Az amerikai befektetők is úgy ítélhetik meg, hogy az amerikai elnök ellen az alsóház által kezdeményezett felelősségre vonási eljárást nem támogatja majd a szenátus – legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a tengerentúli tőzsdék csütörtökön is folytatták a rekordöntögetést. Amelyhez ezúttal Budapest is csatlakozott, annak ellenére, hogy Európa már kevésbé volt optimista üzemmódban, a frankfurti DAX például nem is tudott emelkedni, a francia CAC és a brit FTSE pedig csak minimális pluszban zárt. S a péntek sem indult számukra bíztatóan, ám azt követően felfelé indultak. Ázsiában viszont csak a hongkongi börze zárta a pozitív tartományban az év utolsó teljes üzleti hetét. Az arany gyengült, árfolyama az 1480 dolláros szint körül cirkulált, az olajárak viszont eltérően viselkedtek: míg az észak-amerikai (WTI) jegyzése csökkent, s 61 dollár felé tendált, addig a Brent típusú – ha hajszállal is, de – nőtt, 66,5 dollár fölé. A forint euróval szembeni árfolyama a 330-as szinttel küzdött.
A mai nap pénz- és tőkepiaci szempontból csendesebbnek ígérkezik, de azért akad néhány olyan esemény, amely kisebb vihart kavarhat.
1. Még feljebb mehetnek a tőzsdék
A rekorddöntögetések ellenére Andy Sieg, a Merrill Lynch vezető stratégája úgy ítéli meg, hogy továbbra is jelentős tér van a részvénypiaci emelkedés előtt. Szerinte ugyanis egy hosszabb ciklusról beszélhetünk, amely akár 30 évig is tarthat, ezért úgy véli, a részvényeket továbbra is felül, a kötvényeket viszont alul kell súlyozni a portfólióban. Az ehhez hasonló, túlzottan optimistának ható nyilatkozatok általában az emelkedő szakaszok végén szoktak elszaporodni, reméljük ezúttal nem így lesz – szól az Equilor Befektetési Zrt. kommentje.
2. Brexit-szavazás
Mint arról beszámoltunk, az új Johnson-kormány által beterjesztett törvényjavaslatok közül hét is érinti az Egyesült Királyság 2020. január 31-ére tervezett EU-ból való kilépését. Ezek parlamenti elfogadása szükséges ahhoz, hogy a szigetország elhagyhassa az uniót.
3. Kereskedelmi megállapodás
Az amerikaiak fő tárgyalója szerint január elején hivatalosan is lezárulhat a Kínával tartó kereskedelmi tárgyalások első szakasza, legalábbis Steven Mnuchin a CNBC-nek azt mondta, e tekintetben „nagyon magabiztos”. Dacára annak, hogy az elmúlt napokban egy sor szakember és elemző kérdőjelezte meg, hogy Kína tudja-e teljesíteni a paktumban vállalt kötelezettségét, miszerint a következő két évben 40-50 milliárd dollár értékben importál amerikai mezőgazdasági termékeket.
4. Hasít a Nike
A második negyedévben a 70 centes egy részvényre jutó nyereséggel jelentősen felülmúlta a Wall Street-i elemzők 58 centes konszenzusát. Ráadásul a vezetőség azt várja, hogy az árbevétel a harmadik negyedévben és a teljes évben jelentősen növekszik, míg a harmadik negyedéves bruttó árrés a várakozások szerint éves összehasonlításban nem változhat, az 45,1 százalék körül alakulhat. Csak a raktárkészlet emelkedése némileg árnyalta a kedvező összképet, ám vélhetően nem ennek, hanem a jó hírek után szokásos profitrealizálásnak tudható be, hogy a sportszergyártó részvényei a történelmi csúcsuk felállítását 2 százalékkal estek.
5. Elad a Nestlé
A Herta európai húsfeldolgozó üzletágának 60 százalékát a spanyol élelmiszergyártó Casa Tarradellas-nak értékesíti, megtartaná azonban a cég növényi alapú élelmiszergyártással foglalkozó részét. A svájci vállalat 690 millió euróra értékelte a Herta üzletágát. A hírre a Nestlé árfolyama a tegnapi kereskedésben 0,1 százalékot emelkedett.