8p

Mintegy másfél éve lényegesen alulteljesítő az ether kriptoérme a bitcoinnal szemben, és a piacon bőven hallhatók érvek a második számú kriptovaluta mellett és ellen is. A befektetők és a politika fókusza ma még inkább a Bitcoinon van, de ez megváltozhat. Az intézményi befektetők és fejlesztők újításainak továbbra is az Ethereum a központja.

Aki érdeklődik a kriptovaluták iránt, az könnyen észrevehette, hogy mostanában a második számú kriptovaluta, az ether alaposan alulteljesíti a bitcoint, az első számú szereplőt, méghozzá nem is kicsit. Ha ránézünk az első ábrára, azt látjuk, hogy míg a bitcoin egy év alatt 121 százalékkal ment fel, addig az ether csak 46-al, ami nagy különbség még ezen a nagy árfolyamugrásokat produkáló piacon is.

A bitcoin és az ether árfolyamváltozása egy év alatt. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A bitcoin és az ether árfolyamváltozása egy év alatt. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

A bitcoin az idén tavasszal történelmi rekordot döntött, az ether viszont máig nem érte el a 2021 végi, 4800 dollár körüli csúcsát, és most kevesebb, mint felét éri annak. A folyamat hosszú távú, hiszen már valamikor 2023 elején elkezdett szétnyílni az olló a kétféle eszköz között, amelyek egyébként eléggé más célokat szolgálnak.

A digitális világ aranya és olaja

A bitcoint inkább megtakarításként, hosszú távú befektetésként tartják, esetleg fizetőeszközként, míg az ether (vagy éter) számos más célra használható. Különböző internetes, blokkláncon működő vállalkozásokat működtetnek vele, decentralizált tőzsdéket és pénzváltókat, pénzkölcsönző és hitelfelvevő, bankszerű képződményeket, NFT-kereskedési platformokat, játékokat, közösségimédia-oldalakat. Valamint még sok minden mást, amit az úgynevezett okosszerződésekkel működtetni lehet.

A bitcoin és az ether árfolyamváltozása öt év alatt. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A bitcoin és az ether árfolyamváltozása öt év alatt. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Azt mondják, hogy a bitcoin a kriptós világ aranya, míg az ether egyfajta digitális olaj szerepét tölti be, amely rengeteg vállalkozás működését segíti elő. Azoknak üzemanyaga, kenőolaja egyszerre. De hívják világszámítógépnek és programozható pénznek is.

Szó sincs most fordulatról

Pedig az Ethereum-rendszer működése és az ether árfolyama ígéretesen indult, ez látszik a fenti ötéves grafikonból is, amely szerint hosszabb távon bőven túlteljesítette a bitcoint a 2019 végi állapothoz képest. Olyannyira felkapott volt egy időben, hogy sokan már a nagy fordulatot, az átfordulást várták, az úgynevezett “flippening”-et, amikor az ether kapitalizációja (az összes ether értéke piaci áron) meghaladja majd a bitcoinét.

Az ether/bitcoin keresztárfolyam, 2021 tavasza óta nem látott mélyponton van az ether a bitcoinhoz képest. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Az ether/bitcoin keresztárfolyam, 2021 tavasza óta nem látott mélyponton van az ether a bitcoinhoz képest. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Ez persze mostanában teljesen lekerült a napirendről. Mi lehet ennek az alulteljesítésnek a magyarázata?

Hosszú sora van az ether alulteljesítésének

Az okok számosak, annyira, hogy egyes cikkek hosszú listákba szedik, hogy mi mindenre vezethető vissza. Valamint mi várható a jövőben az örök második kriptovalutától.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Az ether-bikák és -medvék tábora most talán minden eddiginél jobban polarizálódott, mindkét oldalon súlyos, meggyőző érvek hallhatók. Egy X (Twitter-) influenszer, aki @Flip_Research néven publikál, jól összefoglalta az ether további esése és emelkedése mellett szóló fontosabb tényezőket, amelyeket magyarázunk és kiegészítünk.

A medvék forgatókönyve

Az Ethereum-rendszer jövedelmezősége a tavaszi Dencun-frissítés után a szakadékba zuhant, és nem úgy tűnik, hogy ez egyhamar megváltozna. (Alacsonyra süllyedt a szerverüzemeltetők bevétele a tranzakciós díjakból.) Ez a frissítés ugyanis lehetővé teszi, hogy a második rétegű blokkláncok kevesebb adatot tároljanak az Ethereum blokkláncon, és a tranzakciós díjakat alapvetően az adatmennyiség után kell fizetni. (A második rétegű – L2, layer 2 – láncok az Ethereum-rendszerre épülnek, az Ethereum-blokkláncon tárolnak fontos adatokat, de annál gyorsabbak és olcsóbbak. Ilyenek például az Arbitrum, az Optimism, a zkSync, a Linea, a Scroll, a Taiko stb.)

Az Ethereum momentuma, kereslete tűnőben van, a “kriptopuristák” (vagy a “bitcoin-maxik”) csak a Bitcoint akarják, a kisbefektetőket főleg a Solana (SOL) vonzza. A stabilcoin-átutalásokra, pénzforgalomra pedig (sok feltörekvő országban) a Tron blokkláncot használják (TRX). Az „egy méret mindenkinek” megoldás már nem működik.

Az L2-k világa egyre inkább széttöredezik, jelenleg az L2beat.com oldal 71-et tart nyilván belőlük, és hihetetlenül sok, 82 további ilyen blokklánc indítását tervezik a közeljövőben. Ez jelentősen rontja az felhasználói élményt és jelentős akadályokat gördít a kriptovaluták széles körű elterjedése előtt. (Eközben a Solana, amely nem az Ethereumra épül, nagy sikereket tud felmutatni.)

A DeFi (decentralizált pénzügyek) hasznossága megkérdőjeleződött, sok a vacak projekt, úgynevezett “ragadozó tokenomikával”. (Olyan érmekibocsátási rendszerrel, amely károkat okoz a befektetőknek, például a folyamatosan kibocsátott új érmékkel elinflálják a vagyonukat.) Sok ilyen megoldás fő célja, hogy minél több pénz vegyen ki a kisbefektetők zsebéből és tegye át a “VC-k” zsebébe (“venture capitalists”, kockázatitőke-befektetők, akik általában az induló kriptós vállalkozásokat finanszírozzák).

A bitcoin és az ether árfolyamváltozása két év alatt. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A bitcoin és az ether árfolyamváltozása két év alatt. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

A júliusban kibocsátott Ethereum ETF-ek teljesítménye eddig csalódás volt, úgy tűnik, nem igazán vonzottak be friss tőkét, ellentétben a januárban piacra került Bitcoin ETF-ekkel.

Az Ethereummal kapcsolatos hangulat (szentiment) minden idők legalacsonyabb szintjén van. Egyesek halálspirál kialakulásától tartanak, attól, hogy a lekötött, befektetett tőke (TVL) elkezd kivonulni erről a blokkláncról, ami öngerjesztő folyamattá válik.

Arra kondicionáltak minket, hogy azt higgyük, az Ethereum a „kiválasztott”, az első számú L1 (első rétegű) blokklánc (a Bitcoin mellett). Ennek nem kell feltétlenül igaznak lennie, különösen nem egy ilyen fiatal, születőben lévő iparágban.

A bitcoinon van az elsődleges fókusz az intézményi befektetők és a politika szemszögéből is. Az olyan “puristák”, mint Michael Saylor (Microstrategy), a bitcoint a létező legkeményebb valutaként védelmezik, hasonló narratíva az ETH esetében nem létezik.

A bikák érvei

Az Ethereum blokkláncon és a rá épülő L2 blokkláncokon a tranzakciók száma együtt mindenkori rekordszinten áll, miközben a tranzakciós költségek közel vannak a mélypontokhoz. Az Ethereum skálázása tehát sikeresen lezajlott, és így készen áll a tömegek bevonására. (A skálázás azt jelenti, hogy nagy mennyiségben képes olcsó és gyors tranzakciók lebonyolítására, legalábbis az L2-kkel együtt.)

Tranzakciószám az L2 (Ethereum második rétegű) blokkláncokon. Forrás: l2beat.com
Tranzakciószám az L2 (Ethereum második rétegű) blokkláncokon. Forrás: l2beat.com

Az Ethereum blokkláncon még most is tízszer nagyobb a lekötött tőke (TVL), mint a legközelebbi versenytársaknál. (Az L2-kön lekötött TVL végső soron még mindig az Ethereum ökoszisztémáján belül van.)

Az Ethereum továbbra is az elsődleges intézményi szintű blokklánc, amely az évek során sok próbát kiállt, és a legnagyobb fejlesztői aktivitással rendelkezik. A terület legnagyobb elméi közül sokan az Ethereum továbbfejlesztésén dolgoznak.

A bitcoin és az ether árfolyamváltozása három év alatt. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A bitcoin és az ether árfolyamváltozása három év alatt. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Bármilyen intézményi újítás az Ethereum-blokkláncon fog elsősorban lezajlani, legyen szó RWA-król vagy új előrejelzési (fogadási) piacokról, mint a Polymarket. (A világ legnagyobb vagyonkezelője, a BlackRock is Ethereum spot ETF-et működtet, kibocsátott ezen a blokkláncon egy stabilérmét, és itt tervezi alapok és mindenféle más befektetési eszköz tokenizálását is.)

Az Ethereum idei alulteljesítése részben annak köszönhető, hogy a kisbefektetők a DeFi-ről a mémérmékre álltak át. Úgy tűnik azonban, hogy ez a narratíva megfordulhat. Például a Coinbase által bevezetettt cbBTC (az Ethereum és a Base blokkláncokon forgatható, “becsomagolt” bitcoin) vagy a Vitalik Buterin által is támogatott új L2, a MegaETH blokklánc újra felélénkíthetik a DeFi-spekulációkat. (Vagy ilyen hatással lehet a Binance által is támogatott Babylon staking/restaking rendszer is.)

A Polymarket fogadó és előrejelző platform forgalma. Forrás: Messari.io
A Polymarket fogadó és előrejelző platform forgalma. Forrás: Messari.io

Számos interoperabilitási (blokkláncok közötti műveleteket megkönnyítő) megoldás is készül, néhány év múlva talán már nem is feltétlenül fogjuk észrevenni, melyik blokklánchoz is kapcsolódunk. (Ilyen megoldások többek között a Layerzero, a Synapse Protocol, a Wormhole is.)

Az Ethereum ETF a Bitcoin ETF-től nagyon eltérő piaci körülmények között indult, és szörnyű árfolyam-alakulást élt át, ami elriasztotta a potenciális befektetőket. A figyelem jelenleg inkább a bitcoinra irányul, de ahogy az egyre elfogadottabbá válik, elkezdik majd kérdezni, hogy „mi lesz a következő?”. Az Ethereum a nyilvánvaló válasz.

Konklúzió?

Nem igazán vonható le, mindkét oldalon erősek az érvek. Így ezek potenciálisan nagy árfolyammozgásokat okozhatnak, bármelyik irányba. Vajon melyik tábor érvei lesznek meggyőzőbbek hosszú távon?

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 18630 18505 18650 +0,27% 0 0 5 056 046 165 HUF 2024-09-19 17:13:55
MOL 2644 2604 2644 +0,53% 0 0 751 176 838 HUF 2024-09-19 17:06:05
MTELEKOM 1026 1024 1032 +0,20% 0 0 153 521 266 HUF 2024-09-19 17:05:02
RICHTER 10770 10700 10770 +0,56% 0 0 1 205 652 020 HUF 2024-09-19 17:05:52
OPUS 480 459 480 +4,80% 0 0 846 235 741 HUF 2024-09-19 17:07:18
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Megmutatjuk, mennyibe kerül péntek reggel az euró
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 20. 06:55
Vegyesen változott a forint árfolyama a főbb devizákhoz képest a bankközi devizapiacon péntek reggelre.
Részvény / Deviza / Áru Vicsorított egyet a forint, a foga fehérjét is megmutatta!
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 18:51
Nem volt oka a panaszra a forintnak, jól alakult a csütörtöki nap vége. 
Részvény / Deviza / Áru Nem adtak okot panaszra a budapesti tőzsdén
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 18:30
Kellemes napon van túl a BUX, a bluechipek zöldben zárták a napot.
Részvény / Deviza / Áru Miért nem mozog a forint? Bajt jelez az amerikai kamatcsökkentés?
Eidenpenz József | 2024. szeptember 19. 12:33
A részvénypiacok a szerdai sokk után csütörtökön nagyon optimistává váltak, kivéve Budapesten, ahol enyhe mínusz látható. Nem mozog a forint, de nem is tehet róla. Powell lelkesítő beszédet tartott, mert ha 50 bázispont a csökkenés, akkor sokan bajt szimatolnak. Bezuhantak az európai autóeladások. Trump lesz a bitcoin prófétája?
Részvény / Deviza / Áru Fel, támadás! - magához tér a forint csütörtökön?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 07:34
Nézzen rá a legfrissebb árfolyamokra.
Részvény / Deviza / Áru Valamire nagyon várnak - alig volt ma vevő a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 18. 19:18
Az európai tőzsdék nagy része kisebb mínuszban zárt, de a BUX emelkedni tudott szerdán - igaz, a forgalom nagyon alacsony volt.
Részvény / Deviza / Áru Ezért aztán tényleg kár volt felkelnie a forintnak
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 18. 18:59
Minek, ha egyszer este is pont úgy áll, ahogy reggel volt?
Részvény / Deviza / Áru Nagy rángatás jöhet a tőzsdén és a forintnál, Trump kriptóérméket adna el
Eidenpenz József | 2024. szeptember 18. 12:43
A tőzsdék Európában mínuszban, az USA-ban pluszban várják az év egyik hírét, a kamatcsökkentés megkezdését Amerikában. A forint és a BUX is kivár, egyedül a Richter húz. Sokan hazardíroznak a kamatcsökkentésre, ebből nagy ingadozás is következhet este. Kriptóérméket adna el Trumpék vállalkozása, egy kis ország bitcoin-nagyhatalommá vált.
Részvény / Deviza / Áru Átalakulás jön a magyar Vodafone-nál
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 18. 12:28
Névváltásról döntöttek a tulajdonosok. 
Részvény / Deviza / Áru Sokat köszönhetnek a Ryanair-utasoknak a többiek
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 18. 10:52
Jól muzsikál a Ryanair, amely a következő télen alacsonyabban repíti célba az utasait. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG