A csütörtöki, gyönyörű emelkedés után pénteken a tőzsdék lefelé fordultak, a német index 0,9, a francia és a brit 0,7 százalékkal van lejjebb. Az amerikai határidős mutatók közül az S&P 500 0,2, a Nasdaq 100-as 0,4 százalékkal megy lejjebb, a Dow Jones futures viszont változatlan szinten van.
A befektetők főleg az amerikai kamatcsökkentési pálya folytatásáról elmélkednek, de vállalati hírek is akadnak bőven. Az Európai Unió és Kína pedig megállapodott abban, hogy intenzívebbé teszik a megbeszéléseket az elektromos autókra kivetett vámok elkerülésének módjairól.
A BUX index 0,4 százalékkal esik, az OTP Bank is ugyanennyivel van lejjebb. A Mol 1,3 százalékkal süllyed, a Richter stagnál. Az Opus részvénye több éves csúcson, 480 forinton zárt csütörtökön is, pénteken pedig már 486 forint. A 4iG húsz éve van a tőzsdén, bár valójában ez a vállalat már nem az a vállalat, cseppet sem hasonlít az akkorira.
Meglepően stabil a forint
Az euró/forint meglepően stabil 394,40-en, ami csak tíz fillérrel magasabb az előző estinél. Pedig erősödéssel szokott reagálni devizánk az amerikai dollár süllyedésére. Újabb történelmi csúcsot döntött az arany ára, az új határidős rekord 2637,85 dollár. (A prompt pedig 2612,73.)
Az olaj fél százalékkal olcsóbb, az európai földgáz viszont 4,4 százalékkal drágább lett.
Jót és rosszat is kapott az OTP Bank
Ezzel a címmel foglalja össze a bankkal kapcsolatos híreket az Erste Befektetési Zrt. hírlevele. A rossz, hogy az NGM újra csökkentené a THM-et (teljes hiteldíj-mutatót). Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter négy pontban kérte a bankok együttműködését. A legfontosabb a lakáscélú hitelek THM-szintjének öt százalék alá szorítása volt önkéntes alapon. Emellett bemutatta a „munkáshitel” részleteit, ami a 17 és 22 év közötti munkások számára nyújt jelentős pályakezdési támogatást.
A THM határának csökkentése a jelenlegi 6,5-7,3 százalékról negatívan befolyásolná a bankok új lakáshitelekből származó nyereségét.
Nehéz osztalékot kaphat a magyar bank
A jó hír, hogy az OTP orosz leánybankja 9,67 milliárd rubel (37 milliárd forint) osztalék kifizetéséről döntött az első félévre. Igaz, ez nem meglepő, Csányi Sándor elnök-vezérigazgató már az áprilisi közgyűlésen arról beszélt, hogy éves szinten százmilliárd forintot szeretnének hazahozni.
Az OTP azon kevés cégek egyike, amely osztalékot tud kivenni az orosz operációból.
Idén a 39. rekord
A Wall Streeten a Federal Reserve kamatdöntése és kommentárja utáni napon a részvénypiac minden idők legmagasabb szintjére emelkedett. Az S&P 500 ezzel az idén már a 39. rekordját érte el, mintegy 20 százalékos pluszban van. A szakemberek megosztottak abban, hogy a Fed milyen gyorsan és milyen mélyen fogja csökkenteni a kamatokat, ez most a központi téma – írja a Bloomberg.
- Órákkal a Fed 50 bázispontos kamatcsökkentése után a Goldman Sachs közgazdászai módosították előrejelzésüket, az új verzió szerint novembertől júniusig minden ülésen negyedpontos kamatcsökkentés várható.
- A JPMorgan munkatársai, akik helyesen jósolták meg a héten bekövetkezett változást is, a munkaerőpiac alakulásától függően novemberben újabb fél százalékpontos kamatcsökkentést látnak valószínűnek.
A britek tartották a kamatot
A Bank of England döntéshozói csütörtökön 8-1 arányban a kamatlábaknak az öt százalékos szinten tartása mellett szavaztak, ami óvatosságra utal, ellentétben a Fed egy nappal korábbi lépésével. Bár a döntés megfelelt a várakozásoknak, a fontot 2022 márciusa óta a legerősebb szintre nyomta a dollárral szemben – írta a Bloomberg hírlevele.
A brit szervezet figyelmeztetett, hogy nem fogja elsietni a monetáris politika enyhítését. További jelekre vár, hogy az inflációs nyomás alábbhagyott.
Két óriás is óvatos Ázsiában
A Bank of Japan (BoJ) pénteken reggel szintén változatlanul hagyta a monetáris politikai kondíciókat. A jen a döntést követően ingadozott, majd a dollárral szemben napi csúcsra erősödött. A BoJ jelezte, hogy nem látja szükségét a kamatemelések siettetésének, figyelemmel kíséri a pénzügyi piacokat a júliusi emelés kapcsán. (Ami kisebb tőkepiaci pánikot idézett elő az olcsó jenhitelek drágulásán keresztül – a szerk.)
A kínai jegybank is tartotta a szoros megfigyelés alatt álló hitelkamatlábat (LPR), de várhatóan tovább csökkenti azokat az ország közelmúltbeli gyenge gazdasági teljesítménye miatt – írja az Investing.com.
Baljós árnyak a vállalati szektorban?
A vállalati oldalon vannak figyelmeztető jelek a világgazdaság egészségi állapotával kapcsolatban. Európában a Mercedes-Benz csoport csökkentette idei pénzügyi előrejelzését, a kínai üzletmenet gyors romlására hivatkozva. A német ipari szektor azóta szenved, hogy Oroszország leállította az olcsó gázszállításokat – írta a Bloomberg. (Nemrég a BMW-től is hasonló hír érkezett, a Volkswagennél pedig gyárbezárások vannak napirenden – a szerk.)
Az Egyesült Államokban pedig a FedEx közölte, hogy üzleti tevékenysége lassulni fog az előttünk álló évben, és a vártnál rosszabb negyedéves nyereségről számolt be. Részvényei a rendes kereskedés zárása után 14 százalékot estek. A Skechers U. S. A. cipőgyártó vállalatnak is rossz napja volt, miután közölte, hogy a kínai eladásai rosszul állnak.
Ezért ugrott a Nike
Elliott Hill lesz a Nike új vezérigazgatója, miután a jelenlegi vezető, John Donahoe október közepén nyugdíjba vonul. Hill 32 évet dolgozott a Nike-nál, majd 2020-ban nyugdíjba vonult, de újra munkába áll majd. A befektetők örömmel fogadták a hírt, zárást követően az árfolyam 7,5 százalék feletti pluszba került – írta a K&H Értékpapír.
Szárnyalnak a kriptovaluták
Valószínűleg a jelentős amerikai kamatcsökkentésre adott elhúzódó reakcióként a főbb kriptovaluták második napja szépen emelkednek. A bitcoin két százalékkal 63 400 fölé, az ether (éter) pedig öttel 2550 dollárra ment 24 óra alatt. Egy hét alatt a nyereségük már mintegy kilenc százalék.
Az éter közelmúltbeli alulteljesítésének vége lehet – írja jelentésében a Steno Research. Az amerikai jegybank kamatcsökkentése nagyobb aktivitást eredményez majd a blokkláncon, ami az Ethereum-hálózatnak kedvez. Megjegyezték, hogy a legutóbbi bikapiacon, az „altcoin szezonban” az ether értéke több mint kétszeresére nőtt a bitcoinhoz képest.
A Bitwise vagyonkezelő szintén „bullish” (optimista) az ether kilátásaival kapcsolatban. A második számú kriptopénz szerinte egy jó kontrariánus fogadás lehet az év végére.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.