A bika a kitartó tőzsdei áremelkedések jelképe. |
Megint működni látszik az a mechanizmus, hogy a rossz hírekre emelkedik a tőzsde, mert a rossz hír egyben jó is: ha a gazdaság lassul, a jegybankok várhatóan öntik a pénzt a gazdaságba, aminek egy része a részvénypiacon köthet ki. Most az EKB-tól is egyre többen az eszközvásárlási program kibővítését várják.
A Reuters ezen kívül a tőzsdei emelkedések lehetséges okai között említi az árupiaci termékek drágulását is, valamint a csendes-óciáni szabadkereskedelmi megállapodást (TPP). A németen kívül a többi európai tőzsde is általában fél-egy százalékkal ment fel.
Újra 4500 a Richter
A BUX index is 0,5 százalékkal drágult, ezúttal a Richter (+1,1 százalék) és a Magyar Telekom (+1,3) volt a húzópapír. A gyógyszeripari társaság papírja ismét elérte a 4500 forintot. A Mol 0,5 százalékkal drágult, az OTP minimális mértékben esett (–0,1), pedig a nap elején még pluszban járt. Három százalékkal drágult a Norbi-részvény, újabb kilenccel esett az Opimus.
További árfolyamok>>>>>>> |
A forint megint stabil volt, 0,1 százalékkal 312,50-re ment fel az euró a hétfő késő esti állapothoz képest. Erősen gyengült a dollár az euróhoz képest, valószínűleg még mindig a pénteki gyenge amerikai makroadat következményeként, ami miatt már nem igazán számítanak az idén amerikai kamatemelésre. Ez sokat segített az árupiacoknak.
Összeülnek az oroszok és a szaúdiak?
Drágult az arany, az ezüst, a réz, az amerikai földgáz, de főleg az olaj táltosodott meg, a WTI és a Brent egyaránt négy százalékkal drágult, 48, illetve 51 dollár fölé. (Frissítés: A Brent este hat órakor már plusz öt százaléknál tartott.) Ennek oka, hogy az USA-ban csökkenő kitermelésről szóló becslések láttak napvilágot, másrészt a Reuters szerint Szaúd-Arábia, Oroszország és más nagyobb olajtermelők egyeztetésre készülnek egy esetleges olajpiaci együttműködésről. A Brent augusztus legeleje óta nem volt 50 dollár felett.
További árfolyamok>>>>>>> |
A Volkswagen bejelentette, hogy minden, nem feltétlenül szükséges beruházást, fejlesztést töröl a naptárából. A cégnél ugyanis összeült a menedzsment és a dolgozók, lehet, hogy a jövőben bércsökkentésre is sor kerül majd. Hogy ezt értékelték pozitívan a befektetők, vagy az általános hangulat ragadt rá, nem tudni, mindenesetre szépen emelkedett, mintegy négy százalékkal drágult a nap végére.
Ha hideg lesz, drágulhat a gáz
A többi német autóipari részvény, Audi, Porsche, BMW, Daimler is sokat drágult. Az elektromos autókat gyártó Tesla az USA-ban viszont négy százalékkal esett. Nemsokára, hetek múlva tőzsdére készül egyébként a Ferrari is.
Újabb lokális mélypontokat ért el az amerikai földgáz – írja a Concorde Értékpapír blogja. Ebben a nagy számú shortolónak is lehetett szerepe, akik majd egyszer biztosan zárni akarnak, kérdés, hogy mikor és milyen áron. Ha kemény tél lesz, meglódulhat az árfolyam.