6p

Az OPEC a jelek szerint nem hajlandó a tervezettnél több olajat önteni a piacra, ami egyre feljebb hajtja az árakat, miközben a gázárak is az egekben vannak. A Facebook hibáját elhárították, de a többi technológiai papír is esett tegnap rendesen. Stagnál a BUX, gyengül a forint, a piacok tele vannak aggódással.

Bár tegnap csúnya esés volt az USA-ban, reggel pedig Japánban is, ma jó volt a kezdés Európában. Sőt nyitás után pár órával is optimisták a tőzsdék. A német index 0,5, a francia 0,9, a brit 0,7 százalékkal megy fel. Az amerikai indexhatáridők is fél százalékos pluszban vannak. (Kína még zárva.)

Itthon azonban a BUX-index stagnál, az OTP 0,1 százalékos emelkedésével szemben a Mol 0,3 százalékkal, a Telekom 0,7 százalékkal esik. A Richter alig változik, most éppen pár forinttal feljebb ment. A forint mintegy kétnapos erősödés után megint gyengül, 356,90 az euró, 80 fillérrel drágult tegnap este óta az uniós pénz.

Árfolyam

A dollár enyhe erősödése mellett vegyes a kép az árupiacon, esik az arany, az ezüst, a réz, a platina, emelkednek az energiahordozók.

Újraindulnak a kereskedelmi tárgyalások

A piacokon uralkodó aggodalmak és kockázatok számosak.

  • A St. Louis-i Fed elnöke, James Bullard kijelentette, hogy a magas infláció a várakozások rögzülése, önbeteljesítő volta miatt is tartós lehet.
  • Az amerikai költségvetési plafon problémája is csak átmenetileg oldódott meg.
  • A “nonfarm payrolls” nevű foglalkoztatási adatra várnak az USA-ból, amely csütörtökön talán jelzéseket ad majd arról, hogyan áll a gazdaság és fenyeget-e béroldalról is infláció.
  • A Fantasia Holdings és a Sinic Holdings nevű kínai ingatlancégeket leminősítették, mivel anyagi helyzetük szintén megrendülni látszik az Evergrande-hoz hasonlóan.
  • Végül a Kínával folytatott kereskedelmi tárgyalások is újra napirenden vannak.

Katherine Tai, az amerikai kereskedelmi tárgyalópartner ígéretet tett arra, hogy megkezdi a Donald Trump volt elnök által kivetett egyes vámok feloldását a Kínából származó árukra, ám közben nyomást gyakorol Pekingre amiatt, hogy az nem tartja be a korábbi, Trump-féle kereskedelmi megállapodásban tett ígéreteit – írta a Reuters.

A nagy-nagy Facebook-leállás

Eredetileg tegnapi hír volt, hogy ismét az amerikai szenátus elé kerül ma a Facebook (Fb) ügye. Ennek során azzal vádolják, hogy nem törődött a kiskorúakra leselkedő negatív hatásokkal, amit pedig a közösségi médiánál egyértelműen kimutattak, tudomása volt róla. Sokan nem hiszik el, hogy véletlenül történt pont ezen a napon, de tegnap órákra leállt az Fb. Valamint a hozzá kapcsolódó Messenger-, Whatsapp- és Instagram-alkalmazások összes szervere globálisan, hosszú órákra.

Nem utal semmi külső támadásra, és a felhasználók adatai is biztonságban vannak a cég állítása szerint. Az Fb-részvény tegnap 4,9 százalékot esett, közel ötmilliárd dollárt kitörölve a cég kapitalizációjából. Ma viszont a tőzsdenyitás előtti kereskedésben már enyhe pluszban van a papír, miután a rendszereket helyreállították.

A tech-részvények alkonya?

Hétfőn egyébként a többi technológiai cég (például Apple, Microsoft vagy Amazon) részvénye is esett, ennek azonban más okai voltak. Ahogy az utóbbi hetekben, illetve hónapokban annyiszor, az infláció megugrása, a kötvényhozamok magas szintje ebben nagy szerepet kapott.

Olajpumpa (Pixabay.com)
Olajpumpa (Pixabay.com)

Ezt pedig fűti az egyre dráguló energia is, ami a szállításon és a gyáripari termelésen keresztül minden termék árába begyűrűzhet.

Sok éves csúcsokon az olaj

Az olajárak hétfőn ismét alaposan megugrottak, miután a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) és szövetségesei tartják magukat a kínálat lassú, fokozatos növelésére vonatkozó eddigi tervhez. Annak ellenére is, hogy a fő fogyasztó államok, amelyeket rosszul érint a magas ár (például USA, India), nyomást gyakoroltak rájuk a kínálat gyorsabb bővítése irányába.

A Brent típusú olaj árfolyama (Tradingview.com)
A Brent típusú olaj árfolyama (Tradingview.com)

A WTI most 78, a Bent 82 dollárhoz közelít, a tegnapi három százalékos ugrást ma újabb fél százalék követi. A Brent ezzel hároméves csúcsra ért, de huzamosabb ideig majdnem hét éve nem tartózkodott 80 dollár felett. A WTI pedig 2014 novemberében volt utoljára ennél is magasabban.

126 ezer hordó olaj ömlött ki

Dél-Kaliforniában mintegy 126 ezer hordó olaj ömlött a tengerbe, aminek okait vizsgálják. Az Amplify Energy Corporation (NYSE:AMPY) olajtársaság árfolyama azonban 60 százalék feletti mínuszban is forgott az eset nyomán, és a nap végén is mínusz 44 százalékot mutatott az árfolyamtábla.

A földgáz tőzsdei ára Hollandiában (Tradingview.com)
A földgáz tőzsdei ára Hollandiában (Tradingview.com)

Évtizedek óta nem látott energiaválság közeleg?

Az európai földgáz és az elektromos áram frontján a Bloomberg szerint továbbra sem múlt el a krízis, ma újabb csúcsokra emelkedett a gázár. A vízenergiát használó országokat ráadásul vízhiány sújtja. A portál címoldalán négy cikk is azzal foglalkozott délelőtt, hogy Európában és globálisan hová fajulhat az "évtizedek óta nem látott energiaválság", amelynek tanúi vagyunk.

A magyar lakosság a kormány korábbi rezsicsökkentő lépései révén jelenleg egy burokban van, nem érzékeli ugyanis az energiapiacon elszabadult árakat írta ma az Mfor.hu.

Nem hat már a kínai mumus a bitcoinra

Míg nemrég még a kriptodevizák elleni újabb kínai fellépéssel voltak elfoglalva a befektetők, és a bitcoin mintegy 40 700 dollárig esett, ez mintha már teljesen a múlté lenne. Olyan hangok is vannak, hogy Kína lépései még jót is tesznek a szektornak, például erről nyilatkozott a kiszivárogtatásairól híres egykori titkosügynök, Edward Snowden.

Bitcoin-emlékérmék (Fotó: Unsplash.com)
Bitcoin-emlékérmék (Fotó: Unsplash.com)

A bitcoin ma az 50 ezer dolláros határt ostromolja, és az ether is stabilan 3300 dollár felett van. A hangulatot javítja, hogy az eddigi három nagy áremelkedési hullám (2013 ősz, 2017 ősz és 2020 ősz) október-november hónapokban kapott igazán szárnyra. Így a statisztikák szerint a kriptodevizák szezonálisan legjobb két hónapja következhet.

Egyre nagyobb a gond az Egyesült-Királyságban?

Egy felmérés szerint az Egyesült-Királyságban a közepes méretű vállalatok 34 százaléka már csökkentette a termelést az anyagellátási nehézségek miatt, és további 31 százalék hasonló lépésre kényszerülhet, ha egy hónapon belül nem javul az ellátási helyzet. Mindez negatívan hathat a beszerzésimenedzser-indexekre és több makroadatra, így a GDP-re is – írta az Erste Befeketési Zrt.

Az Egyesült-Királyságban mindössze 214 ezer autót értékesítettek szeptemberben, ami 1998 óta a legalacsonyabb érték, és 35 százalékkal kevesebb, mint tavaly szeptemberben. A háttérben a chiphiány áll.

Újabb cég kap pénzt, hogy tőzsdére jöhessen

A 2004 óta működő, hazai tulajdonú ÉPDUFERR kapott támogatást a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) és a Pénzügyminisztérium közös, európai uniós forrásból megvalósuló, a kis- és középvállalatok tőzsdei megjelenésének finanszírozását elősegítő pályázatán. Az elsősorban az építőiparban tevékenykedő ÉPDUFERR ezzel a kilencedik ilyen vállalat. Negyven millió forinthoz jutott – közölte a BÉT.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27100 26670 27180 0,00% 0 0 7 426 913 160 HUF 2025-06-30 17:07:08
MOL 2954 2940 2970 -0,07% 0 0 1 600 874 024 HUF 2025-06-30 17:06:46
MTELEKOM 1780 1774 1796 -0,89% 0 0 623 849 168 HUF 2025-06-30 17:05:14
RICHTER 10000 9905 10140 -1,09% 0 0 2 366 504 360 HUF 2025-06-30 17:11:45
OPUS 597 581 605 +0,17% 0 0 186 650 782 HUF 2025-06-30 17:06:20
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Nézze csak, mit művelt a forint hétfőn
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 18:26
A hétfői forintárfolyam felemás képet mutatott. 
Részvény / Deviza / Áru Bizonytalanok voltak a befektetők, elmaradt a fényes hétkezdés Budapesten
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 18:01
Estére ellaposodott a hangulat.
Részvény / Deviza / Áru Erőteljesen ébredt Amerika – így indul a kereskedési hét
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 15:54
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Lengyel, magyar – két tőzsdei jó barát
Eidenpenz József | 2025. június 30. 15:07
Sok év emelkedés után húzós időszak jöhet a nemzetközi részvénypiacokon, felértékelődik majd a jó vagyonkezelők szerepe. Az európai gazdaság megindulhat, ami a magyar részvényeket is felértékelheti, amelyek egyébként sem drágák. Interjú Gyurcsik Attilával, az Accorde Alapkezelő vezérigazgatójával.
Részvény / Deviza / Áru Nem sok ok volt eddig az örömre Budapesten
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 14:41
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,15 pontos nyitás után csökkent hétfőn kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru 392 forintig gyengülhet az euró?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 12:48
Ha kedvező marad a hangulat a következő hetekben. Akad azonban kockázat is – véli Németh Dávid, a K&H vezető elemzője.
Részvény / Deviza / Áru A Mol hátát nézi az OTP és társaik
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:58
A vezető budapesti részvények közül csak az energetikai regionális multi papírjai álltak pluszban a fél 12-es pillanatfelvételkor.
Részvény / Deviza / Áru Még fényesebben csillog az arany, rossz irányba indult a BUX
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 09:22
Az ázsiai tőzsdék lassan zárnak, az európaiak viszont csak most pöröghetnek fel. 
Részvény / Deviza / Áru Még jobban verejtékezni fog, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 07:23
Több forintot kell fizetni hétfőn az uniós pénzért, de a dollárért és a svájci frankért is.
Részvény / Deviza / Áru Kinizsiként viselkedett a forint pénteken
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 18:42
A magyar fizetőeszköz erősödni tudott a hét utolsó munkanapján.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG