Reggel jó volt a hangulat az európai tőzsdéken, azután valamikor 11 óra körül romlott el, valószínűleg azért, mert a görögökkel folytatott tárgyalásokról ellentmondásos hírek érkeztek, alighanem nincs előrelépés. A görögök várhatóan megint elmennek a falig – mondta a Privátbankárnak Pozsgai Gábor, az OTP Treasury munkatársa.
Szólt az osztrák jegybankár
Ezen kívül más körülmények is rossz kedvre hangolják a piacokat, például az eheti brit választások, a június 7-i török választások, vagy az EKB-ben is pozíciót betöltő osztrák jegybankelnök mai nyilatkozata. Ez utóbbi szerint az orosz-ukrán konfliktus komoly gazdasági kockázatokat jelent az EU-számára. Az európai QE-nek pedig eurógyengülést kell okoznia. Ez nem tett jót az európai részvénypiacoknak.
Ami a hazai tőzsdét illeti, a szerény, végül csak 0,15 százalékos BUX-emelkedés is kedvező egy olyan környezetben, amikor szinte minden tőzsde esik, a DAX például este hatkor mínusz 2,5 százalékos esésben volt. Komoly forgalma volt a Richternek, bár végül csak kis mértékben erősödött. Emögött az állhat, hogy holnap, szerdán hajnalban teszi közzé gyorsjelentését. Ezen kívül az UBS 4300-ról 5400-ra emelte a részvény célárfolyamát.
További árfolyamok |
Hatezer felett maradt az OTP
Az OTP is szépen tartotta magát hatezer felett, ami nagyon fontos technikai szempontból. A kisebb tőzsdei bank, az FHB forgalma viszont szokatlanul nagy volt, és több mint három százalékkal ment fel. Az FHB gyorsjelentése jövő héten fog érkezni. A Mol szinten maradt (15 005 forinton zárt), ami a rossz nemzetközi hangulatban nem is rossz teljesítmény. Az olajár-emelkedés nyilván jó a cégnek.
A forintot is nagyon megrángatták, volt, hogy 301,20 közeléből 304,20-ra, egy százalékkal ment fel az euró ára – fejezte be Pozsgai Gábor.
Megint kilőtt az olaj
December eleje óta nem látott szintre, 60 dollár közelébe emelkedett a WTI típusú amerikai olaj árfolyama, a Brent pedig 68 dollár felett jár, mintegy három százalékkal drágultak. Ebben a dollár viszonylagos gyengesége mellett az amerikai készletekről szóló újabb adatok játszhattak közre. Ugyanakkor Szaúd-Arábia például növelte kitermelését.
További árfolyamok |
A KBC Equitas hírlevelében azt írja, áprilisban a kedvező technikai képre alapozva fogalmazott meg vételi ötletet a WTI-re, nagyon sok rossz hír ellenére emelkedett ugyanis lokális csúcsra az árfolyama. Az emelkedés azóta is tart, azonban „a szakadatlan emelkedő szaúdi olajkitermelés, a még mindig csúcsokat döntögető amerikai készletszintek és a tározókapacitások ezzel párhuzamos szűkülése egyaránt növelik egy gyors lefele korrekció esélyét”.
Eladnak az OTP-vezetők
A görög részvények mintegy négy százalékkal estek kedden. Az amerikai részvénypiac is rossz hangulatban nyitott, fél-egy százalékos mínuszban voltak nemrég a vezető indexek.
„Közben az OTP-vezetés két kézzel szórja az OTP részvényeket, de az ok nem az, hogy drága a részvény, hanem, hogy most adhatnak el, illetve nem ingyen kapják, hanem csak olcsóbban a dolgozói részvényeket” – írta az Erste Befektetési hírlevele. A Concorde Értékpapír Trading blogja pedig még múlt hét végén megemlítette, hogy „volt némi mozgolódás az OTP shortállományában az elmúlt hetekben. Az adatokból az látszik, hogy nagyjából 730 ezer shortot zárt le néhány külföldi alap”. De még maradt is nekik bőven.
Hátra van két fontos jelentés
Az Equilor hírlevele szerint az OTP május 15-én, míg a Magyar Telekom május 12-én teszi közzé idei első gyorsjelentését. A brókercégnek a nagyobb tőzsdei részvényeinkre és a forintra vonatkozó előrejelzéseiről a nap folyamán itt írtunk.