Nagyon jó hangulatban vannak a tőzsdék a tegnapi amerikai kamatdöntés óra, a német és francia tőzsdeindexek másfél százalék körüli pluszt tudnak felmutatni. A brit mutató 1,3 százalékkal ment fel, és Ázsiában is jól szerepelt az indexek többsége (kivéve Kínát).
Bár az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed szerda este a várakozásoknak megfelelően hagyta változatlanul a kamatokat, a piacokat ez megnyugtatta, eltűnt egy bizonytalansági tényező. A döntés utáni kommentár sem tartalmazott semmi ijesztőt, sőt lehet, hogy a magasra szökött kötvényhozamok miatt már nem lesz szükség több kamatemelésre. Japánban ráadásul gazdaságösztönző programot jelentettek be.
Itthon a BUX index 0,6 százalékkal megy fel, ennyit emelkedett a Mol is, míg az OTP egy százalékos pluszban van. Visszahúzó erőt a Richter stagnálása jelent. A Telekom 0,3 százalékkal felfelé, az Opus ugyanennyivel lefelé mozdult el.
Hét eleji szinten a forint
Az euró 382,50 forint, a szerdai, november 1-jei ünnepen volt ugyan egy kis forintgyengülés, de most visszarendeződés látható a keddi szintre. Az olaj egy százalékkal drágul, az európai földgáz pedig hasonló mértékben olcsóbb lett. A dollár gyengült a Fed-ülés után, az arany ennek is köszönhetően megint a 2000-es határt ostromolja, de még pár dollár híján nem érte el.
A hazai feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index négy hónap után ismét a fellendülést jelentő 50 pontos tartomány felett volt. Ez kedvező jel is lehet a magyar gazdaság számára.
Oroszországban terjeszkedne a Richter?
A Bloomberg értesülései szerint a Richter forgalomba hozhat három cukorbetegség ellen kifejlesztett generikus gyógyszert is az orosz piacon, amelyek gyártói korábban kivonultak az országból – írta a KBC Equitas.
Az értesüléseket egyelőre nem erősítette meg a gyógyszergyártó, és az is kérdéses, hogy ez hogyan fog hatni a bevételi számokra.
Dilemma Prágában, Londonban
A Bank of England (BOE) csütörtökön valószínűleg nem változtat stratégiáján, és a kamatlábakat a 2008 óta legmagasabb szinten tartja (5,25 százalékon), miután egyre több bizonyíték utal arra, hogy a brit gazdaság, a munkaerőpiac és az infláció is gyengül – írta a Bloomberg. A BOE új előrejelzései azonban reflektorfényben lesznek.
Rendkívül megosztott a piac a cseh jegybank mai kamatdöntő ülésével kapcsolatban. A Bloomberg összesítése alapján tíz elemző a kamatok hét százalékon való szinten tartására számít, 11-en pedig 25 bázispontos csökkentést várnak – írta az Erste Befektetési Zrt.
Ez alapján a jegybank három év után először csökkenthetne az alapkamaton, ezzel csatlakozva a magyar és lengyel jegybankhoz, amelyek már korábban megkezdték a kamatok csökkentését.
Remek nyár a Lufthansánál
A Lufthansa német légitársaság rekordnyarat produkált, jelentősen felülmúlta az elemzői várakozásokat – ismertette az Equilor Befektetési Zrt. A negyedéves árbevétel 10,28 milliárd euró volt, nyolc százalékkal magasabb a tavalyi harmadik negyedévénél. Cégei összesen mintegy 38 millió utast szállítottak, öt millió utassal többet, mint 2022-ben. Továbbra is nagy a kereslet, októberben is az volt, mivel az utasok sietve igyekeztek helyet foglalni a karácsonyi szezonra.
Bitcoin: elesett a 35 ezer is
A bitcoin ma megint 2,5 százalékkal emelkedik, 35 300 forint felett jár, az ether 1833. Az amerikai bitcoin-ETF engedélyezése körüli erős várakozás hajtotta mostanában az árfolyamot, de az amerikai kamatdöntés is jót tett neki, és más jó hírek és sztorik is vannak.
Egy statisztika szerint például a múlt héten 15 hónapja, azaz egy és egy negyed éve nem látott összeget, 327 millió dollárt helyeztek el kriptodeviza-alapokban.
Hazardírozhatnak az amerikai kisbefektetők
A Coinbase amerikai kriptotőzsde határidős kriptovaluta-kontraktusokkal való kereskedést tesz lehetővé az amerikai magánbefektetők számára. Eddig csak intézményi, vállalati ügyfelek számára állt nyitva ez a lehetőség. Az új kontraktusok alapegysége a bitcoin egyszázad és az ether egytized része.
Fogyasszanak a gazdagok
A fogyasztói kiadások közel egy teljes éven át hajtották az amerikai gazdaságot, dacára a pesszimista várakozásoknak. A Morgan Stanley közgazdászai szerint a felső jövedelmi kvintilis – vagyis a felső 20 százalékba tartozó jövedelmű háztartások – 2020 és 2022 között a teljes fogyasztói költés 45 százalékát adták. Pedig 2004 óta ez jellemzően csak 39 százalék körül alakult.
Vagyis a jómódúak tartották eddig magasan az USA gazdasági növekedését, kérdés, hogy még meddig. A Morgan Stanley szerint a gazdagok történelmileg akkor lassítják a költekezésüket, amikor pénzügyi eszközeik veszítenek az értékükből, azaz a részvényárak esnek, vagy az ingatlanok értéke csökken.
Prognózisunk szerint a magas jövedelműek fogyasztása lassulni fog, ahogy a Covid utáni fellendülés egyre inkább a múltba vész – írták.
A közepes jövedelmű fogyasztók már elkezdték csökkenteni a finom étkezésekre és luxusvásárlásokra fordított kiadásaikat.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.