroszországi üzemének államosítására nem számítanak, de ha bekövetkezne, az sem jelentene nagy érvágást - addig, amíg a termékek forgalmazási engedélyében a Richter szerepel, addig nem sérül érdemben az üzleti tevékenység. Ha ez esetleg változna, az már persze egy másik kérdés.
Az osztalékról a vezetők szerint még korai lenne beszélni, erről egyébként is a közgyűlés dönt, de a korábban meghatározott eredményarányos 25 és 40 százalék közötti osztalék-várakozás továbbra is érvényes.