Az európai tőzsdeindexek ritkán látható, 4-6 százalékos pluszban vannak, miután az EU-ra kiszabott amerikai vámokat felfüggesztették a szerda esti bejelentés szerint. A német mutató 5,5, a francia 5,1, a brit 4,0 százalékkal ment feljebb eddig a szerdai záráshoz képest. Előzmény, hogy emiatt szerdán a tengerentúlon őrült vágta alakult ki, az S&P 500 9,5, a Nasdaq 12,0, a Dow Jones ipari átlag 8,0 százalékos pluszban végzett.
Csütörtökön viszont csúnya, két százalékos mínuszban vannak az amerikai határidős részvényárfolyamok, mert a Kínára kivetett, újra megemelt vámok érvényben maradtak, amire Peking megtorlással válaszolt. Ez fokozta a világ két legnagyobb gazdasága közötti kereskedelmi háborúval kapcsolatos aggodalmakat. Emellett a kulcsfontosságú amerikai inflációs adatokat fogják figyelni a befektetők csütörtökön.
A BUX index is négy százalékos pluszban van, az OTP öt százalékkal ugrik. A Mol 3,4, a Richter 2,6, a Magyar Telekom 3,9, a 4iG pedig 7,0 százalékkal van feljebb. Az EUHUF keresztárfolyam 405,8, ez közel három forinttal magasabb a szerda késő esti értéknél, de javulás a nap közbeni számokhoz képest.
Az arany és az ezüst ismét kiugró, közel két százalékos emelkedést mutat. A kőolajár viszont két százalék feletti mértékben esik.
Merre tovább, forint?
Markáns erősödést mutatott a forint szerdán, a nemzetközi piacokon kialakult hirtelen optimizmus pozitív hatással volt rá, így az EURHUF eltávolodott a 409-410-es szintek közeléből – írta a K&H Értékpapír. Csütörtök reggel ugyan látható némi visszakorrigálás, de így is 404-405 közelében mozog a devizapár. A napi grafikonon immár a mozgóátlagokat érdemes figyelni, egyelőre az 50 és a 200 napos görbe felett jár az az EURHUF árfolyama.
Ritkán látni ilyet a devizánktól
Donald Trump bejelentése után ritkán látható, közel két százalékos ugrást mutatott be a magyar deviza, 402-403-ig is lesüllyedt az euró árfolyama. Ezúttal a dollárral együtt erősödött a magyar deviza – írta az Erste Befektetési Zrt. A történet régiós, a zlotyval szemben minimális volt az elmozdulás.
A hazai fizetőeszköz masszívan profitált a derűsebb nemzetközi hangulatból, de érdemes hozzászokni, hogy ez egy pillanatnyi állapot, és ahogy az elmúlt hetekben is, jöhetnek még bőven csavarok – tették hozzá.
Közzétette első jelentését a Gránit Bank
Tőzsdei jelenléte során először tette közé éves számait a Gránit Bank. Az adózás utáni profit kis mértékben elmaradt az előző évi értéktől, 21,2 milliárd forint lett a 2024-es év egészét tekintve – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Ezzel jóval felülmúlta a 14,9 milliárd forintos várakozásunkat, de a bank által bemutatott stratégiai tervben szereplő értéket is 37 százalékkal haladta meg.
Vételi ajánlás a bankrészvényre
Ami az ez évi kilátásokat illeti, a bank továbbra is a piaci átlagot meghaladó növekedést tervez a vállalati és a lakossági üzletágban egyaránt. Ennek megalapozására jelentős IT-fejlesztéseket és új szolgáltatásokat jelentett be. (Például hitelkártya, azonnali fizetésen alapuló megoldások, generatív mesterséges intelligencia.)
A romló gazdasági környezet ellenére a vártnál jobb eredmények és a konzervatív hitelezési gyakorlat miatt továbbra is fenntartjuk vételi ajánlásunkat 18 306 forintos célár mellett – írta a brókercég. (Az utolsó ára 14 250 forint volt.)
Felugrás után csorog le a bitcoin
Az amerikai vámok részleges halasztásának bejelentésére 78 ezerről 83 500 dollárra ugrott a bitcoin ára (ez plusz hét százalék), a többi kriptovaluta egy része 10-15 százalékos pluszban is volt. A gyors felfutást azonban lassú lecsorgás követte, az első számú kriptó most 81 900 dollár, az ether 1600, a solana 115 körül jár.
A heves emelkedésben minden bizonnyal komoly szerepe volt a short (eladási, esésre játszó) pozíciók kényszerzárásának is. Ezek értékét több százmillió dollárra teszik. A hasonló kényszerzárások rendszeresen felnagyítják a kriptovaluták ármozgásait mindkét irányba.
Kutyavilág a kriptópiacon
A 21Shares bejelentette, hogy partnerséget kötött a House of Doge szervezettel, hogy létrehozzák az első Dogecoin ETP-t (tőzsdén kereskedett terméket), amit a Dogecoin Alapítvány is támogat. Ez a remények szerint jelentős lépést jelenthet a dogecoin érme általános elterjedése felé.
A dogecoin („kutyaérme”) eredetileg mémérmének, viccnek indult több, mint egy évtizeddel ezelőtt, de mára igencsak kinőtte magát, megkomolyodott. Ez abból is látszik, hogy jelenleg a nyolcadik számú kriptó 23 milliárd dolláros tőzsdei kapitalizációval. Olyan vezető márkák, mint a Microsoft és az AMC Theatres is elfogadják fizetési módként – emlékeztetnek rá a kriptós sajtóban. (Ezen felül Elon Musk kedvenc érméjének számít.)
Az Egyesült Államokban siekresen startolt a napokban egy XRP ETF is (tőzsdén kereskedett alap), az XRP jelenleg már a negyedik a kriptók sorában.
Akko Invest tőkeemelés
A vagyonkezeléssel foglalkozó, tőzsdei AKKO Invest 43,5 milliárd forintos árbevétellel és 3,4 milliárd forintos EBITDA-val zárta a 2024-es évet. A vállalat „további növekedésre készül”, miután legnagyobb részvényese, a WING Csoportba tartozó Mevinvest több, mint tízmilliárd forintos tőkeemelést hajtott végre „a vagyonkezelő stratégiai tervei megvalósításának támogatása céljából”. (A legnagyobb leányvállalata az ingatlanszolgáltató NEO Property.)
Az AKKO Invest egy részvényre jutó eredménye a tavalyival azonos szinten alakult (34,65 forint), ami 11 százaléka az elmúlt egy év tőzsdei átlagárának – közölte a vállalat.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.