Az IBM Magyarország Kft. MTI Fotó: Beliczay László |
A múlt heti, illetve október nagy részére jellemző rossz tőzsdei hangulat, a régóta nem látott esések ma nem folytatódtak, sőt Európában kifejezetten erős emelkedés volt. A német DAX index 1,2, a francia párja 0,4, a brit mutató 1,2 százalékkal ment fel a végére, de volt napközben ennél jóval nagyobb is a plusz. Milánó pedig 1,9 százalékkal száguldott.
Az amerikai tőzsdékre is átragadt a jó európai hangulat – írják több helyen a tőzsdetudósítások. Az S&P 500 index 0,8 százalékkal, a Dow Jones ipari átlag 0,5-el megy fel, de a Nasdaq technológiai mutató stagnál. A kép valójában nagyon vegyes, a Sears 10, az Amazon, a Boeing, a Netflix 4 százalék körüli mértékben esik, az ON Semiconductor viszont jelentése nyomán tíz százalékkal száguld.
Nem tudni, a német politika mennyire mozdította el az árfolyamokat. Angela Merkel német kancellár le is mond, meg nem is: az eddigi tervekkel ellentétben nem indul decemberben a pártelnökségért, később a kancellárságért sem, de jelenlegi ciklusát ki akarja tölteni – jelentette be a hesseni tartományi választások után.
Hárman vitték a BUX-ot
Itt pártja még mindig a legtöbb szavazatot kapta ugyan, de csak 27 százalékot, ami azt jelenti, hogy durva visszaesést szenvedett el a négy évvel korábbi állapothoz képest.
A BUX index itthon fél százalékkal ment fel, eközben az OTP, a Mol és a Richter egyaránt 0,6 százalékkal emelkedett. A Telekom viszont 1,5 százalékkal esett. Az Opus és a 4ig két-két százalékkal lett drágább.
További árfolyamok itt láthatók
A forint viszonylag stabil, a 324,60-as euró húsz filléres drágulást jelent. A dollár megint erősödik, az olaj és a nemesfémek pedig némileg esnek.
Gyorsjelentés-dömping
A Mol-részvények hosszú távú hozamáról és a gyorsjelentés várható számairól írtunk “Jön a jelentés – mit szólnál egy 4566 forintos Mol-részvényhez?” című cikkünkben.
Ezen a héten az Investing.com szerint az S&P 500 index cégeinek negyede jelent, így bőven lehet izgalmakra készülni. Többek között az Apple és a Facebook is a listán van.
Jó lehet a Richter is
Az IBM felvásárolja a Red Hat szoftveróriást, 34 milliárd dollár körüli összegért. A vevő két százalékkal esik, a célpont ára pedig 44 százalékkal robbant.
Egész tűrhető negyedévet zárhatott a Richter a KBC Equitas hírlevele szerint. “A nettó profit ugyan valamivel alacsonyabb lehet tavalyhoz képest, de a román partner kiesése, és az Esmya azért ezt nagyban magyarázza, miközben a fontos Vraylar jól teljesíthetett” – írják. “Pénzügyi soron ezúttal komoly mínusz jöhetett, ezt leszűrve a tavalyihoz hasonló eredményt láthatnánk, de kérdés, hogy mennyire lesz ez elég egy jobb megítéléshez a részvénypiacon” – teszik hozzá.
Extrém hangulat, extrém ármozgás?
A német Handelsblatt múlt heti közvélemény-kutatását ma értékelte ki, ebből az jött ki, hogy a német kisbefektetők extrém módon pesszimisták. Ami azt jelenti, hogy eljött a vásárlás ideje, az árak valószínűleg felfelé indulnak. (Mire ez kijött, már dübörgött a mai emelkedés.) A hangulat-indikátor állításuk szerint 2014-es elindítása óta jól jelezte előre a nagy mozgásokat, ilyenkor a hangulat extrém értékeket vett fel.