Az európai tőzsdeindexek többsége érezhető pluszban van, fél-egy százalékkal majdnem mindenütt mennek a mutatók, csak Ausztriában van esés. Az amerikai határidős indexek is egy százalék körül mennek fel. Jót tehettek a hangulatnak az amerikai-brit kereskedelmi megállapodásról szóló híresztelések.
Fontosnak látszik, hogy Donald Trump elnök átfogó adócsökkentési programot jelentett be az amerikai középosztálynak, a Fed pedig változatlanul hagyta a kamatokat. A jegybank szerepét betöltő szervezet ismét hangsúlyozta ugyan a bizonytalanság növekedését és az inflációs veszélyt a gazdaságban, viszont az adatok egyelőre szolid növekedésről és korlátozott munkanélküliségről tanúskodnak. Bár a kamat most nem változott, ezzel egy kockázati tényező megszűnhetett a piacok számára.
Itthon a BUX index fél százalékkal megy fel, a Mol egy és a Richter 0,5 százalékos emelkedése hajtja. Az OTP viszont kissé esik. Az euró 405,80, ami 1,8 forinttal van a szerda esti értékek felett. Bő egy százalékkal süllyed az arany, érezhetően drágul viszont az olaj és a földgáz.
Pénteken jön az OTP-jelentés
Az OTP első negyedéves jelentése május 9-én, piacnyitás előtt érkezik. A K&H Értékpapír szerint a bank erőteljes hitelvolumen-bővülése folytatódhatott az első negyedévben, mivel mind a magyar, mind a bolgár hitelpiacon magas aktivitás volt jellemző.
Közel kétszámjegyű hitelvolumen-növekedés várható, miközben a nettó kamatmarzsban nem várható jelentős változás.
A nettó kamatbevétel folytathatta emelkedő trendjét, csoportszinten akár húsz százalék feletti növekedést is elérhetett. A 2025-ös évre vonatkozó magasabb extraprofitadó azonban korlátozza a profitnövekedést, így az adózás utáni eredményben csak minimális javulás várható az elemzés szerint.
Mit várnak a magyar gyorsjelentésektől?
Pénteken kezdődik a magyar gyorsjelentési szezon, egyből a két nagyágyú, az OTP és a Mol teszi közzé az eredményét hajnalban – írta az Erste Befektetési Zrt. Majd a jövő hét elején jön a Richter és a Telekom is. A négy nagy cég a BUX 91,3 százalékát teszi ki, s így jól reprezentálják az index „eredményét” is.
A brókercég erős negyedévre számít, pláne a gyenge negyedik negyedév után, de éves összevetésben szerintük folytatódik a csökkenés, ami a 12 hónapos gördülő eredményben is tetten érhető. Összességében 400 milliárd forint körül lehetett az első negyedévben az összprofit, ami kilenc százalékos csökkenés év per év alapon, és 40 százalék körüli bővülés negyedév per negyedév összehasonlításban.
Mintha túljutott volna a magyar piac a zenitjén, legalábbis ami az eredménytermelő képességet jelenti.
Nagyítóval kell keresni a pozitívumokat a magyar iparban
Egyelőre kutatni kell a pozitívumokat az iparban Nagy János, az Erste Bank makrogazdasági elemzője szerint. A termelés volumene éves szinten 5,4 százalékkal esett vissza az igazított adatok szerint, és az év első három hónapjában is 4,4 százalékkal kisebb volt, mint 2024 azonos időszakában.
A kilátások meglehetősen vegyesek: legnagyobb exportpartnerünk, Németország jól kezdte az évet, de vámháború eszkalálódása óta apadni látszik az optimizmus. A globális kereskedelmi konfliktus, a tarifák hektikussága is általános bizonytalanságot okoznak. A hazai kapacitásbővítések pozitív hatása főként 2026-tól jelentkezhet.
A kivárás dominálhatja a szereplők viselkedését, ami tőke visszavonulását és beruházások, fejlesztések elhalasztását vonja maga után – írta az elemző.
Miért emelkedett annyit a német piac?
A német vezető tőzsdeindex, a DAX az utóbbi egy évben 25 százalékkal emelkedett, míg az amerikai S&P 500 csak kilenc, az összeurópai STOXX 600 pedig négy százalékkal. Miért? – kérdezi manapság sok kisbefektető. A következő magyarázatokat érdemes lehet ismerni:
- A német állam felhagyott a korábbi szigorú költségvetési politikával (feladták az adósságplafont), és részben honvédelemre, részben infrastruktúra-fejlesztő programokra óriási összegeket irányoz elő. Ez nagyban élénkítheti a gazdaságot.
- Donald Trump elnök kiszámíthatatlan politikája miatt sok befektető most kerüli az Egyesült Államokat, vagy pénzt is von ki onnét. Ezen pénzek egy része az alacsonyabb értékeltséggel rendelkező nyugat-európai részvénypiacokon jelent meg.
- A vezető német indexben jelentős a súlya a hadiiparnak és kapcsolódó iparágaknak, amelyek már az utóbbi években is jelentős megrendelésekhez jutottak. (Az orosz invázió óta.)
- Nyugat-Európában kamatcsökkentési folyamat zajlik, míg például az Egyesült Államokban a folytatás most nem egyértelmű.
- A következő német kormány jobboldali vezetésű lesz, amely rendszerint inkább vállalkozásbarát, mint a baloldali kormányok szoktak lenni.
Megugrott a bitcoin is
Vélhetően a részvénypiacokat is felpezsdítő jó hírek hatására a bitcoin csütörtökön három, az ether öt, a solana négy százalékos pluszban van. Az első számú kriptó elérte a 99 700 dollárt is, az ether átugrotta az 1900-at.
A második amerikai tagállam hagyta jóvá bitcoin-tartalék létrehozását, New Hampshire után Arizona is törvényt fogadott el erről. Így létrehoznak egy alapot a virtuális eszköz számára, amelyet csak a törvényhozás jóváhagyását követően lehet majd felhasználni. Észak-Karolina és Texas lehetnek a következő államok, amelyek szintén bitcoin-tartalék létrehozásáról döntenének.
Geopolitikai sakkjátszmák és ingadozó tőkepiacok – Hogyan pozícionáljuk befektetéseinket? Vegyen részt Ön is! Klasszis Befektetői Klub - részletek és jelentkezés >>
A témában a Klasszis Média május 27-én 17 órától geopolitikai szakértők, gazdasági elemzők, befektetési szakemberek részvételével tart rendezvényt.
Tőkét emelt a NAVIGATOR
Újabb tőkebevonást hajtott végre a NAVIGATOR Investments Nyrt. – közölte a tőzsdei cég. Az „ipari innovációs technológiák alkalmazásában élenjáró vállalatcsoportot építő” társaság zártkörű részvényjegyzéssel 194,9 millió forint forrást vont be. A tranzakcióval a vállalat szerint újabb magánbefektetők váltak részvényessé, miközben – hasonlóan a korábbi tőkeemelésekhez – intézményi befektetőktől is érkezett jegyzés.
A jövőben is igyekszünk minél több befektetőt megszólítani annak érdekében, hogy növelni tudjuk közkézhányadunkat és élénküljön a tőzsdei forgalmunk – nyilatkozta Jutasi Zoltán elnök, alapító.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.