Jó a hangulat az európai tőzsdéken, főleg a német piac húz, 0,9 százalékkal emelkedett a DAX index eddig. Párizsban 0,3, Londonban 0,4 százalékos a javulás. A Nasdaq és az S&P 500 amerikai határidős indexek is pluszban vannak, de a Dow Jones Ipari Átlag futures értéke csökkent. A vártnál nagyobb mértékben nőtt a kínai feldolgozóipari aktivitás májusban a Caixin PMI (beszerzésimenedzser-indexek) szerint.
A héten pénteken jön az amerikai foglalkoztatási jelentés a nem mezőgazdasági foglalkoztatottakról (NFP), amelyet nagy figyelemmel kísérnek. Várhatóan azt mutatja majd, hogy az amerikai munkaerőpiac májusban is rugalmas maradt, ellenálló a viszonylag magas kamatlábakkal szemben. A piacok attól tartanak, a túl erős gazdaság megakadályozhatja, hogy a Fed idén egyáltalán csökkentse a kamatlábakat.
Bejelentés nyomán ugrott a Richter
A BUX index két százalékkal ugrott meg, főleg a Richter kiemelkedő, öt százalékkal van magasabban, mint péntek este. Az OTP 0,8, a Mol 0,7 százalékkal emelkedik. A gyógyszergyár a pénteki zárás után azt jelentette be, hogy “a németországi biotechnológiai eszközök vásárlása lezárult”.
Az euró már kissé 391 forint felett forog, több mint egy forinttal van magasabban, mint múlt hét végén. Utoljára május 1-jén volt ilyen szinten az árfolyam. A Moody's pénteken nem változtatott Magyarország adósbesorolásán, maradt tehát a Baa2, stabil kilátás mellett.
Az európai földgáz árfolyama 11 százalékkal ugrott meg hétfőn.
Felemás OPEC-döntés
Az olajárak lényegében stagnálnak, miután pénteken az OPEC+ a piacok által széles körben várt döntéssel meghosszabbította a termeléscsökkentés jelenlegi szintjét (ez napi kétmillió hordó). A kartell azonban csak októberig hosszabbított, utána termelést szeretne növelni, ezt a piac vegyesen fogadta.
Mi jön még a héten?
Elsősorban az Európai Központi Bank kamatdöntésére figyelhetünk ezen a héten, mivel a csütörtöki döntésen a piaci várakozások szerint már elkezdheti a kamatok csökkentését a jegybank. Ezen felül itthon a hétfői feldolgozóipari PMI adatra érdemes figyelni még, valamint kedd reggel érkezik a hazai első negyedéves GDP-adat végleges olvasata – írta a K&H Értékpapír.
Amerikában a munkaerőpiaci adatok kerülnek fókuszba, szerdán az ADP, míg pénteken az NFP és a munkanélküliség számai.
Hétvégi meglepetés az Nvidiától
Az Nvidia a hétvégén váratlanul bejelentette a mesterséges intelligenciára (AI) optimalizált chipjeinek legújabb termékcsaládját. Az AI körüli lelkesedés középpontjában álló félvezető-óriás igyekszik fenntartani a friss kibocsátások egyéves gyakoriságát, hogy felvegye a harcot az erősödő versennyel.
A legújabb chiparchitektúrát „Rubin” néven emlegetik, a tervek szerint 2026-ban kezdik meg a szállítást. A Rubin bejelentése még azelőtt megtörtént, hogy a vállalat adatközponti processzorainak következő generációját, amelyet „Blackwell”-nek neveznek, elkezdték volna bevezetni – írja az Investing.com.
Az AMD sem akar lemaradni
Az Nvidia mintegy 350 milliárd dollárral növelte piaci értékét csak azóta, hogy a múlt hónapban újabb szép negyedéves bevételről számolt be. A részvény pénteken 0,8 százalékkal esett, hétfőn pedig a nyitás előtti kereskedésben három százalékkal drágul.
Vasárnap az AMD is bemutatta saját AI-zászlóshajója, az MI325X gyorsító frissítését, valamint az MI350 processzor egy új sorozatát is, amely 2025-ben lesz elérhető.
Még tisztulniuk kell a 4iG-eredményeknek
A bázisidőszakban még csak részben szerepelt a Vodafone eredménye a 4iG számaiban, így ehhez képest erőteljes növekedés látszik még mindig, bevételi és EBITDA-oldalon is. Ha azonban a proforma számokat vesszük alapul, akkor már kisebb ütemű a növekedés, habár panaszra így sem lehet ok a 11,7 százalékos bevételbővüléssel és a 31 százalékos EBITDA-növekedéssel – írja a K&H Értékpapír. Marzsoldalon is látni a javulás jeleit.
A nettó profit alakulásával azért nem lehetnek elégedettek a befektetők, hiszen az akvizíciós költségek, illetve a kedvezőtlen devizamozgások is jelentős veszteséget okoztak a cégcsoportnak.
Megvétózták a kriptós törvényt
Ahogy az várható volt, Joe Biden amerikai elnök közölte, hogy megvétózza a törvénytervezetet, mielőtt a képviselőház vagy a szenátus szavazna róla. A jogszabály hatályon kívül helyezte volna az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) “Staff Accounting Bulletin” 121-es számviteli irányelvét, amely arra utasítja az ügyfelek számára kriptovalutát birtokló pénzintézeteket, hogy ezeket az eszközöket a saját mérlegükben tartsák. Ez a kritikusai szerint túlságosan megnehezíti a pénzintézetek számára a kriptós vállalatokkal való együttműködést – írta a Coindesk.
A vétót bejelentő nyilatkozatában Biden azt mondta, hogy nem fog támogatni semmilyen olyan intézkedést, amely “veszélyezteti a fogyasztók és a befektetők jólétét”. A jogszabály helytelenül szűkítené a SEC hatáskörét arra, hogy megfelelő korlátokat határozzon meg.
A kriptovaluták szabályozása az amerikai elnökválasztás kampánytémájává vált, miután Donald Trump támogatójukként lépett fel, lásd még:
Élénk forgalom májusban a BÉT-en
Nemcsak újabb rekordokat ért el májusban a Budapesti Értéktőzsde vezető indexe, a BUX, az azonnali részvénypiac forgalma is meghaladta az előző havi szintet. Így 284 milliárd forintot tett ki, ami napi átlagban 13,5 milliárd forintnak felel meg. A brókercégek közül 158,5, 57,2 és 38,4 milliárd értékű forgalommal a Wood & Company, a Concorde és az Erste emelkedett ki.
Egy évvel korábban az azonnali piac forgalma 208 milliárd forint volt, napi átlagban pedig csak 9,9 milliárd.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.