Bár tegnap csúnya esés volt az USA-ban, reggel pedig Japánban is, ma jó volt a kezdés Európában. Sőt nyitás után pár órával is optimisták a tőzsdék. A német index 0,5, a francia 0,9, a brit 0,7 százalékkal megy fel. Az amerikai indexhatáridők is fél százalékos pluszban vannak. (Kína még zárva.)
Itthon azonban a BUX-index stagnál, az OTP 0,1 százalékos emelkedésével szemben a Mol 0,3 százalékkal, a Telekom 0,7 százalékkal esik. A Richter alig változik, most éppen pár forinttal feljebb ment. A forint mintegy kétnapos erősödés után megint gyengül, 356,90 az euró, 80 fillérrel drágult tegnap este óta az uniós pénz.
A dollár enyhe erősödése mellett vegyes a kép az árupiacon, esik az arany, az ezüst, a réz, a platina, emelkednek az energiahordozók.
Újraindulnak a kereskedelmi tárgyalások
A piacokon uralkodó aggodalmak és kockázatok számosak.
- A St. Louis-i Fed elnöke, James Bullard kijelentette, hogy a magas infláció a várakozások rögzülése, önbeteljesítő volta miatt is tartós lehet.
- Az amerikai költségvetési plafon problémája is csak átmenetileg oldódott meg.
- A “nonfarm payrolls” nevű foglalkoztatási adatra várnak az USA-ból, amely csütörtökön talán jelzéseket ad majd arról, hogyan áll a gazdaság és fenyeget-e béroldalról is infláció.
- A Fantasia Holdings és a Sinic Holdings nevű kínai ingatlancégeket leminősítették, mivel anyagi helyzetük szintén megrendülni látszik az Evergrande-hoz hasonlóan.
- Végül a Kínával folytatott kereskedelmi tárgyalások is újra napirenden vannak.
Katherine Tai, az amerikai kereskedelmi tárgyalópartner ígéretet tett arra, hogy megkezdi a Donald Trump volt elnök által kivetett egyes vámok feloldását a Kínából származó árukra, ám közben nyomást gyakorol Pekingre amiatt, hogy az nem tartja be a korábbi, Trump-féle kereskedelmi megállapodásban tett ígéreteit – írta a Reuters.
A nagy-nagy Facebook-leállás
Eredetileg tegnapi hír volt, hogy ismét az amerikai szenátus elé kerül ma a Facebook (Fb) ügye. Ennek során azzal vádolják, hogy nem törődött a kiskorúakra leselkedő negatív hatásokkal, amit pedig a közösségi médiánál egyértelműen kimutattak, tudomása volt róla. Sokan nem hiszik el, hogy véletlenül történt pont ezen a napon, de tegnap órákra leállt az Fb. Valamint a hozzá kapcsolódó Messenger-, Whatsapp- és Instagram-alkalmazások összes szervere globálisan, hosszú órákra.
Nem utal semmi külső támadásra, és a felhasználók adatai is biztonságban vannak a cég állítása szerint. Az Fb-részvény tegnap 4,9 százalékot esett, közel ötmilliárd dollárt kitörölve a cég kapitalizációjából. Ma viszont a tőzsdenyitás előtti kereskedésben már enyhe pluszban van a papír, miután a rendszereket helyreállították.
A tech-részvények alkonya?
Hétfőn egyébként a többi technológiai cég (például Apple, Microsoft vagy Amazon) részvénye is esett, ennek azonban más okai voltak. Ahogy az utóbbi hetekben, illetve hónapokban annyiszor, az infláció megugrása, a kötvényhozamok magas szintje ebben nagy szerepet kapott.
Ezt pedig fűti az egyre dráguló energia is, ami a szállításon és a gyáripari termelésen keresztül minden termék árába begyűrűzhet.
Sok éves csúcsokon az olaj
Az olajárak hétfőn ismét alaposan megugrottak, miután a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) és szövetségesei tartják magukat a kínálat lassú, fokozatos növelésére vonatkozó eddigi tervhez. Annak ellenére is, hogy a fő fogyasztó államok, amelyeket rosszul érint a magas ár (például USA, India), nyomást gyakoroltak rájuk a kínálat gyorsabb bővítése irányába.
A WTI most 78, a Bent 82 dollárhoz közelít, a tegnapi három százalékos ugrást ma újabb fél százalék követi. A Brent ezzel hároméves csúcsra ért, de huzamosabb ideig majdnem hét éve nem tartózkodott 80 dollár felett. A WTI pedig 2014 novemberében volt utoljára ennél is magasabban.
126 ezer hordó olaj ömlött ki
Dél-Kaliforniában mintegy 126 ezer hordó olaj ömlött a tengerbe, aminek okait vizsgálják. Az Amplify Energy Corporation (NYSE:AMPY) olajtársaság árfolyama azonban 60 százalék feletti mínuszban is forgott az eset nyomán, és a nap végén is mínusz 44 százalékot mutatott az árfolyamtábla.
Évtizedek óta nem látott energiaválság közeleg?
Az európai földgáz és az elektromos áram frontján a Bloomberg szerint továbbra sem múlt el a krízis, ma újabb csúcsokra emelkedett a gázár. A vízenergiát használó országokat ráadásul vízhiány sújtja. A portál címoldalán négy cikk is azzal foglalkozott délelőtt, hogy Európában és globálisan hová fajulhat az "évtizedek óta nem látott energiaválság", amelynek tanúi vagyunk.
A magyar lakosság a kormány korábbi rezsicsökkentő lépései révén jelenleg egy burokban van, nem érzékeli ugyanis az energiapiacon elszabadult árakat – írta ma az Mfor.hu.
Nem hat már a kínai mumus a bitcoinra
Míg nemrég még a kriptodevizák elleni újabb kínai fellépéssel voltak elfoglalva a befektetők, és a bitcoin mintegy 40 700 dollárig esett, ez mintha már teljesen a múlté lenne. Olyan hangok is vannak, hogy Kína lépései még jót is tesznek a szektornak, például erről nyilatkozott a kiszivárogtatásairól híres egykori titkosügynök, Edward Snowden.
A bitcoin ma az 50 ezer dolláros határt ostromolja, és az ether is stabilan 3300 dollár felett van. A hangulatot javítja, hogy az eddigi három nagy áremelkedési hullám (2013 ősz, 2017 ősz és 2020 ősz) október-november hónapokban kapott igazán szárnyra. Így a statisztikák szerint a kriptodevizák szezonálisan legjobb két hónapja következhet.
Egyre nagyobb a gond az Egyesült-Királyságban?
Egy felmérés szerint az Egyesült-Királyságban a közepes méretű vállalatok 34 százaléka már csökkentette a termelést az anyagellátási nehézségek miatt, és további 31 százalék hasonló lépésre kényszerülhet, ha egy hónapon belül nem javul az ellátási helyzet. Mindez negatívan hathat a beszerzésimenedzser-indexekre és több makroadatra, így a GDP-re is – írta az Erste Befeketési Zrt.
Az Egyesült-Királyságban mindössze 214 ezer autót értékesítettek szeptemberben, ami 1998 óta a legalacsonyabb érték, és 35 százalékkal kevesebb, mint tavaly szeptemberben. A háttérben a chiphiány áll.
Újabb cég kap pénzt, hogy tőzsdére jöhessen
A 2004 óta működő, hazai tulajdonú ÉPDUFERR kapott támogatást a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) és a Pénzügyminisztérium közös, európai uniós forrásból megvalósuló, a kis- és középvállalatok tőzsdei megjelenésének finanszírozását elősegítő pályázatán. Az elsősorban az építőiparban tevékenykedő ÉPDUFERR ezzel a kilencedik ilyen vállalat. Negyven millió forinthoz jutott – közölte a BÉT.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.