Hullámvasút |
A nap elején inkább nyugodt, álmos kereskedés volt az európai tőzsdéken enyhe pluszokkal, a forint például tapodtat sem mozdult. Azután délután Amerikában foglalkoztatási adatot tettek közzé, amely jóval kevesebb új munkahelyet tartalmazott a vártnál. Ez kétségessé tette azt is, hogy lesz-e az idén egyáltalán kamatemelés az USA-ban.
A hírre a piacok alaposan felbolydultak, az amerikai dollár meredeken gyengülni kezdett, fél-egy százalékot vesztett értékéből az euróhoz és a jenhez képest. A biztos menedéknek számító arany – és vele az aranybánya-részvények – árfolyama nagyot emelkedett, több mint két százalékot, az ezüst pedig 4,8 százalékkal drágult.
Gyorsan magukhoz tértek a sokkból
A forint is gyengülni kezdett, az euró ára felment 113,70-ig, de azután hamar fordulat következett, és visszaesett az árfolyam 311,70-re. Napok óta szépen lassan erősödik a fizetőeszközünk, ez látszik a zloty árán is, amely pár nap alatt 74,30 forintról 73,30 forintra süllyedt.
Az európai tőzsdék a amerikai adatra mínuszba fordultak, de ez is átmenetinek bizonyult, a végére ismét belehúztak. A német DAX például 0,5 százalékkal kapaszkodott felfelé. Az amerikai tőzsdeindexek fél százalék körüli mínuszban vannak, de ennél mélyebbről jöttek fel.
Sokat esett az OTP
A BUX indexet annyira nem rángatta meg az amerikai hír, mint a többit, lényegében egész nap lefelé csorgott, mínusz 0,8 százalékig. Ez nagyrészt az OTP-nek köszönhető, amely 1,5 százalékos mínuszt hozott össze, a Richter 0,9 százalékkal esett. A Mol és a Magyar Telekom csak negyed-negyed százalékkal lett olcsóbb.
További árfolyamok>>>>> |
Újabb 13 százalékkal zuhant az Opimus, a Buda-Cash Brókerházhoz köthető holdingtársaság részvénye pár hét alatt elveszítette értékének mintegy harmadát.
Itt az olaj alja?
Az olaj nem reagál a rossz hírekre, ez rendszerint azt jelenti, hogy közel van már a fordulat – mondta Jim Rogers tőkepiaci guru, Soros György egykori társa a Bloomberg szerint. Erre rácáfolva a nap elején még emelkedő olaj ára ma napon belül több mint két százalékot zuhant, az említett amerikai makroadat nyomán.
A nagybefektető szerint az olajkitermelés csökken az USA-ban, ami segíthet az árakon is. Lehetőségeket lát egyes agrárpiaci termékek piacán is, amelyek ára nagyon sokat esett már.
6000 forint az Erste célára
„Ma megjelent angol nyelvű bankszektor elemzésünkben 6000 forintos célár megfogalmazása mellett tartásra javasoljuk az OTP-t” – írja az Erste Befektetési Zrt. „A papír jelenleg a könyv szerinti érték felett forog, a felértékelődési potenciál limitált. Eredmény előrejelzésünket az idei és a következő két évre is csökkentettük” - folytatják.
A Mol iraki partnere, a KRG tegnap 118 százalékkal növelte a Shaikan mezőben potenciálisan kitermelhető olaj mennyiségét – írja szintén az Erste hírlevele. A költségek is csökkenhetnek. A hír a becslésük szerint részvényenként akár 700 forintot is jelenthet a Molnak.
További árfolyamok>>>>>> |