Lassan egy éve, hogy óriási felfutás után 20 ezer dolláros áron tetőzött a bitcoin árfolyama. Miután nulláról indult, és a gyors emelkedő szakasz előtt is ezer dollár alatt volt, mindenki azt láthatta, hogy micsoda könnyű pénzt lehetett vele keresni, ami igaz is volt. Csakhogy ilyenkor, aki lemaradt erről (a túlnyomó többség), úgy gondolja, hogy megy tovább az emelkedés, ha nem is a végtelenségig, de akár még a többszörösére.
Újakat hoztak létre
Így belevettek sokan, és amikor elkezdett visszaesni, még hozzávettek, örülvén, hogy olcsóbban is kapnak. csakhogy közben látva, milyen jó pénzt lehet ezzel keresni, élelmesebb hozzáértők tömegesen kezdtek új kriptovalutákat kitalálni és azokat a piacra bocsátani, hogy zsebre tegyék a könnyű pénzt. Gyorsan szaporodott a kriptodevizák száma, a befektetők rájuk vetették magukat, így ezekben is egy hirtelen felfutás, mánia alakult ki, amely kissé később tetőzött, mint a bitcoin esetében.
Aztán a tréfásabb kedvű kibocsátok már egész vicces nevű kriptodevizákat alkottak, mint például a PutyinCoin vagy a PonziCoin, ezzel még sugallták is, milyen komolytalan dolog az egész. A befektetők azonban boldogan vettek belőlük, sőt az év első felében olyan nagy lett az érdeklődés, hogy ahogy André Kostolany mondta volna, szájára vette a város (ebben az esetben a világ) a kriptodevizákat, erről beszéltek a taxisofőrök és a háziasszonyok.
Elemzés
Közben megpróbáltuk (ahogy sokan mások is) elemezni, hogy mit érhetnek ezek az instrumentumok, és bárhogy is próbáltunk bennük belső értéket találni, nem sikerült, és most sem sikerül. Az már nyilvánvaló, hogy fizetési eszköz szerepet nem vesznek át, hisz akkor ez már rég megtörtént volna, a hozzájuk kötődő technológia pedig kiváló, de nem a kriptodevizák tulajdonosait gazdagítja, hanem azokat a vállalkozásokat, aki konkrétan fel tudják használni (például a gyémántkereskedelemben).
Ha ez nem lett volna elég, a legnagyobb piaci guruk is kifejezték kétségeiket, de a nagyközönség egy részét ez nem tántorította el, és hát sok úgynevezett szakértő akadt, akik érveket kerestek a kriptodevizák mellett, persze főleg olyanok, akik maguk is ezzel foglalkoztak, ebből éltek.
Az összeomlás
Végül persze mindig a piac dönt, és az árfolyamok bizony a csúcs óta csökkenő trendben vannak, de most elérkezett az a pont, amikor a 6000 dolláros szint által megtámasztott bitcoin letört, a támasz egyelőre elesett, és az immár több mint 2000 másik kriptodeviza is zuhan. A bitcoin teljes kapitalizációja 100 milliárd dollár alá esett (még így is rengeteg, van hová esni), és a teljes kriptodeviza-mennyiség értéke 180 milliárd dollár lett, miután év elején 850 milliárd körül érte el a csúcsot.
A bitcoin így közel negyedére esett a teteje óta, ellenben a hátsó sor sokszor vicces nevű darabjai, mint az említett PutyinCoin és PonziCoin már századát sem érik annak, amit a nagy lelkesedés idején rövid időre elértek. A lufi kipukkadt. Minderre persze lesznek olyan érvek, hogy bármekkora összeomlásból fel lehet még állni, sőt új csúcsra is lehet emelkedni. Igen ám, de ez eddig hosszabb távon mindig csak olyan termékeknél fordult elő, amelyeknek volt belső értéke. Az OTP részvény is leesett 11 ezerről 1250 forintig, mert minden banktól rettegtek a válságban a befektetők, de aztán kiderült, hogy a banknak semmi baja, remekül működik, és most már 11 ezer forint fölött van az árfolyam.
Nem jósolunk nagy jövőt
A kriptodevizák ezzel szemben értéktelenek, használhatatlanok, ráadásul nem is biztonságosak, mivel sokszor ellopják őket. A szabályozatlanság, amit eleinte előnynek véltek, visszaüt: ha valahol farkastörvények uralkodnak, ott minden van, csak biztonság nincs. A piacon természetesen minden megtörténhet a jövőben, de továbbra is az a véleményünk, hogy ezek az eszközök el fognak értéktelenedni, mivel belső érték nélküli befektetési termék tartósan még sosem maradt értékes.