A szerdai csúnya esés után csütörtökön óvatos optimizmus, kivárás látható a tőzsdéken, a nap várva várt híre a friss amerikai munkanélküliségi adatok megjelenése lesz magyar idő szerint 14.30-kor. A becslések széles sávban szóródnak, sok elemző nagyon pesszimista, de ez már a korábbi napokban is beépülhetett az árakba. Az USA-ban eközben gyorsan terjed a vírus, a fertőzöttek száma már meghaladja a kétszázezret. Európában pedig sorra hosszabbítják meg a kijárási korlátozásokat.
Az európai tőzsdeindexek így délelőtt szerény, pár ezrelékes pluszokat mutatnak, kivéve a belga és az osztrák mutatót, amelyek másfél-két százalékkal emelkednek. Az amerikai indexek jelentősebb, kettő százalék körüli többlettel mozognak. Ázsia vegyes, Kínában és Koreában emelkedéssel, Japánban csökkenéssel. A lengyel index kissé esik.
Itthon a BUX index 0,6 százalékkal süllyed, ami főleg az OTP 2,9 százalékos esésének köszönhető (8580 forintra). A Richter is 0,9 százalékkal süllyed, a Mol viszont 1,1 százalékkal emelkedik. Az AutoWallis bejelentette, hogy kötvényt bocsát ki a Növekedési Kötvényprogram keretében. A Duna House pedig a járványhoz való alkalmazkodás keretében a tranzakciók online előkészítésére, az emberi érintkezések minimalizálására koncentrál.
Sikerült stabilizálni a forintot
Shortzárási pánikról beszélt Ritók Lajos, az Equilor Befektetési Zrt. elemzője a TrendFM reggeli műsorában, miután az MNB egy újfajta tender bevezetésével stabilizálta szerdán a forintot. Vagyis akik eddig forintgyengülésre játszottak, azok közül sokan forintvételekkel zárták eladási pozícióikat. A tegnap pár fillér híján 370 forintnál tetőző euró már csak 363,70, de reggel volt 359,30 is az ára.
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
A folyamat újfent régiós, ahogy a gyengülés is volt: a lengyel zloty fél, a cseh korona 0,3 százalékkal erősödik. (A forintválság politikai, gazdaságpolitikai vetületeiről lásd elemzői gyűjtésünket, vagy Zsiday Viktor írását az Alapblogon.)
Az Erste befektetési Zrt. reggeli kommentárja szerint a jegybank egyhetes betéti operációjának újbóli bevezetése fékezte meg a forint gyengülését. Ezzel a lépéssel az addigi mínusz 5 bázispontos egynapos betéti kamat a bankok számára plusz 90 bázispontra ugrott. Sokan a koronavírus törvény bevezetésével hozzák összefüggésbe a forintgyengülést. De az Erste szerint két másik fontos dolog is közrejátszhatott. Az egyik, hogy nagyon illikvid a forint azután, hogy mind az exportőrök, mind az importőrök eltűntek a piacról. A másik, hogy rendkívül alacsony szintre esett vissza a magyar beszerzési menedzserindex.
Tíz százalékkal ugrik az olaj
Az olaj ára ma felpattant, 7-8 százalékos pluszban van, a WTI 21,80, a Brent 26,70. Ismét felröppent a hír, hogy Szaúd-Arábia és Oroszország tárgyal az olajkitermelési kvótákról, valószínűleg Donald Trump amerikai elnök nyomására. Maga az elnök monda azt, hogy közvetített a felek között, és reménykedik egy megállapodásban, de ez után az orosz elnök is hasonlóan pozitívan nyilatkozott.
Az olajpiac stabilizálása nem lesz könnyű, mivel a Rystad Energy becslése szerint áprilisban év/év alapon 23 százalékkal zuhanhat a nyersanyag iránti globális kereslet. Ugyanakkor Szaúd-Arábia most emelte a kitermelést napi 12 millió hordó fölé, az USA-ban pedig komoly, 2016 óta nem látott heti készletnövekedés következett be. (Abban az évben is komoly olajár-zuhanás volt, akkor csak 30, most viszont már 20 dollár alá is benézett a WTI tőzsdei ára).
Osztalékfizetés törölve
A német tőzsdei sajtó azt számolgatja, mennyi osztalékfizetési tervet töröltek már a cégek erre az évre. Egyelőre arra jutottak az N-TV.de szerint, hogy 14 százalékkal fog csökkenni a kifizetések volumene az előző évhez képest. De nagyon valószínű, hogy az eddigi bejelentéseket még továbbiak fogják követni. Az egyik legfontosabb példa a Commerzbank, amely emellett újabb takarékossági intézkedéseken is dolgozik.