A tegnapi csúnya eséseket az akasztotta meg a késő délutáni órákban a tőzsdéken, hogy az amerikai politikusok legalább átmenetileg megoldást értek el a költségvetési plafon problémájára. A súlyos mínuszokban járó amerikai indexek így végül éles irányváltás után jelentős pluszban tudtak végezni, és ma reggel Ázsiában, majd Európában is folytatódik az optimizmus.
Ráadásul az energiaválság is enyhülni látszik, az orosz elnök, Vlagyimir Putyin nyilatkozata szerint ugyanis az állami Gazprom segíthet a gázellátásban. Plusz az a hír is felreppent, hogy az USA stratégiai olajtartalékok felszabadítását mérlegeli az áremelkedés megállítására. Így Londonban ma 0,8, Frankfurtban 1,1, Párizsban 1,2 százalékkal emelkednek az indexek. Az amerikai határidők is további javulást jeleznek.
A BUX 0,8 százalékkal emelkedik, a tegnapi vesztes OTP 1,3, a Richter 1,5 százalékkal emelkedik. A tegnapi nyertes, a Mol ma csak 0,2 százalékkal, a Telekom 0,4-el megy fel. Három százalék feletti pluszban áll az adatokat közlő Duna House, valamint a Pannergy.
A forint is kiheverte a tegnapi gyengeséget, amikor 360 fölé is felszaladt nagy hirtelen az euró ára. Ma csak 358,20 az árfolyam. A dollár a tegnapi nagy erősödése után kissé gyengül, ez és az általános optimizmus főleg az ipari fémek (ezüst, réz, nikkel, platina stb.) árán javít. A kriptodeviza-piacon szép pluszokat látunk, a bitcoin az 55 ezer, az ether a 3500 dolláros árat súrolta az éjszaka.
Miért gyengült a forint tegnap?
A váratlan tegnapi forintgyengülés, amikor három forinttal is drágult az euró, vélhetően a lengyel jegybank miatt következett be. Az ugyanis meglepte a piacokat a kamatemelési ciklus vártnál korábbi elindításával, 0,4 százalékponttal 0,5 százalékra növelve az alapkamatot. Az Erste Befektetési Zrt. szerint ráadásul a bankok kötelező tartalékrátáját is felemelte, a korábbi 0,5 százalékról 2,0 százalékra.
Közép-Kelet Európában egyértelműen elindult a kamatemelési ciklus, hiszen az MNB-n kívül a cseh, a román és a lengyel jegybank is kamatemeléssel reagált az inflációs kockázatokra. A váratlan lépés hatására a zlotyi jelentősen erősödött, míg a forint és a cseh korona enyhén gyengült – írta a brókercég.
Citron kontra kisbefektetők – ez a shortpapír lesz a következő mém?
A short ötleteiről, egyes cégeket megsemmisítő kritikával illető, vagy egyenesen csalóknak kikiáltó elemzéseiről ismert Citron Research újra hallatott magáról. Ezúttal a Ginkgo Bioworks (DNA) nevű biotechnológiai céget húzza le, amely szerinte 80 százalékot is eshet a jelenlegi szintekről. (Ugyanakkor nem tartja átverésnek, mint a szintén shortolásra, csaló cégekre szakosodott Scorpion Capital.)
A szeptember közepén egy üres társaságon (SPAC-on) keresztül tőzsdére vitt biotechnológiai cég részvénye tegnap 12 százalékkal esett.
Egyes kisbefektetők, akik az év elején a túlságosan nagy értékben shortolt, mém-részvények vásárlásával, a shortosok “kipréselésével” (squeezing) váltak ismertté, szintén hallattak magukról. A Citron Capital már megkapta a fenyegetéseket, hogy rosszul fog járni, ha shortolni próbál. “Jó neved van, kipréselünk, mint egy citromot” – hangzanak az angol szójátékok (lásd a képen nyíllal).
Robbanásszerű hitelnövekedés a Duna House-nál
Előzetes számokat tett közzé a Duna House a harmadik negyedévéről. Eszerint a nyári hónapok alatt
szezonálisan erős volumennövekedést ért el a Duna House Group. A franchise ingatlanközvetítés 20, a saját irodás ingatlanközvetítés 27, a hitelközvetítés pedig 103 százalékkal bővült év/év alapon. A COVID-19 2020. A negyedévben az ingatlanpiacot nem, a hitelpiacot pedig kismértékben érintette negatívan.
Magyarországon a lakóingatlan-piac tíz éve nem látott szinteket ért el az év első felében, ezt követően “a nyári hónapokban némi megnyugvás volt jellemző” – teszik hozzá.
Szárnyal az Evergrande-részvényes árfolyama
Az egyik legnagyobb Evergrande-részvényes, a Chinese Estate árfolyama szárnyal, miután bejelentette, hogy kivezetnék a tőzsdéről, 245 millió dollárért kivásárolva a tőzsdén forgó részvényeket – írta az Equilor Befektetési Zrt.
A kínai ingatlancég korábban az egyik legnagyobb részvénytulajdonosa volt a csődközeli Evergrande csoportnak, 6,48 százalékos részesedéssel. Amelyet szeretnének teljesen leépíteni, jelenleg 4,39 százalékos. A tőzsde elhagyásának fő célja az lehet, hogy akkor nem kell folyamatosan jelenteniük az Evergrande pozíciójuk alakulását, ami eddig is rossz fényt vetett rájuk.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.