A cseh jegybank 2103-ban gyengítette a koronát, majd a visszaerősödést egy árfolyamgáttal akadályozta meg, eurónként 27-es szinten. Ezt azért tette, mert ahogy sokan mások is Európában, megijedt a deflációtól, noha ez a feszített munkaerőpiac miatt semmilyen gondot nem okozott volna. Lényeg a lényeg, az árfolyamot szinten tartotta a jegybank, és a 2015-ös svájci tragikus példa nyomán a világ deviza-spekulánsinak színe java arra kezdett játszani, hogy az árfolyamkorlát úgyis megszűnik, és akkor a korona az égbe megy.
Spekulánsok bátorítása
Szemben a svájcival, a cseh jegybank sosem mondta azt, hogy mindenáron és örökké megtartja a szintet, sőt jelezte, hogy egy idő után megszünteti, és pár hónapja azt is jelezte, hogy ez mostanában lesz. Végül sort is kerített rá. A jegybanknak ez az eljárása szerintünk nem rossz, különösen a svájciéval összevetve, bár tény, hogy a kivezetés idejének valószínűsítése felpörgette a koronavételt, ezért az 50 milliárd eurós tartalék-emelkedés az elmúlt hónapokban.
Kényelmes?
Ezt Zsiday Viktor, a Citadella alapkezelője és egyben az Alapblog egyik szerzője óriási hibának tartja, bár elismeri, hogy az ebből adódó helyzet ügyes jegybanki hozzáállással jól kezelhető. A probléma abból adódik, hogy a kb. 100 milliárdos euró-hegyet a cseh jegybanknak eladók vissza akarják majd venni, csak várják, hogy ezt óriási nyerőben tehessék. A cseh jegybank azonban kényelmes helyzetben van, mert miután mindenki eladni akarja most a koronát, azaz venni az eurót, nem tud tovább erősödni a korona, ha pedig gyengülni kezd, a cseh jegybank kényelmesen ki tudja szolgálni a spekiket: szépen visszaadja nekik a 100 milliárdot egy kis nyerőben, ők pedig buknak egy kicsit.
Légy repülhet a levesbe
Ez a forgatókönyv akkor valósul meg, ha a kényszerű zárások hatására a korona gyengülni kezd, és kis gyengülés után áll oda a cseh jegybank. Ez persze nem ilyen egyszerű, hisz ha ezt látják a spekulánsok, újra vérszemet kapnak abból kiindulva, hogy a reálgazdasági folyamatok miatt a korona előbb-utóbb úgyis erősödni fog, és ezt kivárják. Persze ez nem tud lebonyolódni, amíg ők maguk akadályát képezik ennek (hisz pozíciójuk sokszorosa az éve cseh fizetésimérleg-többletnek).
Vészforgatókönyvek
Ha ennek ellenére túl makacsok és kitartók, a jegybanknak két eszköze van: az egyik a Zsiday által is javasolt átmenetileg alkalmazandó -5 százalékos alapkamat, ami az idő haladtával óriási bukóba vinné a spekulatív pozíciók tulajdonosait, így kényszerű zárásba kezdenének.
A másik megoldás, hogy a jegybank egy zárási pánikban hagyja, hogy a korona túlzottan gyengüljön, és ekkor a pozíciók likvidálása láncreakciószerűen menjen végbe, ha nem is olyan durván, mint a svájci frank esetében. Ez ugyan nem elegáns megoldás, de ha megint csak ő maga áll be a túlsó oldalon, igen csinos pénzt keres országának az ügylet által. Mindenesetre kíváncsian várjuk, mi lesz a cseheknél parkoló euró-hegy sorsa.