Sok-sok makroadat érkezett csütörtökön és pénteken, például az amerikai GDP-adat után a lakossági fogyasztás számai is gyengék lettek. Az EU-ban is a GDP, infláció, munkanélküliség volt a napirenden, a számok vegyesen alakultak. A legfontosabb azonban az lehetett, hogy az amerikai infláció jóval magasabb lett a vártnál, ami egyből nagyot lendített a kamatemelési várakozásokon, hiszen a jegybankok árgus szemekkel figyelik ezt a mutatót.
Az európai tőzsdeindexek végül 2-3 százalékos mínuszban zártak, a DAX és a CAC járt az élen 2,8-2,8 százalékos eséssel. Az USA-ban is rossz hangulatban nyitottak a tőzsdék, és este hatkor egy százalék körüli mínuszban jártak.
A Mol mentette meg a BUX-ot
A BUX index a nap elején még ütemesen emelkedett, azután lefelé vette az irányt, de legalább minimális, 0,1 százalékos pluszban tudott végezni. Ez főleg a Molnak köszönhető, a papír két százalékos pluszban is volt, végül 1,3 százalékos emelkedéssel 16 650 forinton zárt. A Magyar Telekom is felfelé tartott, két forinttal 473 forintra emelkedett. Az OTP 0,7 százalékkal süllyedt 7215 forintra, a Richter mindössze egy forinttal lett olcsóbb, 5414 forint.
A forint kissé gyengült, 311,80 volt az árfolyam este, de nap közben járt 311 körül és a 313 forintot is súrolta az euró. A nemzetközi piacokon folytatódott a dollár gyengélkedése, az euróval szemben nagy lendülettel vitte át az árfolyam az 1,14-es határt, 1,1450-ig jutott. A jen is tovább erősödött, 106,90-re esett az árfolyam a dollárral szemben.
Jól néz ki az arany nagyon
A kőolaj nap közben szerény pluszban járt, de estére meggondolta magát, és egy százalék körüli mínuszba csúszott. Az aranynak a kamatemelés ugyan nem tesz jót, de a magas infláció igen, vélhetően ezért kezdett el száguldani a délután folyamán, 2,1 százalékos pluszban, 1292 dolláron volt legutóbb.
Az ezüst sem maradt le sokkal, 1,7 százalékkal 17,85 dollárra ment. „A technikai kép alapján nagy tere van az árfolyam további emelkedésének, és jelenleg kedvező hozam/kockázat arány mellett nyithatunk pozíciót” - írja az Erste hírlevele az aranyról.
Záporoznak a gyorsjelentések
Európában bankok és a Sanofi gyógyszercég vezették az esést, de a Volkswagen és más autógyártók is nagyot szánkóztak lefelé. A brit ICAG és a Lufthansa jókorát estek, miután a britek az üzleti repülőutak visszaesése miatt visszavettek terjeszkedési terveikből.
Az USA-ban a nagyon jó eredményről beszámoló Amazon 10 százalékkal ment feljebb, a tegnap még hasonló okokból ralizó Facebook viszont már szerény mínuszban van. Az Exxon és a Chevron olajipari óriások tették ma közzé gyorsjelentésüket, a Chevroné lett rosszabb a vártnál, ami két százalékos esést okozott a részvényárban. De a Bloomberg szerint az Exxon is a legalacsonyabb nyereségről számolt be 1999 óta, ez a részvény ugyanakkor stagnált.
A vártnak megfelelően a CEZ 40 koronás osztalékfizetési javaslatot tett a június 3-i közgyűlésnek. Az osztalék közel 9%-os hozamot képvisel – írja az Equilor blogja. „Az elmúlt hónapokban a zuhanó áramárak miatt a piacot aggodalommal töltötte el, hogy a CEZ tartja -e magát osztalékpolitikájához” - teszik hozzá.