A hétfői kellemes amerikai részvénypiaci emelkedés után kedden Európában is a zöld szín dominál a tőzsdéken, a német index 0,6, a francia 0,3, a brit pedig 1,0 százalékkal megy feljebb. Az amerikai határidős indexek viszont inkább vegyesen teljesítenek, kis elmozdulásokat látni.
Továbbra is főleg a gyorsjelentések és a kamatvárakozások mozgatják a tőzsdéket. A jókedv egyik oka, hogy Thomas Barkin, a Richmondi Fed elnöke szerint a hitelfelvételi költségek jelenleg elég korlátozóak ahhoz, hogy megfékezzék az emelkedett inflációt. (Ezzel minimálisra csökken egy kamatemelés esélye.) A Walt Disney pedig bemutatja első negyedéves jelentését, az elsőt azóta, hogy megnyerte az aktivista befektetőkkel vívott ádáz csatát.
Csúcsról csúcsra megy a BUX
Itthon a BUX index új történelmi csúcsra érkezett hétfőn, és erre kedden is jó esély van, hiszen egy ezrelék körüli pluszban mozog késő délelőtt. Ennyivel megy fel a szintén rekordszinteket döntögető OTP részvénye is, a Mol viszont egy ezrelékkel esik. A Richter a mérleg nyelve 0,4 százalékos emelkedéssel. Az Opus 0,3 százalékkal drágul, a 4iG 0,2 százalékkal süllyed.
Az euró/forint a hétfői szép csökkenés után most némileg emelkedik, az euró ára 389 forint 40 fillér, ami körülbelül 90 fillérrel magasabb, mint a hétfő esti érték. Fél százalékkal esik az arany és az ezüst, nagyjából stagnál a kőolaj, bár előző nap még emelkedett a fokozódni látszó közel-keleti feszültség hatására. A hollandiai földgáz viszont három százalékkal esik.
Nagy a tét a Richter számára?
A Mithra bajban van, hiszen amikor a Richter 2018-ban megkötötte az első szerződését vele, akkor árfolyama még 35 euró környékén mozgott a tőzsdén. A részvényekkel március 5-e, a csődvédelmi eljárás kezdete óta nem lehet kereskedni, utolsó záróára pedig csak 0,216 euró volt – írja Miró József, az Erste Befektetési Zrt. vezető elemzője.
A mostani közleményben a Mithra megjegyezte, hogy az estetrol (E4) eszközök értékesítéséről szólnak a tárgyalások, amelyeket május 10-ig szeretnének lezárni. A cég ugyanis június 19-ig élvez bírósági csődvédelmet, addig kell mindenképpen eredményt elérnie. A tárgyalások jelentős tételt képviselhetnek a Richter számára, most valószínűleg diszkont áron szabadulhat meg a royalty- és mérföldkő-fizetési kötelezettségeitől.
A számok alapján úgy tűnik, hogy a tét minimum néhány tízmilliárd forint lehet, de akár ennél jóval nagyobb is – írja az elemző.
“Rendkívül pozitív meglepetés” Magyarországról
Meglódult a fogyasztás márciusban a reggel közzétett márciusi kiskereskedelmi forgalmi adatok szerint. Havi alapon “érdemben”, 2,0 százalékkal nőtt a forgalom. A fogyasztási indikátor naptárhatástól megtisztított mutatója pedig 4,2 százalékkal emelkedett éves alapon az idei harmadik hónapban – írta Nagy János, az Erste Bank makrogazdasági elemzője.
Adataink lényegesen mérsékeltebb számokat jeleztek előre, az adat rendkívül pozitív meglepetést okozott és messze meghaladta mind az előrejelzésünket, mind a konszenzust – tette hozzá.
Mitől emelkedik valójában az arany?
A számos ellenszél ellenére, mint az erős dollár, a pozitív reálkamat, a tőkekiáramlás az aranyba fektető ETF-ekből az arany az idén új történelmi csúcsot ért el. Mi lehet ennek az oka? Egy pénzügyi blog érdekes történelmi példák alapján mutatja be a jegybankok viselkedését krízishelyzetekben, nagy világpolitikai fordulópontokon, illetve a pénzügyi rendszer változása esetén.
Kezdve a 19. századi francia-porosz háborútól addig, hogy a cseh jegybank 1999-ben eladta, majd 2023-ban visszavette aranykészletét. (Hasonlóan ehhez a Magyar Nemzeti Bank is vásárolni kezdett néhány éve.) Az idősorok azt mutatják, hogy a nemzeti bankok már több, mint egy évtizede hatalmas mennyiségű aranyat halmoznak fel a politikai bizonytalanságok és feszültségek, a világrend valószínűsíthető átalakulása miatt.
Nem a bűnözők pénze a bitcoin
Annak ellenére, hogy egyre elterjedtebb a digitális pénzügyi eszközök használata, a kriptopiac pedig egyre érettebb módon működik, még mindig tartja magát a vélekedés, amely szerint a kriptovalutát elsősorban a pénzügyi visszaélésekre használják. Ennek ellentmond, hogy a törvénytelen tranzakciók száma folyamatosan csökken a kriptotérben – írja a Binance kriptotőzsde közleménye egy jelentésre hivatkozva.
A pénzmosással érintett pénzeszközök tíz százalékát tartják kriptovalutában, ami messze elmarad attól a mértéktől, amire a kriptopiac ellenzői hivatkozni szoktak.
Az Europol legfrissebb jelentése szerint ugyanis az Unióban tevékenykedő legveszélyesebb bűnszervezetek a megszerzett vagyont legalizálni igyekeznek. Ám leginkább az ingatlanbefektetések alkalmasak erre a célra, ezen a területen valósul meg a pénzmosások 41 százaléka. Ezt követik a luxuscikkek és a készpénzt használó vállalkozások.
Tokenizálna a svájci jegybank is
A Svájci Nemzeti Bank vizsgálja, hogy a pénzügyi eszközöket hogyan lehet a legjobban digitálisan tokenizálni, hogy biztonságosabbá és hatékonyabbá tegyék a fizetéseket - mondta Thomas Jordan elnök hétfőn sajtótájékoztatón a Reuters szerint. A központi bankoknak ennek alapján el kell dönteniük, hogyan tudnak a legjobban részt venni ezekben a fejlesztésekben, amelyek felgyorsíthatják és olcsóbbá tehetik a fizetéseket.
A tokenizáció a pénzügyi eszközökre vonatkozó követelések digitális megjelenítését jelenti egy programozható platformon, amely jellemzően az elosztott főkönyvi technológiára támaszkodik. (Akárcsak a kriptovaluták. A területet egyre inkább RWA-ként is emlegetik – a szerk.)
A központi bankok lépésről lépésre haladhatnak efelé a piaci szereplőkkel együtt, kísérletezve a tokenizált ügyletek elszámolásának optimális megoldásaival, az SNB is ezt a lehetőséget részesíti előnyben. Az egyik projektet, a Helvetia III-at már négy svájci önkormányzat által kibocsátott kötvénynél is alkalmazták.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.