A Twitter tegnap a kereskedés után tervezte közzétenni a negyedéves jelentését, de hogy, hogy nem, egy órával a kereskedés vége előtt kiszivárgott, feltehetően a cégnél valaki figyelmetlen volt, és korán tette ki. Miután maga az eredmény meglehetősen rossz lett, óriási pánik tört ki, a befektetők egymást taposva szórták ki részvényeiket, rövid időre fel is kellett függeszteni a kereskedést. Nap közben 24 százalékos mínuszban is volt a papír, végül 18 százalékos zuhanás lett zárásra.
Twitter részvények árfolyama az elmúlt egy évben |
Nem véletlen, hogy az eredményeket mindig piacnyitás előtt, vagy zárás után teszik közzé, hogy a piac a kereskedés idejére kissé meg tudja emészteni azokat, és mindenkihez időben eljusson az információ. Ha kereskedés közben jön ki egy adat, mint ebben az esetben, akkor elszabadulnak az indulatok, és ha nagy az elmozdulás, élesednek a stop megbízások, és a számítógépek veszik át az uralmat. Túl sok a stop egyszerre, túl nagy elmozdulással teljesülnek.
Ráadásul az eredmény gyászos lett: a cég méretes veszteséget hozott össze. Az árbevétel nem nő megfelelőképpen, és ami a lényeges: szemben a Facebookkal, ami az emberiség színe-javának játékszere lett, a Twitter csak jóval szűkebb felhasználói réteggel rendelkezik, és kevesebbet használják az alkalmazást, nehezebb hatékonyan reklámozni rajta. Az árfolyam eddig is érthetetlenül magas volt 50 dollár környékén, a piac várta, hogy mégiscsak meginduljon a cég, ahogy ezt a Facebook tette.
GoPro
Teljesen ellentétes a helyzet a GoPro esetében. Sokan attól féltek, hogy a konkurencia, a régi kameragyártók is belevágnak az üzletágban, mondván, miért ne tudnának ők is ütésálló, gyors mozgást jól bíró, nagyfelbontású kis kütyüket gyártani? Nos, ez eddig nem jött be, a GoPro tartja előnyét a kamerákkal, mint az Apple az iPhone-okkal.
A kamerák népszerűsége Amerikában töretlen: az öt legtöbbet eladott kameratípus a cég gyártmánya. De felzárkózott Európa és Kína is: óriásit ugrott a forgalom a két régióban: az Amerikán kívüli eladások 68 százalékkal nőttek. A cég teljes árbevétele 50 százalékkal gyarapodott, eredménye a negyedévben részvényenként 24 cent lett. A papír már a kereskedésben is emelkedett 4 százalékot, de utána az eredmény hatására még 10-et, így újra 50 dollár fölé került.
Ázsia és Európa
Ázsia ma kisebb mértékben esett, de Kína töretlenül emelkedik. További gazdaságélénkítések zajlanak: ezúttal az importáruk vámját csökkentik, hogy élénküljön a belső fogyasztás. A kínai tőzsdék nagyon erős emelkedő trendben vannak, és noha a részvények már igencsak túlértékeltek, ki tudja, meddig tart az őrület.
Magához tért az euró, nem is kicsit. Mind a dollárral, mind a svájci frankkal szemben igen szépet menetelt. Előbbivel szemben majdnem 1,10-ig, utóbbihoz képest közel 1,05-ig szárnyalt. Nemrég még a paritás fenyegetett mindkét devizapárnál.
Friss árfolyamok >>> |
A BUX ma délelőtt esik közel fél százalékot, leginkább a Richternek és az OTP-nek köszönhetően, de a Molt ma is veszik: fél százalékos pluszban van. Európa csendes, a DAX nem mozdul a tegnapi közel 2 százalékos zakó után: mindenki a ma esti FED-ülést várja, hogy irányt mutasson kamatemelés-ügyben. A német piacon belül egyébként az eddig észlelhető trendek felerősödtek: az ipar színe-java, főleg az autógyártás hasít, a bankok gyengélkednek.