Az információk újszerű megjelenítésére is készülnek az autóipari beszállítók: az Nvidia Tegra android-alapú "műszerfalának" koncepciója |
A Nvidia félvezetőgyártó cég egyszer már hatalmas magasságokba emelkedett az ezredfordulós technológiai lufi idején, majd összeomlott. Utána hosszú ideig néhány dolláros áron kereskedtek vele, de 5 évvel ezelőtt emelkedni kezdett, majd a trend meredekre váltott, október elejére a papír majdnem 300 dollárt ért el, így 60-szoros emelkedésével leginkább az itthoni Konzumhoz hasonlítható.
Nvidia, 5 év |
Az Nvidia persze piaci alapon működik: mobilprocesszorai, számítógépes videókártyái és hasonló termékei hozták meg neki a sikert, persze aztán az emelkedés megint lufifújásba váltott, de ez az utóbbi időben megszokott lett a szektorban (míg a Konzum úgy ment az égbe, hogy Mészáros Lőrinc hatalmas vagyont vitt bele, így részben megajándékozta a részvényeseket).
Az októberi nagy zuhanásban a NVidia és kivette részét, most pedig a vártnál gyengébb negyedéves jelentésre esik 17 százalékot, ezt mutatjuk egy rövidebb grafikonon.
NVidia, 5 év |
Kétségtelen, hogy a cég hatalmas növekedésében a kriptodevizák bányászatához szükséges eszközei is szerepet játszottak, és most ezek iránt visszaesett a kereslet, mivel a kriptodevizák összeomlottak, egyre kevésbé éri meg a bányászat.
Eközben az itthoni Konzum szárnyalt: 13 százalékkal 257 forintig emelkedett azt követően, hogy bejelentették: az Opusnál és a Konzumnál egyaránt lezárulóban vannak azok a tranzakciók, amelyek a két cég egybeolvadását gátolták volna, ha elhúzódnak. Az Opus 15 százalékkal ugrott, 538 forintig.
A legnagyobbak közül az OTP 0,7 százalékot emelkedett 11 470 forintig, a Richter fél százalékot 5320 forintig, a Telekom viszont a tegnapi 6 százalékos rali után ma 2,6 százalékkal visszaesett 425 forintig.
Jókorát emelkedett az arany: míg szerdán még 1200 dollár alatt is járt, mos már 1225 dollár az ár.