A Mol-csoport első csehországi Mol töltőállomásának átadása Prágában 2015. május 5-én. A csoport tulajdonában lévő Lukoil és a Slovnaft benzinkutak folyamatos márkanévváltásának eredményeként további, mintegy 80 benzinkút megnyitását tervezi idén a magyar olajipari vállalat a cseh piacon. MTI Fotó: Illyés Tibor |
A Mol CEZ-tulajdonú nagy csomagjának tegnap esti eladása szép kis izgalmat okozott a hazai tőzsdén, amit jól jelez, hogy a papír tekintélyes, 17 milliárd forintos forgalmat bonyolított. A cseh nagyvállalat által eladott 7,65 millió részvény ára csak 18 700 forint volt, így nem csoda, hogy a részvény a nap elején több mint három százalékos, 19 515 forintos mínuszban is volt.
Amikor a kínálat felviszi az árat
Csakhogy innét szépen lassan, de biztosan felfelé araszolgatott egész nap, és végül 20 215 forinton, minimális, 15 forintos emelkedéssel zárta a napot. A nagy csomag sorsának rendeződésére régóta várt a piac, a bizonytalanság megszűnése pozitív lehet a részvény számára akkor is, ha a most vásárolók egy része esetleg olcsón piacra dobja szerzeményét. A vevők személyéről, a Mol esetleges részvételéről egyelőre nincs hír, a tranzakció még a kapcsolódó kötvényekre tett vételi ajánlat eredményétől is függ.
A Mol miatt a BUX index is volt jelentős, egy százalék feletti mínuszban a nap elején, de a végére mínusz 0,3 százalékra küzdötte vissza magát. Az OTP 0,9 százalékkal 8248 forintra esett, a Richter 0,2 százalékkal 6640-re emelkedett. A Telekom 485 forintra esett, ez 0,6 százalék.
Szintet lépett az olaj
A nagyvilágban megint jó napja volt az olajszektornak, az olaj több mint egy százalékos pluszban van. A WTI ötven dollár fölé ugrott 50,20-ra, a Brent az 53,0 dollárt ostromolja. Az USA GDP-je is a vártnál picivel jobb lett, ennek ellenére az amerikai indexek csak 1-2 ezrelékes pluszban vannak. Újabb Fed-vezetők beszélnek még ma, amire figyel a piac.
Európában nagyobbak voltak a pluszok, a német DAX 12 257 ponton új éves csúcsot ért el, ez 0,4 százalékos emelkedés. A francia CAC 0,3 százalékkal javított, a brit mutató kissé esett. A font viszont erősödött, miközben a dollár is drágult, a dollárindex (DXY) újra átlépte a 100-as szintet.
Néma gyilkos tizedeli megtakarításainkat
A forintunk viszont annak ellenére olcsóbb lett, hogy az MNB a héten inkább forintgyengítő lépéseket tett. Az esti 308,80 forint körüli árfolyam mintegy 90 fillérrel alacsonyabb a tegnap késő estinél.
Ahogy a néma gyilkos erőre kap itthon, úgy kell megtakarítóként ismét a pozitív reálhozam elérésére összpontosítanunk – írja a K&H Trendmonitor az inflációra utalva. Hiába pozitív megtakarításaink teljesítménye, ha nem sikerül 0% fölötti reálhozamot elérnünk, azaz lépést tartanunk az inflációval, akkor vagyonunk értéke olvadásnak indul.
Kína megint szép lesz?
Ígéretes jelzés érkezett a kínai részvénypiacról, ugyanis a 150 kínai papírt tömörítő MCHI ETF egy olyan szintet gyűrt le, amely az elmúlt másfél évben rendre meggátolta a komolyabb emelkedést – írja a KBC Equitas. Sőt, úgy tűnik, hogy már vissza is tesztelte a markáns szintet az ETF, így most erről rugaszkodhatna el. Legutóbb 2015 elején tudta legyűrni a fontos ellenállást az árfolyam. A cég technikai alapú vételi ötletet fogalmazott meg az ETF-re.
Az Equilor szerint ha a Mol is a Mol-részvényvásárlók között van, akkor az egy részvényre jutó osztalék megemelkedhet. Egy másik előnye lehet a mostani tranzakciónak, „ha a korábbi passzív tulajdonos helyett intézményi befektetők vásárolták meg a részesedést, a közkézhányad és a likviditás emelkedése ugyanis a kelet-európai indexekben való súlyt növelheti a következő 12-18 hónapban” - írják.
Molt vegyenek
Az Erste Befektetési vételi ötletet fogalmazott meg a Molra, piaci áron, a kiszállási pont 25 900, a stop-loss 18 600 forint. Szerintük azzal, hogy a CEZ értékesítette Mol-csomagját, jelentős tehertől szabadultak meg a Mol-részvényesek. Ez az eladói félelem folyamatosan fékezte a Molt, mely így alulteljesítő volt a régiós szektortársakhoz képest.
Január óta a meghatározó régiós olajcégek jelentős emelkedést tudtak felmutatni, miközben a Mol még enyhén veszített is értékéből az átváltható CEZ kötvények nyomása miatt. Így a régiós szektortársakhoz képest kimondottan olcsónak számít a Mol.