(Fotó: Eidenpenz József) |
Az USA-ban a hétfői szünnap után volt mit bepótolni, emelkednek, de nem indultak túl jól és némileg bizonytalan hangulatot tükröznek az indexek. Este hat után kicsivel az S&P 500 0,1 százalékos pluszban volt, a Nasdaq Composite index 0,7 százalékot emelkedett, a Dow Jones viszont 0,3 százalékos mínuszban volt.
A Wal-mart áruházlánc jelentése nyomán kilenc százalékkal esett. A dollár visszapattant a múlt heti három éves mélypontról, és fél-egy százalék közötti pluszban mozgott a nap során. Az euró gyengülése jót tett az európai papíroknak, itt 0,6-0,8 százalékkal emelkedtek a főbb indexek.
A BUX index a nap elején pluszban nyitott, a jó Mol-jelentés ebben nagy szerepet játszhatott. (Erről itt írtunk délután.) A részvény azonban pluszból lassacskán mínuszba csorgott le, és a nap végén 0,6 százalékos esést hozott össze (2878 forinton). Az OTP 1,6, a Richter 0,2, a Telekom 0,4 százalékkal esett. Így az indexünk is jelentős, 0,9 százalékos mínuszban búcsúzott.
Régiós jelenségek
Az USA-ban továbbra is az inflációtól, a kamatemeléstől, a kötvényhozamok emelkedésétől, végső soron egy újabb recessziótól félnek sokan, amint azt rengeteg cikk és elemzés mutatja. A német ZEW gazdasági hangulatindex viszont a vártnál sokkal jobb lett (16,5 helyett 17,8 az Investing.com szerint),
A forint gyengült, 90 fillérrel feljebb, 312-re ment az euró ára. A többi térségbeli tőzsde is inkább esett vagy stagnált, és a lengyel, cseh, török deviza is gyengült ma, régiós jelenség lehet tehát a BUX alulteljesítése is. A háborúzó Erdogan elnök bejelentette Afrin város megszállását, a török líra erre még jobban esni kezdett.
Ne félj az eső olaj láttán
Az erősödő dollár nyomán szakad az arany, az ezüst ára. Egyes elektronikus rendszerek ma a Brent típusú olaj árát tévesen mutatják, mert sok helyen ma lépett a legközelebbi határidő helyébe az április a március helyett. Valójában a WTI április határideje 1,1 százalékkal 62,20 dollárra, a Brent áprilisra 1,2 százalékkal 65,60-ra emelkedett.
A rengeteg vészmadár és világvége-jós között kitűnik a Morgan Stanley, amely ma azt mondta, hogy a mostani részvénypiaci lejtmenet csak előjáték volt az igazi zuhanáshoz. Ezt főleg a kötvényhozamok emelkedése miatt valószínűsítik.
Jelentett a CIG Pannónia
A Mol mellett a CIG Pannónia Életbiztosító is közzétette utolsó negyedéves gyorsjelentését. “Az adózott eredmény 2 598 millió forintra emelkedett, a biztosítási díjbevétel 42 százalékkal 26 933 millió forintra nőtt, az értékesítés 82 százalékkal emelkedett, az egy részvényre eső nyereség pedig 40,8 forint, közel négyszerese a tavalyi évinek” – idézte az Equilor hírlevele.
A Random Capital szerint a CIG Pannónia jelentése “gyakorlatilag teljesen megegyezett a várakozással”, a nettó eredményt egyszeri tétel, az MKB biztosítójának a vételárhoz képest pozitív átértékelése javította, az akvizíció költségei rontották. “Az irányvonal azonban jónak mondható és a Mészáros részvételtől is pozitív folyamatok eljövetelét várjuk” – írták a cég hírlevelében.
A kriptodevizák jó passzban vannak az utóbbi napokban, főleg a bitcoin, amely már 11 700 felett jár.