A két héttel ezelőtti tőzsdepánik, melynek során a főbb indexekben igen fontos szintek estek el, nem tud elmúlni nyomtalanul. Olyan eladási jelzéseket adott a piac a befektetőknek, melyeket évek óta nem (némelyiket utoljára 7 éve), ezért érthető, hogy tartósabb eladási hullámokat láthatunk, heves mozgásokkal.
S&P 500, fél év. Méretes letörés |
Tegnap az amerikai indexek újra 3 százalékot zuhantak, így ismét eltávolodtak a fontos szintektől, azokat eddig még visszatesztelni sem sikerült. Ezek az S&P 500 esetében a 200 napos mozgóátlag, a Nasdaq Composite esetében az 5000 pont. Ha pár héten belül nem sikerül visszakapaszkodni a kritikus szintek fölé, sőt a múlt hétfőihez képest új mélypontokat látunk, gyakorlatilag megerősítettnek tekinthető az eső trend. Hét éve a legizgalmasabb őszünk lesz.
Ázsiában ezek után érthető módon ugyancsak előmerészkedtek az eladók, főleg Sanghajban és Hongkongban. A kínai piacok végzetesen megszenvedik a durva állami beavatkozást, a befektetők kiábrándulnak, és elhagyják ezeket a börzéket. Ez egyébként a világ összes piacára hat, hisz óriási pénzekről van szó. Sokan buktak a lufi kipukkadásakor, sokan eladnának, de a korlátozások miatt nehezen tudnak, mindenki más pedig menekül a tőkepiacoktól teljesen idegen beavatkozások miatt, akár hatalmas veszteséggel is. Ezeket a veszteségeket részben a más piacokon még nyereséges pozíciók zárásával fedezik, ez jelentős eladói nyomást okoz világszerte.
DAX, fél év. Itt is nagy letörés, és ezer ponttal vagyunk a szint alatt |
Európa a mai nyitásra megnyugodott, és a tegnapi nagy esést részben kompenzálva az indexek 1 százalék pluszban vannak. Mindazonáltal a DAX is igen messze van a letört 200 napos mozgóátlagtól, és egyelőre az erős támaszként funkcionáló 10 ezer pontos szint tartja. A görög piac stabilizálódott a mélységben, a bankok is rosszul állnak a tőkekorlátozások előtti árukhoz képest, de a piac úgy tűnik, beárazta a bankok feltőkésítésének a részvényesekre jutó költségét.
A pesti börze kisebb emelkedéssel kezdett, a Mol az OTP és a Richter egyaránt közel fél százalékot emelkednek. Ezúttal a Norbi Update papírjára is született kötés minimális csökkenés mellett, 660 forinton. A forint a 315-ös eurónkénti ár körül mozog, azt mondhatjuk, viszonylag jól vészeli át a heves tőzsdei turbulenciákat.
WTI olaj, egy hónap. Igen heves felpattanás, melynek egy részét már vissza is adta. |
Az olaj visszaadott egy kicsit az óriási felpattanás során szerzett nyereségéből. Az utóbbi 1-2 hónapos viselkedése egy igen jellegzetes formációt mutat, melynek során a 65-70 dollárról indult második eső trend 50 dollár körül átcsapott egy eladási pánikba, melynek során túl rövid idő alatt túl mélyre, 40 dollár alá esett az ár, majd onnan pár nap alatt ledolgozta ezt a pánikszakaszt. Most ennek a korrekciója zajlik, az árak 44 és 48 dollár körül vannak a két olajfajta esetében. A mélypont, a 40 dollár körüli szint igen erős támasznak bizonyult, nem véletlenül: 1990 és 2003 között ez volt az árfolyamcsúcs, vagyis az ellenállás, amit azóta csak egyszer, a 2008-as válságban tesztelt, akkor rövid időre alá is esett.