Lassan alábbhagynak az omikron-variánssal kapcsolatos félelmek, így a tőzsdék mégiscsak összehoztak egy kis év végi ralicskát. Az amerikai indexek a keddi süllyedés után szerdán újra rekordokat döntöttek, bár végül csak 1-3 ezrelékkel zártak feljebb. Ma pedig Európában is hasonló szerény emelkedést látunk. Mindenütt a technológiai cégek viszik a prímet, a német TecDAX például 0,6 százalékkal megy fel.
Holnap, az év utolsó napján sok európai piac zárva lesz, így a magyar és a német is, Londonban és Párizsban pedig rövidített kereskedést tartanak. Az USA tőzsdéi viszont a teljes nyitvatartási időt alkalmazzák.
Itthon a BUX index 0,6 százalékkal megy fel, 0,9 százalék az OTP, 0,6 százalék a Mol erősödése. A Richter “plusz nullában” áll, erősödése minimális, a Telekom pedig 0,3 százalékkal esik.
Ha csütörtök, akkor forintkamat-emelés
A forint alig változik ma, 369,60 az euró ára, sehogy sem tud elszakadni a 370 forintos szinttől. Pedig az MNB ma is kamatot emelt a csütörtökönként esedékes egyhetes betéti tenderen, 0,2 százalékkal 4,0-ra emelt a kamaton. Mostanában ezzel az eszközzel igyekszik stabilizálni a jegybank a forintot.
Emellett ma és holnap is eurólikviditást nyújtó FX-swap tendert is tartanak, ami szintén enyhén forinterősítő hatású lehet – írja az Equilor Befektetési Zrt. hírlevele.
Amint az ábrán látható, a kamatemelés hírére erősödött ugyan a forint (esett az euró), de ez nem tartott sokáig, hamar visszament az árfolyam a tegnap is jelelemző szint közelébe.
Az olaj 0,8, az arany 0,3 százalékkal süllyed, utóbbi ezzel ismét az 1800 dolláros határ alá ért.
Megnyugodhatunk a gázárral kapcsolatban?
Már hatodik napja folyamatosan esik az európai gáz ára, ilyen mértékű csökkenő sorozatra már egy éve nem láttunk példát – írja az Equilor.
Úgy tűnik, kissé fellélegezhet az európai gazdaság, elsősorban az amerikai cseppfolyós földgázt (LNG) szállító hajóknak köszönhetően. Olyan magasra szöktek a gázárak Európában az oroszokkal szembeni konfliktus miatt, hogy már megéri az Ázsiába tartó hajókat átirányítani Európába.
Mégsincs rendben a gázpiac?
Ettől eltérő véleményt ismertet a KBC Equitas összefoglalója.
A Goldman Sachs szerint az európai gázellátás továbbra sincs bebiztosítva, a földgázkészletek rekord alacsony szinten vannak. Növekszik a kockázata az ellátási zavaroknak, amennyiben az időjárás hidegebbre fordul.
Ráadásul az olajárfolyamok is emelkedtek az utóbbi napokban, és felfelé mutató tényező, hogy a múlt héten a vártnál nagyobb mértékben csökkentek az amerikai olajkészletek.
Újabb fizetés maradt ki az Evergrande-nál
Egy jelentés szerint az Evergrande kínai ingatlancsoport ismét elmulasztotta egy külföldi (offshore) kötvénysorozat kamatjának (kupon) kifizetését. Erre több mint nyolc százalékot zuhant a részvények árfolyama.
A Reuters és a Bloomberg szerint a fizetésképtelen társaságnak kedden új, 255 millió dollárnyi kamatot kellett volna fizetnie 2023. júniusi és 2025-ben lejáró kötvényei után.
Brutálisan sok a lemondás a Lufthansánál
A Lufthansa főnöke, Carsten Spohr komor képet festett, brutális törést vár a következő hetekre cége gazdálkodásában. Január 10-ig még jól néz ki az üzletmenet, de a gyorsan terjedő omikron vírusváltozat miatt ez utánra rengeteg lemondás érkezett. A Lufthansa igazgatósága ezért úgy döntött, hogy az első negyedévben több mint 20 ezer járatot töröl – írja a Börsenzeitung.
A Lufthansa részvénye 1,2 százalékkal esik, a Fraport repülőtér-szolgáltató pedig 0,8 százalékot veszített.
A kínaiak adnak el végleg?
A kriptodeviza-piacon csendes lecsorgás látható. Egyes feltételezések szerint azért esik a piac, mert a kínai magánszemélyek még ebben az évben, tehát még alig másfél napig válthatják kriptóikat legálisan is vissza kínai jüanra, és sokan az utolsó pillanatra hagyták az eladást.
Ennek némileg ellentmond, hogy a piac forgalma továbbra is alacsony, az ünnepek alatt megszokott szintet semmiképp sem lépi túl.
Musk ismét a kriptók mellé áll
Elon Musk szerint a kriptodevizák nem tökéletesek, de jobbak, mint bármi más, amit láttunk. Úgy véli, hogy a digitális eszközök a valaha létezett legjobb pénzformát képviselik, hiszen a kormányok „felhígíthatják a pénzkínálatot”, inflációt okozhatnak. Ismét azt állította, hogy a bitcoin fő felhasználási módja a vagyon megőrzése, míg a kedvence, a dogecoin jobban megfelel a fizetési forgalomra.
Satoshi=Szaboshi?
Még nagyobb feltűnést keltett Elon Musk azon kijelentése, mely szerint a bitcoin atyja, a Satoshi Nakamoto álnevet használó matematikus valójában a magyar származású Nick Szabo lehet. Ezt elsősorban arra alapozza, hogy a szakember volt az, akinek írásaiból végig lehet követni az alapötletet már a bitcoin bevezetése előtt is.
Úgy tűnik, hogy Nick Szabo mindenki másnál inkább felelős ezeknek az elképzeléseknek a fejlődéséért – mondta Musk.
Szabo egyébként váltig állítja, hogy nem ő Nakamoto, de egy nyelvészcsoport 2014-es jelentése már rámutatott a hasonlóságokra a bitcoin alapját képező írás és Szabó írásmódja között. Szabo-nak egyébként az okosszerződések (“smart contracts”) koncepciójának kidolgozásában (is) úttörő szerepe volt.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.