4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

II. Erzsébet királynő trónbeszédével ma hivatalosan is megkezdődött az új brit parlament első törvényalkotási évadja. Erre egy héttel azután került sor, hogy a kormányfő, Boris Johnson által vezetett konzervatívok fölényes győzelmet arattak az előrehozott parlamenti választásokon. A kormány törvényalkotási és cselekvési programjának egyik sarkalatos pontja a Brexit végrehajtása.
Boris Johnson a parlament mai nyitányán. EPA/UK PARLIAMENTARY

II. Erzsébet királynő trónbeszédével ma hivatalosan is megkezdődött az új brit parlament első törvényalkotási évadja. Erre egy héttel azután került sor, hogy a kormányfő, Boris Johnson által vezetett konzervatívok fölényes győzelmet arattak az előrehozott parlamenti választásokon.

A királynő által felolvasott beszéd, amit valójában a miniszterek írtak, a kormány törvényalkotási és cselekvési programját tartalmazta.

Brexit január végén

A program egyik sarkalatos pontja a Brexit: a kabinet a jelenleg érvényes határnapon, 2020. január 31-én szeretné kiléptetni az Egyesült Királyságot az Európai Unióból. Ennek érdekében már holnap megkezdik (illetve folytatják) az új kilépési egyezmény parlamenti vitáját, amelyet még  ősszel kötött a Johnson-kormány Brüsszellel. Ennek parlamenti elfogadása szükséges ahhoz, hogy az ország valóban távozhasson az EU-ból.

A BBC szerint a most ismertetett törvényjavaslatok közül hét érinti a Brexitet – ezek a kereskedelemre, a mezőgazdaságra, a halászatra, a bevándorlásra, a pénzügyi szolgáltatásokra és a nemzetközi jogra vonatkoznak.

Plusz 34 milliárd az egészségügyre

A törvényalkotási program másik fontos része a Nemzeti Egészségügyi Szolgálat (NHS) pénzügyi megerősítése. Ennek értelmében évi plusz 33,9 milliárd fontot fordítanak az NHS-re 2023/2024-ig. A kormány korábban azt is megígérte, hogy a kórházi szakápolói személyzet létszámát 50 ezerrel, a körzeti orvosok állományát hatezerrel növeli, és felépít negyven új kórházat.

A brit közszolgálati adó szerint az egészségügyi kiadások évi 3,4 százalékkal növekednek, sokkal nagyobb mértékben, mint növekedtek a korábbi, konzervatív-liberális kormánykoalíció, valamint azt követő Cameron- és May-kormányok idején. Ugyanakkor a mostani növekedési ráta elmarad a korábbi munkáspárti (Tony Blair és Gordon Brown által vezetett) kormányok idején regisztrált évi hat százalékos növekedési ütemtől.

Válogatnak a bevándorlókból

A királynő beszédéből kiderült az is, hogy a kormány – a korábban kiszivárgott terveknek megfelelően – ausztrál típusú, pontozásos bevándorlási rendszert kíván bevezetni 2021. január elsejétől. Ez megnehezítené az alacsonyan képzett külföldi munkaerő beáramlását az országba, gyors belépést biztosítana viszont az orvosoknak, ápolóknak és egyéb egészségügyi szakembereknek.

A kormány egyúttal új törvényekkel garantálná, hogy a legelvetemültebb bűnözők, köztük a terroristák tovább maradjanak börtönben. Emellett lépéseket tenne annak érdekében is, hogy az ország 2050-re nullára csökkentse a klímaváltozást okozó gázok kibocsátását.

Boldog szomszédok

A héten egyébként Budapesten tartott előadást  Boris Johnson egyik tanácsadója. Tim Montgomerie a többi között arról beszélt, hogy boldogtalan bérlőből boldog szomszéd lesz Nagy-Britannia az uniós kilépés után. Szerinte ennek ugyan lesznek átmeneti költségei, de még így is jól járnak majd.

A teljes cikket itt olvashatják.

De most csúnya populisták győztek vagy bátor szabadságharcosok? Tényleg hülyék a britek vagy csak mások nem bírják elfogadni a külön utas politikát? És miért lett ekkora sztár Boris Johnsonból? Tíz kérdés, tíz válasz a Brexitről videókommentárunkban:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG