Ha nem a gazdaság, akkor a pénzpolitika, a jegybanki pénznyomtatás hajtja a tőzsdéket – írta ma egy német kommentátor. Mert egyébként sok rossz hír jön, Németországban például mérlegelik a lezárás meghosszabbítását január 10-e után, valamint rendkívül állapotot rendelhetnek el Tokióban. További szigorítások jöhetnek Nagy-Britanniában is, másutt pedig már eleve úgy készültek, hogy még hetekig, hónapokig tartó korlátozások várhatók. A kínai beszerzésimenedzser-index jelentősen elmaradt a várakozásoktól.
A tőzsdék eközben köszönik, jól vannak. A Stoxx 600 index 1,3 százalékos pluszban van, ugyanennyit megy a frankfurti vezető index is. Párizsban 1,8, Londonban 3,0 százalékos az emelkedés, Varsó is 1,3 százalékkal megy előre. Itthon a BUX index fél százalékos plusznál tart, az OTP 1,6 és a Mol 1,1 százalékos drágulása mellett, amit főleg a Richter 1,8 százalékos esése húz vissza.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A Magyar Telekom 0,7, a Masterplast 8,6 százalékkal drágul, közben az Opus kissé süllyed. A forint is erősödik, 2,3 forinttal olcsóbb az euró, 360,80 forint az ára. A dollár is visszatért a gyengülő pályára, az euró/dollár ismét elérte az 1,23-as szintet. A gyengülő dollár jót tesz az árupiaci termékeknek, az arany kettő, az ezüst négy, a platina 3,6, a réz kettő, az olaj egy százalék körüli mértékben van feljebb.
Újabb oltás érkezett
Bár Nagy-Britanniában lassan teljesen megtelnek a kórházak, beadták az első brit polgárnak az AstraZeneca gyógyszergyár oltását is. A fertőzési, halálozási számok és egyéb szörnyű mutatók mellé most egy sokkal pozitívabb statisztikával és megismerkedhetünk, ez pedig az egyes országokban beadott oltások száma.
Bár sok országban elégedetlenek az oltások ütemével, a számok mindenképpen emelkednek, az oltások folynak, ami reménnyel töltheti el a karanténban ülő százmilliókat. Sokféle próbálkozás van a gyorsításra, a németeknél például az a téma, hogy ki lehet-e hozni egy öt adagot tartalmazó ampullából hat adagot. Az Egyesült Államokban pedig felmerült, hogy a 18 és 55 év közöttieknek fél adag is elég lenne a Moderna oltóanyagából – írja a Bloomberg.com reggeli hírlevele.
Öt fontos esemény a héten
Az Investing.com szerint öt fontos esemény lesz a héten, amire különösen érdemes odafigyelni.
1. Amerikai választás
Holnap fontos választás lesz az Egyesült Államokban, Georgia államban két szenátusi helyet töltenek be újra. A piacok megbékéltek a gondolattal, hogy a képviselőház demokrata, a szenátus viszont továbbra is republikánus többségű legyen. Ez ugyanis valószínűleg azt jelentené, hogy marad a gazdaságélénkítésre való készség az amerikai politikában, miközben olyan nagyobb demokrata reformokat, mint például adóemelés, nem tudnának keresztülvinni.
2. Az oltások üteme
Az Egyesült Államokban eddig két oltást engedélyeztek, de lassabban folyik a beadásuk, mint ahogy remélték. December végéig 2,8 millió amerikai kapott oltást, sokkal kevesebb, mint a húszmilliós célkitűzés. Eközben a fertőzések száma itt is emelkedhet, ha az ünnepek hatása megjelenik a statisztikákban.
3. Amerikai foglalkoztatás
Nagyon figyelnek majd a decemberi foglalkoztatási számokra. A novemberi adatok nem voltak túl szívderítőek, a munkaerőpiac lassulását jelezték.
4. Turbulenciák jöhetnek a piacokon
Az időközi választással kapcsolatos hírek, főleg, ha demokrata győzelem születne, amely növeli a az adóreform kockázatát, alaposan megrángathatják a héten a részvénypiacot.
5. Az OPEC+ újra tárgyal
Ma az olajexportáló országok szervezete ismét tanácskozik online, miután december elején arról állapodtak meg, hogy havonta áttekintik a helyzetet. Decemberben viszonylag óvatosak voltak a termelés mennyiségével kapcsolatban, most azonban Oroszország a termelés növelése érdekében lobbizik a Reuters szerint.
Kriptodeviza-árrobbanás
A kriptodaviza-szektor valósággal robbant a hétvégén, pontosabban már az egymást követő második hétvégén. Míg karácsony előtt a bitcoin 19 ezer dollár körül járt, karácsonykor átlépte a húszezret, és hamar tovább is haladt. Újévkor a 30 ezres határt szelte át, és tegnap 34 550 dollár is volt. (Most csak 31 ezer.) Az ether tegnap táltosodott meg igazán, és hajnalban 1150 dollár is volt, most 964.
A kriptodeviza-piac kapitalizációja 840 milliárd dollár, de ma reggel még 900 milliárd felett volt.
Lásd még: Őrület, ami a bitcoinnal történik: 15 százalékos plusz egy nap alatt
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.