15:50
Amerikában is begyújtották a rakétákat >>
13:30
Az európai tőzsdeindexek tovább emelkednek (FTSE: +2,1%, DAX: +2,1%, CAC40: +2,35%), a BUX tartja 0,7 százalékos nyereségét.
Az euró újabb lendületet vett, ezúttal 1,3270-ig emelkedett a jegyzés az amerikai dollárral szemben.
EUR/USD Forrás: Privátbankár Dealbook |
Ebből a körből végre nem maradt ki a forint sem: a közös pénz jegyzése hirtelen lefelé indult a bankközi devizapiacon, délután fél 2-kor 291,3 környékén jár az árfolyam - ez azonban még mindig magasabb a ma reggeli árfolyamnál is.
EUR/HUF Forrás: Privátbankár Dealbook |
11:45
Érkeznek az első figyelmeztetések: a fiscal cliff nem az egyetlen rossz dolog, ami Amerikában történhet, a szakértők már a költségvetési plafont is figyelik. Részletek >>
A tőzsdéken azonban egyelőre töretlen a jókedv, a vezető európai indexek 2 százalék körüli pluszban járnak. A BUX is "nyereséges", a hangulat azonban nálunk nem felhőtlen, a plusz az egy százalékot sem éri el.
A devizapiacon 1,33 alól korrigál az EUR/USD árfolyama, de még mindig 1,3240 fölött jár a jegyzés. A forint továbbra sem tud erősödni, sőt: az euró újra megkarcolta a 293-at is. Az okok között a mai gyenge BMI-adat említhető. Részletek >>
A piaci szereplőket emellett tovább aggasztja a következő MNB-elnök személye és a kérdés, hogy pontosan miről is szól majd a Matolcsy György által nemrég említett "szorosabb együttműködés" a jegybank és a kormány között, különös tekintettel arra, hogy az idén komolyabb összegben jár le deviza-államadósság - a Simor András helyére esélyesként emlegetett miniszter pedig már jelezte, hogy nem feltétlenül devizakötvény-kibocsátásban kell gondolkodnunk.
Simor mandátuma márciusban jár le - ez az időpont lehet a mi "fiscal cliffünk".
09:30
Az amerikai szenátus az utolsó utáni pillanatban elfogadta a fiscal cliff elkerüléséről szóló megállapodást - a kongresszus felsőháza két órával az éjféli határidő lejárta után adta áldását az utolsó percben nyélbe ütött, kétpárti kezdeményezéssel született megállapodásra. Később a képviselőház is jóváhagyta az egyezséget, már csak Obama elnök aláírása hiányzik a papír aljáról.
Mindenhol nagy az öröm - kivéve a forint piacán
A megállapodásnak köszönhetően fellélegeztek a piacok, a befektetők risk on módba kapcsoltak, azonnal megerősödött a kockázati étvágy. Az ázsiai devizák szerdára erősödtek az amerikai dollárral szemben (kézenfogva az ausztrál és az új-zélandi dollárral). Az amerikai mellett a másik jelentősebb menedék-deviza, a japán jen is veszített erejéből.
Az euró a dollárral szemben nagyot ugrott reggel, a jegyzés megközelítette az 1,33-as szintet is.
EUR/USD Forrás: Privátbankár Dealbook |
Hiába azonban a felhőtlen nemzetközi hangulat, a forint nem tudott felülni a száguldó vonatra: az euró jegyzése a hajnali 290 körüli szintről 291,60-ig emelkedett a reggeli órákban.
EUR/HUF Forrás: Privátbankár Dealbook |
Mára is hagytak pezsgőt a brókerek
Jó nap lehet a tőzsdéken, az ázsiai eredmények jó teljesítményt vetítenek előre: a szöuli tőzsdeindex kilenchavi csúcson zárt, a sanghaji index 1,61 százalékot erősödött, a hongkongi Hang Seng pedig közel 2 százalékot.
A szerdai nyitáskor a londoni FTSE másfél, a frankfurti DAX 2, a párizsi CAC-40 1,8 százalékot ugrott. A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX kissé lemaradt, 0,45 százalékkal erősödött a kereskedés kezdetén.
Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője a GazdaságTV.hu-nak adott gyorselemzésében arra is felhívja a figyelmet: az E-Star napokban kiadott köztes beszámolója alapján úgy tűnik, részben rendeződött a pénzügyi helyzet, a folyamatban lévő csődeljárás kimenetele azonban még kérdéses.
Minden jóban van valami rossz
A befektetők a nagy örömködés közepette azonban jól teszik, ha nem feledkeznek meg arról, miért is volt eredetileg szükség a majdnem a szakadékhoz vezető intézkedéscsomagra, melyet most részben megsemmisítettek Amerikában: bármelyik pillanatban napirendre kerülhet az amerikai adósság, illetve a költségvetési plafon problémája.