Ezúttal iránymutatás nélkül voltak kénytelenek nyitni a hét – és az év tizenegyedik havának – utolsó kereskedési napját az ázsiai és az európai tőzsdék, mivel a hálaadás miatt csütörtökön az amerikai börzék zárva voltak.
Ázsiában péntek reggel vegyes volt a kép. Míg a sanghaji tőzsde indexe 0,93, a hongkongié 0,29 százalékkal emelkedett, addig a tokiói Nikkei 0,37 százalékkal csökkent – tökéletes ellentéteként az egy nappal korábbinak.
A vezető európai tőzsdék viszont kivétel nélkül stagnálásközeli állapotban tartózkodtak péntek délelőtt. A frankfurti DAX 0,01 százalékkal emelkedik, a párizsi CAC-40 százalékkal zérón áll, a londoni FTSE 0,06 százalékkal csökken.
Az, hogy Budapesten valamivel rosszabb a helyzet, alapvetően a Richternek tudható be, részvényei a BUX 0,34 százalékos eséséhez 1,51 százalékos mínusszal járultak hozzá. Mellettük még a Magyar Telekom papírjai 0,16, az OTP-éi 0,05 százalékkal estek, százalékkal, csak a Moléi erősödnek, 0,37 százalékkal.
Az OTP folytatta a sajátrészvény-vásárlásokat. A csütörtöki kereskedésben 72 747 darab részvényt vásárolt, az átlagár ezúttal 21 268 forinton alakult. Eközben újabb céláremelés érkezett az OTP részvényeire – számolt be az Equilor Befektetési Zrt. Ezúttal a Goldman Sachs mondott véleményt a magyar bank részvényeiről. A Goldman Sachs elemzője szerint a részvények 26 500 forintot érhetnek, a korábbi 24 ezer forint helyett, és továbbra is vételre ajánlják a bankpapírokat.
Libikókázott a forint. Miután Orbán Viktor hivatalosan is megerősítette, amit már hosszú hónapok óta tudni lehetett, nevezetesen, hogy Varga Mihály váltja Matolcsy Györgyöt a Magyar Nemzeti Bank élén 2025 márciusában, a forint erősödni kezdett, az euróval szembeni árfolyama például benézett a 412-es szint alá. Ám ezt követően gyengült, csaknem egészen 413-ig, hogy aztán visszaerősödjön, s dél körül ismét 412 forintot érjen az uniós pénz egysége.
A japán jen is megugrott, ami összefüggésbe hozható azzal, hogy a friss adatok szerint a távol-keleti szigetországban novemberben felgyorsult a fogyasztói maginfláció, és a központi bank 2 százalékos célértéke felett maradt. Ennek láttán az Equilor Befektetési Zrt. szerint a piaci szereplők fokozták a fogadásokat arra, hogy a Bank of Japan (BOJ) a következő, decemberi ülésén a jelenlegi 0,25 százalékról emelni fogja a rövid távú kamatlábakat. A tokiói fogyasztóiár-index, amely nem tartalmazza az ingadozó friss élelmiszerek árát, novemberben 2,2 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest, ami meghaladta a piaci előrejelzés 2,1 százalékos növekedésre vonatkozó mediánját, és gyorsult az októberi 1,8 százalékos növekedéshez képest. Egy másik index, amely a friss élelmiszerek és az üzemanyagköltségeket is kiszűri, és amelyet a BOJ a kereslet által vezérelt infláció jobb mérőszámaként szorosan figyel, novemberben 1,9 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest, az októberi 1,8 százalékos emelkedés után.
A piaci szereplők jelenleg 60 százalékos esélyt adnak egy 25 bázispontos emelésnek a Bank of Japan december 19-i kamatdöntő ülésén.
Tovább csökkentek az amerikai kötvényhozamok, így a 10 éves hozam szintje is a 4,2 százalékot közelíti, de rövidebb oldalon is látni a lecsorgást. A piac egyelőre bizonytalan, hogy Trump vámpolitikája milyen mértékben valósulhat meg, ez pedig milyen mértékű inflációt generálhat, hiszen ez a kamatvágások szempontjából is fontos maradhat. A piac a korábbi ütemhez képest lassabb mértékű kamatvágási periódust vár a Fedtől, ez pedig akár hosszabb távon is magasabb kamatkörnyezetet eredményezhet – vélik a K&H Értékpapír Zrt. elemzői.
A nemesfémek szárnyalnak. Különösen az ezüst, amely unciájának (1 uncia=31,1035 gramm) ára 2,12 százalékkal, 30,75 dollárra ment fel, de az arannyal rendelkezők sem panaszkodhatnak a csütörtöki zárásnál 0,86 százalékkal magasabb, 2662 dolláros jegyzés láttán. Utóbbit az Erste elemzői szerint támogatja, hogy hosszú időt követően gyengült a dollár a főbb devizákkal szemben, péntek reggel 1,057 körül járt az EURUSD jegyzése.
A kriptoeszközök kilőttek, a bitcoin például 1,98 százalékkal, 96 738 dollárra, míg az ether 0,49 százalékkal, 3577 dollárra rakétázott.
Az energiaárak esnek. A rotterdami árutőzsdén jegyzett TTF-típus százalékkal 0,66 százalékkal lett olcsóbb, 46,4 euró. Az északi-tengeri Brent hordója pedig 0,64 százalékkal, 68,28 dollárra, az észak-amerikai könnyűolajé (WTI) 0,98 százalékkal, 72,56 dollárra ment le.
Az OPEC+ tagországok négy nappal, december 5-re halasztották az online egyeztetésüket, mivel több illetékes miniszter is elfoglalt az eredeti december 1-i időpontban, egy kuvaiti találkozón vesznek részt.
Sínen van a Duna House
Közzétette a harmadik negyedéves jelentését a Duna House, amely a K&H Értékpapír Zrt. értékelése szerint jó úton halad, hogy elérje az idei évre kitűzött céljait, hiszen tisztított core EBITDA soron 1,04 milliárd forintos eredményt produkált, amely 38 százalékos növekedést jelent tavalyhoz képest. Olaszországban és Magyarországon is javuló tendenciát mutat a hitelezés, emellett az ingatlanfejlesztési üzletág is jól teljesít. A vezetőség egyébként erős utolsó negyedéves eredményeket prognosztizál, így az idei évet 3,87-4,55 milliárd forint közötti tisztított core EBITDA-val zárhatja a cég, amelyhez 1,77-2,34 milliárdos core adózott eredmény párosulhat. Ráadásul inkább a sáv felső felének elérését tartja reálisabbnak a menedzsment.
Kína az amerikaiaknak udvarol
Kína 2025. február 28-ig meghosszabbítja a vámmentességeket egyes amerikai termékek behozatalára. Az államtanács vámügyi bizottsága pénteki közlése szerint a felsorolt termékek, köztük a ritkaföldfém ércek, az orvosi fertőtlenítőszerek, a nikkel-kadmium akkumulátorok és mások továbbra is mentesülnek a 301. szakasz szerinti amerikai intézkedések ellenintézkedéseként kivetett további vámok alól, közölte a bizottság.
A BYD árcsökkentést kér a beszállítóitól
A kínai elektromosjármű-gyártó árcsökkentést kért több tucat beszállítójától – jelentette pénteken a Yicai állami hírportál azonosítatlan forrásokra hivatkozva. Az autógyártó főként az elektromos vezérlőegységek és érzékelők beszállítóinak küldött kéréseket, de több mint 8000 beszállítójának más kategóriákban is küldhet további kéréseket.
Befellegezhet a Google-nak Kanadában is
Csütörtökön bejelentette a helyi versenyügyi hatóság, hogy beperelte az Alphabetet annak versenyellenes magatartása miatt. A CCB szerint a Google-nek el kellene adnia két hirdetés technológiai eszközét, valamint jelentős büntetésre is számíthat. A hatóság 2020-ban kezdte vizsgálni a tech óriást annak veresenytorzító gyakorlata miatt. Megítélésük szerint a Google a legnagyobb online hirdetése szolgáltató, és ezzel az erőfölényével jelentősen visszaélt annak érdekében, hogy ez így is maradjon. A Google tagadja a vádakat, és azzal érvelnek, hogy tevékenységük számos üzletnek segít új vásárlókat megszólítani. A hír nem sokkal azután érkezett, hogy az USA igazságügyi minisztériuma is bejelentette, fontolgatja, hogy feldarabolásra kényszerítse a szoftvercéget.
A befektetők ma az eurózóna inflációs adatára várhatnak. A csütörtökön zárva tartott amerikai tőzsdék ma már újranyitnak, igaz, a rövidített kereskedés miatt a szokásos 22 óra helyett magyar idő szerint 19 órakor lehúzzák a rolót.
Megkapjuk a besorolásunkat
De ami minket, magyarokat a legjobban izgathat, az az, hogy piaczárás után esedékes a Moody’s hitelminősítői felülvizsgálata. Az Equilor Befektetési Zrt. nem számít a besorolás csökkentésére, de a cég aláhúzhatja a kockázatok erősödését. A kilátásrontást nem lehet teljesen kizárni, de ennek jóval kisebb az esélye, mint a stabilan tartásnak. A legutóbbi, május 31-i felülvizsgálat során nem változtattak a Baa2-es besoroláson, melyhez stabil kilátás van rendelve. A diverzifikált gazdaságot, a robosztus növekedési kilátásokat, illetve a költségvetési konszolidációra irányuló kormányzati szándékot hozták indoklásnak. Kockázatként megemlítették az uniós forrásokkal kapcsolatos bizonytalanságokat, illetve az orosz-ukrán háború negatív hatásait. Akkor úgy fogalmaztak a közleményben, hogy abban az esetben rontanák a minősítést, ha az EU-val fennálló kapcsolatok jelentősen romlanának, valamint a költségvetési konszolidáció visszafordulására utaló jeleket érzékelnének. A május vége óta eltelt időszakban negatív növekedési meglepetések érkeztek, és a növekedési kilátások is romlottak, miközben az uniós kapcsolatokban nem láthattunk érdemi javulást. Ugyanakkor a legfontosabb szempont, a megcélzott költségvetési hiány tartható lehet, viszont a hitelminősítő felhívhatja a figyelmet a 2025-ös és 2026-os évben a költségvetési kockázatokra, különösképpen a 2026-os parlamenti választások miatt.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.
(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)