Szerdán délelőtt az euró jegyzése 386 forint felett járt, a dollárért pedig 356 forintot kértek a devizakereskedők. Mindez visszafogott forintgyengülést jelent, egyben azt mutatja, hogy a Magyar Nemzeti Bank keddi kamatdöntése nem generált komolyabb mozgásokat a devizapiacon.
Stabilitás volt jellemző kedden a forint árfolyamára, ami végül 385-386 körül mozgott az euróval szemben. Az újabb kamatvágás a piaci várakozásoknak megfelelő volt, technikailag pedig a 200 napos mozgóátlag körül tanyázik az euró/forint árfolyam. Látni kell, hogy a korábbi hetek erősödése után így már stabilizálódott a jegyzés, nagyjából a január végi szinteken - derül ki a K&H Értékpapír piaci kommentárjából.
A forint mostani árfolyama alapján idén összességében 0,8 százalékkal gyengült az euróval szemben. A régiós devizák közül a cseh korona 0,1 százalékot veszített értékéből az euróval szemben. A lengyel zloty azonban 2 százalékkal erősödött. Ebben a versenyben tehát a magyar deviza van a sor végén.
Csúcsdöntés odaát
Miközben kedden az MNB-döntés volt a fókuszban a magyar piacon, az amerikai részvénypiacokon szerény pluszt termeltek az indexek. A Dow Jones 0,17, az S&P 500 0,25 százalékkal ment feljebb. A technológiai szektor mutatója, a Nasdaq szintén minimális, 0,2 százalékos pluszt ért el, ám ez is elég volt az új rekordhoz. A technológiai ágazat fő attrakciója szerdán a mesterséges intelligencia felértékelődésében a chipjeivel főszerepet játszó Nvidia gyorsjelentése lesz, a társaság várhatóan piaczárás után teszi közzé a negyedéves adatait.
Összességében valamennyi részvénypiac számára a legfontosabb, hogy milyen kamatpálya várható Amerikában és milyen döntésekre készül az Európai Központi Bank. Ezen a téren hírözönnel rukkoltak elő a jegybankárok.
Christopher Waller, a Fed kormányzótanácsának tagja „még több” jó inflációs adatot szeretne látni ahhoz, hogy a jegybank elkezdhesse vágni a kamatokat, főleg, ha a munkaerőpiac nem kezd el gyengülni. A tisztviselő szerint valamikor az év végén vághat majd a Fed. Michael Barr Fed alelnök megerősítette a jegybankárok által gyakran hangoztatott „magasabban, hosszabban” szókapcsolatot, majd hozzátette, hogy szerinte a jelenlegi kamatszint restriktív. Raphael Bostic, az atlantai Fed vezetője a hosszú távú semleges kamatszintről értekezett, amelyről szerinte folyamatos viták folynak a jegybankon belül. Bostic álláspontja szerint ez a szint magasabban lehet, mint a pandémiát megelőző időszakban volt, de erről még nincs megegyezés a Fed-en belül. A „magasabban, hosszabban” álláspontot két másik amerikai jegybankár is megerősítette kedden, Loretta Mester (Cleveland) és Susan Collins (Boston) szerint is „többhavi olyan inflációs adatra lesz szükség, amely azt mutatja, hogy az lefelé tart”, ahhoz hogy a jegybank lazítani tudjon a jelenlegi monetáris kondíciókon - idézte az amerikai jegybakárokat az Erste összefoglalója.
Christine Lagarde EKB-elnök kedden megismételte korábbi üzenetét, mely szerint nagyon valószínű a júniusi kamatvágás, ezt követően azonban adatvezérelt üzemmódra váltanak. Hasonlóan fogalmazott a Bundesbank elnöke, Joachim Nagel is. Ugyanakkor egyikük sem jelezte, hogy ne érezné reálisnak a piaci várakozásokat, melyek júniusra, szeptemberre és decemberre áraznak 25-25 bázispontos kamatcsökkentést, igaz, utóbbit csak körülbelül 70 százalékos valószínűséggel.
Ezek után a legfontosabb ázsiai mutatók közül a tokiói Nikkei 0,8 százalékos veszített értékéből, hongkongi társa 0,2 százalékkal került lejjebb, míg a Sanghai Composite Index megúszta stagnálással. A szerdai európai nyitás után, nem sokkal 11 óra előtt az eladók voltak többségben. A londoni FTSE-100 vesztesége 0,5 százalékos volt ekkorra, a frankfurti DAX 0,4, a párizsi CAC pedig 0,2 százalékos mínusznál tartott.
A budapesti tőzsde irányadó indexe, a BUX szintén pirosba került, 0,1 százalékos mínuszban volt 11 óra körül. A vezető papírok vegyesen szerepeltek. A Mol 0,9, a Magyar Telekom 0,2 százalékos többletével szemben állt az OTP 0,8, a Richter 0,4 százalékos gyengülése.
Méregdrága arany
Az árupiacok egyik legfontosabb eseménye, hogy a Morgan Stanley elemzői új célárfolyamot "adtak" az aranyra: 2760 dollárra várják a nemesfém jegyzését, annak ellenére, hogy már most is sorra dönti meg a történelmi csúcsait a nemesfém. Jelenleg 2400 dollár feletti szintről van szó, de a gyengébb dollár, a csökkenő hozamkörnyezet, illetve a jegybanki aranyvásárlások is segítik a felfelé vezető útját. Emellett az ezüst is újult erőre kapott, így fontos ellenállásokat tört át a hetekben és már 2013-as szinteken jár.
Az olajár viszont csökkent szerdán, sorozatban harmadik napja, ami több tényezővel magyarázható. Részben azzal, hogy az amerikai piacon látható inflációs nyomás miatt visszafogottabb a fogyasztás. Emellett az amerikai üzemanyag-készletek bővültek a legfrissebb adatok szerint, miközben az elemzők csökkenésre számítottak.
A kriptopiac legfontosabb szereplői közül a Bitcoin és az Ethereum is a negatív tartományba került. Előbbi 0,3, utóbbi 1 százalékkal értékelődött le egy nap alatt.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.