Donald Trump megválasztása, azaz 2016. november eleje óta az amerikai tőzsdéken korrekció nélküli emelkedés bontakozott ki, ami idén januárban begyorsult, szinte pánikszerűvé vált: mindenki vett, amit ért. Egy ilyen után elkerülhetetlen egy nagy zuhanás, hisz amikor a lemaradók bevásároltak, nem maradtak sokan, akik drágán szeretnének venni.
Nos, az időzítés szenzációs volt: január folyamán elköltötték a pénzt a vevők, a piac pedig pont február másodikán omlott össze, amikor a népi hiedelem szerint a mackó először néz ki a barlangjából. Miután a tőzsdén a medve szimbolizálja az eső árfolyamokat, ha ilyen esemény zajlik ezen a napon, medvefordulónak szokták nevezni, függetlenül attól, hogy egy komolyabb eső trend következik, vagy csak egy korrekcióról van szó.
Az idei medvefordulót az S&P 500 index grafikonja gyönyörűen mutatja, de az európai folyamatok is hasonlóak: a DAX február első két napján igen nagyot esett, ma viszont a kezdeti pánik után előmerészkedtek a vevők: a kezdeti 1 százalék fölöttivel szemben már csal fél százalékos a mínusz.
S&P 500 |
A hazai tőzsde hasonlóan reagált: először mínusz két százalékon is állt a BUX, de ez túlzott reakciónak minősült elsőre, most már kevesebb mint 1 százalék a veszteség, az index 39 620 pontot ér. A legdöntőbb az OTP árának alakulása, mivel a bankpapír 11 ezer forintos áron nagyon szép kitörést hajtott végre, majd új csúcsra ment, és most sok függ attól, hogy megtartja-e ez a szint. Ma a mélypont 11 100 forint volt, elsőre erősnek bizonyult a támasz, az ár fel is pattant 11 350 forintig.
OTP, a 11 ezer forintos szint erős támasz |
A Mol 2950 forinton is járt, de most már 3015 az ár, a Richter alja 6325 volt, de már alig van mínuszban, 6400 forint körül kereskednek vele. A Konzum 3000 forintig esett, onnan felkapaszkodott 3130-ig, az Opus 602 forintos mélypont után 629 forintig jött vissza.
Érdekelnek a kriptodevizák, de nem tudod, hogy megbízhatóak-e? A Privátbankár.hu befektetői szemináriumán erről is szó lesz, regisztrálj most, mielőtt elfogynak a helyek! >>>> |
A kriptodevizák piaca nem tér magához az összeomlásból, ezen viszont nem is csodálkozunk, sok rossz hír látott napvilágot ebben a szegmensben. Az immár több mint 1500 elérhető kriptodeviza összértéke 380 milliárd dollár, ami még mindig rengeteg, de már kevesebb, mint fele annak, amennyi egy hónapja volt, a bitcoin pedig csúcsárának 60 százalékát vesztette el szűk két hónap alatt.