A vírus terjedése egyelőre nagyon gyorsnak látszik, aggasztó hírek jöttek Franciaországból, pár naponta megduplázódott a német fertőzöttek száma. Olaszországban a magas halálozási irány ijesztő, Ausztriában Tirol tartomány minden települését vesztegzár alá helyezték. Magyarországon is napról napra gyorsan nő az igazolt esetek száma, már csoportos fertőződésről beszélnek.
További híreink a koronavírusról
Tegnap este megint jókora eséssel zártak az amerikai tőzsdék, a főbb indexek 5-6 százalékkal tovább zuhantak. Ma reggelre pirosba borult Ázsia, az 1-3 százalékos indexesések közül a koreai tőzsde nyolc százalékos zuhanása rítt ki. Ezt állítólag egy elektromos biztosíték kiégése miatt bekövetkezett üzemszünet indította el, de a külföldi befektetők fokozott eladásairól is beszélnek.
A jegybankok és a kormányok egyaránt megmozdultak, hogy segítsenek a válságon, de ennek egyelőre nem világos, mekkora lesz a hatása. Az USA-ban a kamatcsökkentés után egyelőre 250 milliárd dolláros segélycsomagot írt alá az elnök, de ez a költségvetési lazítás egyes becslések szerint felmehet akár ezer milliárdra is. Gyakorlatilag pénzt osztanak az embereknek.
Az EU-ban 750 milliárd eurós eszközvásárlási program következik. Itthon hitelmoratórium és egyes ágazatok közterheinek csökkentése van napirenden. “Rendkívüli időkben rendkívüli intézkedésekre van szükség” – mondta az EKB elnöke, Christine Lagarde. A programban állampapírokat és vállalati kötvényeket is vásárolnak majd, a görög eszközök is a listán vannak.
Euró/forint (Tradingview.com) |
Így ma is, mint tegnap, a görög részvényindex teljesít legjobban Európában, 6,5 százalékkal emelkedik. Egyébként ahhoz képest, mekkorák voltak az esések, csak szerény, 1-3 százalékos indexemelkedés van Európában, a német tőzsde pedig csak 0,3 százalékkal javul. Az amerikai határidős indexek pedig újra szerény mínuszban vannak.
OTP le, Mol fel
Itthon a BUX index 1,2 százalékkal felfelé megy, de az OTP újabb három százalékkal esik. A Richter egy, a Mol 7,5 százalékkal emelkedik, az utóbbiban szerepe lehet a felbolydult olajpiacnak. Az olaj ugyanis tegnap óriásit alakított, a WTI elveszítette értékének mintegy negyedét, 21 dollárig zuhant. De ma 13 százalékkal 23,5 dollárra ugrik, a Brent pedig 26,5 dollár.
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
A forint új történelmi rekordot üt nap, mint nap, ma 359,6 a friss csúcsa a Tradingview és 360,1 az Investing.com szerint. Akárhogy is, most 357,7, újabb 4-5 forinttal, mintegy 1,3 százalékkal magasabban van, mint tegnap este. Ma egyébként a lengyel zloty is két százalékkal gyengül, a cseh korona ezúttal stagnál. (További cikkünk a forintról.)
Kitört a dollár, gödörben a font
A dollár erősödése folytatódik, a dollárindex (DX) több mint három éve nem volt ilyen magasan, 102 felett. Az angol font viszont 1985 óta nem látott mélypontra süllyedt. Vélhetően a dollárerősödés a kockázatkerülő befektetők vásárlásainak köszönhető.
A New Yorki Értéktőzsde teljes mértékben elektronikus kereskedésre áll át hétfőtől, miután egy alkalmazottnál koronavírust találtak.