Mi mással kezdhetnénk, mint a forinttal, amely annak ellenére, hogy az egyik leginkább alulértékelt valuta a kontinensen, de talán még a világon is, mindenkori leggyengébb szintjére esett, eurónként 328 felett.
Euró/forint, 5 év. Friss árfolyamok >>> |
Ezúttal a cseh korona is gyengült, eurónként 26-ig, noha ott tegnap immár harmadszor emeltek kamatot, igaz, csak most értek el a mi alapkamatunk szintjére. A lengyel zloty is gyengült, eurónként 4,35-ig. így látszik, hogy egy általános régiós devizagyengülés zajlik, jóllehet messze a forint van a legrosszabb állapotban.
Mindeközben a hazai 10 éves államkötvény hozama is magas: 3,60 százalék fölött van, ami annyiból érdekes, hogy már közelíti a görög szintet, ami 4 százalék, miközben pár hónapja még nem csak a lengyel, de az amerikai szintnél is lényegesen alacsonyabban állt. Vélhetően az már a mánia, a piaci túlfutás esete volt, most pedig ennek egy túlzott korrekcióját láthatjuk.
A pesti börze kezdetben lefelé indult, de visszatért a tegnapi szintre. Az OTP gyengélkedik, 9900 forinton cserél gazdát. A Mol kis pluszban van 2690 forinton, a Richter erősödik 5140 forintig, a Telekom továbbra is próbál a 400 forintos szint fölött maradni.
Tegnap Amerikában nem csak, hogy estek a részvények, de komoly szintek is törtek, például a Dow Jones index esetében, amely először zárt a 200 napos mozgóátlag alatt. Ugyan ma már a Dow Jones lényegében jelentéktelen a 30 papírjával az S&P 500 és a Nasdaq Composite mellett, a lélektani hatása még jelentős.
Dow Jones index |
A két említett nagy index esetében még szó sincs erről, még a 200 napos mozgóátlag felett vannak, noha a Nasdaq Composite másfél százalékost esett 7445 pontig, az S&P 500 pedig közel egy százalékkal 2700 pontig. Ha az ő esetükben is elesik a szint, akkor tényleg végleg megtörhet a közel 10 éves emelkedő trend.