Az omikron-ijedelemnek távolról sincs vége, bár tegnap a Stoxx 600 európai index 0,7 százalékos emelkedést hozott össze, ma ennél többet veszít, 1,3 százalékot. Hétfőn a német piac volt a leggyengébb, alig emelkedett valamicskét, ma viszont a német, angol, francia mutatók nagyjából egységesen 1,3-1,4 százalékkal esnek.
Tegnap az amerikai technológiai szektornak volt jó napja, 2,3 százalékkal ment a Nasdaq 100-as index, de ma itt is esés valószínűsíthető a határidős index 0,4 százalékos esése alapján. Az S&P 500 és a Dow Jones futures értéke viszont több mint egy százalékkal van lejjebb.
Két ijesztő nyilatkozat jött
A hangulatot két nyilatkozat rontotta nagy mértékben, az egyik Jerome Powell Fed-elnöké volt, aki az omikron vírusvariáns által várható gazdasági visszaesést mérlegelte. A másik a Moderna oltóanyaggyártó vezére volt, aki arról beszélt, hogy az új mutációra nehezebb és lassabb lehet átállítani az oltóanyag-gyártást, mint gondolták. A régi oltóanyagok pedig biztosan alacsonyabb fokú védelmet adnak ellene. (Részletek: Moderna-főnök: Biztosan kevésbé védenek az oltások)
Itthon a BUX index egy százalékkal esik, ennyi a Mol süllyedése is. Az OTP 1,3, a Richter 0,7 százalékos mínuszban van. Ma ismét mínuszban az olaj is, 2,7 százalékkal.
Nehezen megy a forintnak az erősödés
Csak nagyon lassan csorog lefelé az euró ára, jelenleg 366,70. A múlt csütörtöki kamatemelés inkább csak megállította a forintgyengülést, számottevő erősödést nem hozott.
Ismét nőhet a nyomás a feltörekvő devizákon. A romló nemzetközi befektetői hangulat megint eladói nyomás alá helyezheti a forintot. Az euró-forintnál 369 forintnál látható ellenállás, míg 366,5 forintnál támasz – írta az Equilor Befektetési Zrt. hírlevele.
Végleges a 4iG-vásárlás
A nap nyertese Budapesten a 4iG, négy százalékkal drágul a részvény. Bejelentette, hogy végleges adásvételi szerződést írt alá az RCS & RDS csoporttal a DIGI Távközlési Szolgáltató Kft. és leányvállalatai megvásárlásáról. Lásd:
Mit jelent Elon Musk rejtélyes tweetje?
ElonMusk a Twitteren egy hónapokkal ezelőtti üzenetre, saját levelének felemlegetésére válaszolt, amely arról szólt, hogy szerinte miért nem vezették be tőzsdére a SpaceX űrvállalkozást. Az idézett levél is jó régi, most annyit fűzött hozzá, hogy nyolc év alatt sok minden történt.
Követői, akik minden egyes szavát lesik, mint egy messiásét, már ebből arra hajlamosak következtetni, hogy eljöhetett a SpaceX tőzsdei bevezetésének ideje. A SeekingAlpha pedig felsorolja azokat az amerikai űr-ETF-eket, amelyekben a részvénynek remek helye lenne:
- Procure Space ETF (NASDAQ:UFO)
- iShares U.S. Aerospace & Defense ETF (BATS:ITA)
- ARK Space Exploration & Innovation ETF (BATS:ARKX)
Lemondott a Twitter vezére
Jack Dorsey, a Twitter vezérigazgatója lemondott tisztségéről, amit a részvény nagy ingadozással fogadott. Volt 12 százalékos pluszban is, hogy aztán a végén mínuszba süllyedjen. A menedzsert azzal támadták sokan, hogy nem jól vezeti a céget, illetve túl sok időt tölt egyéb vállalkozásainak sikerre vitelével (főleg a Square fizetési szolgáltatóval).
Érdemes-e most olajmultikat venni?
Erre a kérdésre keresi a választ az Investing.com szerzője, miután pénteken az olajmultik árfolyama is nagyot esett. Az “omikron-gödörben” a Brent pénteken majdnem 13 százalékkal zuhant, a Vanguard Energy Index Fund ETF (VDE) pedig öt százalékkal ment le – egy idei 50 százalékos emelkedés után. Ma további esés várható.
A cikk lényege, hogy az olajcégek nem mernek túl sokat beruházni az olajiparba, ami hosszabb távon alacsony kínálathoz és emelkedő árakhoz vezethet. A részvényesek és a közvélemény ezeket a beruházásokat már nem támogatja, így több cég inkább nagy összegeket fordít osztalékfiztetésre. Így hosszabb távon a magas olajár fennmaradhat, az olajcégek pedig jól kereshetnek, és sok osztalékot fizethetnek ki.
Egy cég megint sok-sok bitcoint vett
A bitcoin ma kissé süllyed, 57 ezer dollárra, míg az ether három százalékos pluszban van 4440 dolláron. A Microstrategy vállalat bejelentette, hogy újabb 7000 darab bitcoint vásárolt, közel hatvanezer dolláros átlagáron, 414 millióért. Így már 121 ezer darabot birtokol (ez pedig most 6,9 milliárd dollárt ér).
Ez a társaság rendelkezik egyébként messze a legnagyobb bitcoin-pakettel a nyilvános társaságok közül, a második a Tesla 48 ezer darabbal.
Nyerőben az ethereum-gyilkos
A nap egyik nyertese a Tezos nevű “ethereum-gyilkosnak” is nevezett rivális volt 15-20 százalékos emelkedéssel. Ennek oka alighanem az lehetett, hogy a Tezos szövetkezett az NFTrade nevű céggel. Az NFT-k (egyedi kritptoérmék, gyűjthető, forgalmazható digitális javak) a kriptodeviza-világ egyik nagy slágerét jelentik az idén.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.