Janet Yellen Fed-elnök szerdai megnyilatkozása küldte a magasba elsősorban a tőzsdeindexeket csütörtökön is, mivel a vezető meglepően „galamblelkűnek” bizonyult, a túl meredek kamatemelés ellen beszélt. Szavai nyomán az eddigi elképzeléseknél lassabb kamatemelési ütemet becsülnek a piacok.
Így csütörtökön is dübörögtek a tőzsdék, sokuk rekordszintre érkezett, de az emelkedés már csak szerény volt. Az európai tőzsdék közül a német DAX 0,1, a francia CAC 0,3 százalékkal emelkedett, a brit FTSE 100 pár ponttal csökkent. Az USA tőzsdeindexei hat körül 0,2-0,3 százalékos pluszban voltak. Ma is beszél néhány Fed-vezető, egyébként az induló gyorsjelentési szezon van a figyelem középpontjában.
Mol a középpontban
Még sohasem zárt 36 ezer pont felett a BUX index, bár nemrég egyszer ettől már csak pár pontra állt meg. Most ez is sikerült, 36 143,37 pont az új rekord, 0,8 százalékos emelkedés után. A fő okozója ennek a Mol, amely délben hirtelen nagyot ugrott, nulla közeli szintről plusz 2,3 százalékra. Ezért talán az a hír lehet felelős, mely szerint Brüsszel eljárást indít Horvátországgal szemben az INA-irányításról szóló törvény miatt. Ez pluszjogokkal a horvát kormányt ruházza fel, így nem túl jó a Mol-nak.
A többi részvényünk visszafogottabb volt, az OTP 0,4 százalékkal ment fel 9599-re. Ez már csak pár forinttal van az éves maximumtól. A Richter 0,2 százalékkal 6885-re süllyedt. A saját részvényeit szorgosan vásároló Magyar Telekom 1,1 százalékkal, egy ötössel ment fel 478-ra.
Eresztett a lufi
A Waberers utoljára kibocsátási árán, 5100-on forgott. A Konzum-Opimus lufi épp gázkieresztő szakaszban volt, a két részvény limittel (20, illetve 15 százalékkal) zuhant. A forint a złotyhoz és a cseh koronához hasonlóan kissé tovább erősödött, 20 fillérrel lejjebb, 306,80-on járt az euró.
A német szövetségi hivatal, a Destatis közlése szerint júniusban az éves infláció 1,6 százalék volt, ami ismét lendületet jelent a májusban mért 1,5 százalékos áremelkedéshez képest.
Érdekes a sovány disznó
Az árupiacon az olaj inkább hullámvasutazott, este 1,3 százalékos pluszban, 46,10, illetve 48,40 dolláron járt (WTI és Brent). Kezdetben az aranynak jót tett a fékezett habzású kamatemelési várakozás, de estére mínuszba süllyedt. A sovány disznók határidős piacának rejtelmeiről írtunk délután, mivel az árfolyam szezonális csúcs közelében áll, a határidős árak struktúrája pedig ritka nagy backwardation-t mutat.
Szeptemberben jön a nemulass?
Az EKB szeptember 7-án tart nagy jelentőségű ülést, Mario Draghi EKB-elnök pedig két héttel korábban Jackson Hole-ban, a Fed konferenciáján mond majd beszédet, három év után először – írta a Marketwatch. Az EKB-tól azt várják, hogy szeptemberben irányt mutat a mennyiségi könnyítési programjának kivezetése, kamatpolitikája részleteiről. Várhatóan ez 2018-ban fokozatosan történik majd. (Mások szerint bejelentés inkább csak a szeptember 24-i német választások után valószínű.)
Most a Daimler körül van károsanyag-kibocsátási botrány, a részvény azonban ennek ellenére csak 0,5 százalékos mínuszban van.