Görög alkony
A görögök szempontjából e pillanatban bukásra álló tárgyalásoknak ma lehetne egy utolsó fordulója, amikor még menthető lenne a helyzet. A görögök mindeddig azonban semmilyen újabb ajánlatot nem juttattak el a hitelezőkhöz, legalábbis nyilvánosan nem. Így ha valamilyen háttéralku, vagy utolsó görög lépés nem történik estig, akkor a pénzügyminiszterek ma sem hagyják jóvá, hogy Görögország megkapja a meghosszabbított, június 30-án lejáró segélyprogram utolsó részletét. Ekkor saját bevallásuk szerint sem tudnak fizetni az IMF-nek, a folyamatok ellenőrizhetetlenné, követhetetlenné válnak, jöhet a Grexit.
Miután a piacok talán még most is valamilyen utolsó perces megoldást várnak, és nem akarnak hinni a szemüknek, hogy sehol semmi, továbbra is lefelé tartanak az európai tőzsdék. Ha már meglett volna a Grexit, talán fellélegzett volna a kontinens, de a bizonytalanság a befektetők legnagyobb ellensége.
Yellen nyugtat
Amerika eddig is stabilabb volt, és bár esésbe váltottak a piacok napközben, este a FED elnöke megnyugtatott mindenkit, hogy nem lesz durva kamatemelés, nem fog fájni, csak a szükségesnek vélt mértékben és ütemben zajlik majd a monetáris szigorítás. Így aztán kis pluszban zártak a piacok, a Nasdaq 5064, az S&P 500 pedig 2100 ponton. Így továbbra is remek állapotban vannak az indexek, hisz eddigi tetejüknél csak mindössze 2-3 százalékkal vannak lejjebb.
Ázsiára már nem hatottak Yellen szavai: Tokió több mint 1, Sanghaj 3 és fél százalékkal esett, és az ausztrál piac is gyengélkedett. Európa pedig ma is eséssel nyit, mindenki az esti luxemburgi találkozóra összpontosít, a vétel gombot addig nem szívesen nyomják meg. Az indexek átlagosan fél százalék körüli mínuszban vannak, a DAX-ban immár elesni látszik a 11 ezer pontos szint.
Friss árfolyamok >> |
A BÉT is mínuszban nyitott: a 130 pontos esés bő fél százaléknak felel meg. A szerb határon felhúzandó vasfüggöny ugyan bejárta a világsajtót, de tőzsdénkre feltehetőleg nincs hatással, gazdasági, piaci vonatkozása érdemben nincs. A menekültkérdés pedig egész Európában aktuális. A Mol 14 700, az OTP 5275, a Richter 4230 forinton kezdett.
OTP
Az OTP kezd szomorúan kinézni. A januári mélypontokról hatalmasat ralizott a papír, gyakorlatilag duplázott. Talán túlzott is volt a szputnyik nagysága, és mivel az akkori 3000-3500 forintos szinttel szemben még most is 5000 fölött van az ár, még mindig szép az idei teljesítmény. Az utolsó hetekben megfigyelhető folyamat azonban már másként mutat: mintha a csúcspont elérése óta folyamatosan tömnék a papírt, a korábbi emelkedésről lemaradók pedig veszegetik. Szakkifejezéssel: disztribúció jellege van a dolognak.
Ennek sajnos a fundamentumai is adottak, mivel egyelőre szó sincs arról, hogy a bank visszatérne a régi szép időkhöz, amikor hatalmas, növekedő profitábilitás mellett üzemelhetett. Az állam által a bankra helyezett terhek messze nem szűnnek meg belátható időn belül, és nem is csökkennek annyira, mint azt korábban várni lehetett. Igaz ugyan, hogy maga a bankadó csökken, de helyette ott a Quaestor kötvényesek kifizetésének terhe, vagyis egy méretes BEVA befizetés.