Hivatalosan csak február 1-jén lesz róla döntés, de egy előzetes felmérés szerint 27-ből 25 EU-biztos a New York Stock Exchange-Euronext és a Deutsche Börse fúziója ellen szavaz – írja a Financial Times Deutschland. A forrás szerint kedden este a Deutsche Börse évnyitó fogadásán, Eschbornban Manfred Gentz, a Deutsche Börse felügyelőbizottságának elnöke nyilatkozott úgy, hogy bármilyen nehéz is felfogni, de az EU versenyjogi hatóságai a jelek szerint a tőzsdék fúziójára is monopolellenes tilalmat szeretnének kimondani.
Ez valószínűleg azt jelenti – írja a lap -, hogy az EU hatóságain belül Joaquín Almunia versenyjogi biztos véleményét sikerült érvényre juttatni. Ő ugyanis úgy véli, hogy a két tőzsde monopolhelyzetet teremtene a származékos üzletek piacán. Egyesülésük esetén ugyanis a tőzsdéken forgalmazott derivatív (származékos) termékek több, mint 90 százalékát bonyolítanák le. Az ellenvélemények szerint ugyanakkor a derivatív ügyletek több, mint 90 százalékát a tőzsdén kívüli kereskedelemben bonyolítják le az EU-ban, amiről Almunia a jelek szerint megfeledkezik.
A Német T-Online gazdasági hírrovata hozzáteszi, hogy a német jegybank elnöke, Jens Weidmann ugyanott, Eschbornban dicsérte a Deutsche Börse szerepét a gazdaságban, és úgy vélte, fontos szerepet tölt be a pénzügyi piacok stabilitásának megőrzésében, mivel transzparens, és a legmagasabb színvonalon szabályozott kereskedési plattformokat biztosít (a gazdaság számára).
A magyar tőzsde számára annyi gyakorlati jelentéssel mindenképpen bír a hír, hogy – nagyon hosszú viták után – az említett tőzsdefúziótól tették függővé a BÉT kereskedési rendszerének cseréjét. Az orszták fő tulajdonos ugyanis a német tőzsde Xetra rendszerének bevezetését szorgalmazta – más kelet-európai érdekeltségeihez hasonlóan - , ami a hazai kereskedők jelentős részének ellenkezését váltotta ki. Kompromisszumos megoldásként néhány hónapja a váltás elhalasztásáról döntöttek addig, amíg az amerikai-német fúzió megvalósulása vagy annak elmaradása bizonyossá nem válik. (Addig ugyanis nem lehetett biztosan tudni azt sem, hogy a Deutsche Börse és a hozzá kapcsolódó cégek milyen kereskedési rendszert fognak használni a jövőben.)
Amint a BÉT sajtótájékoztatóján kiderült, jelenleg nincs döntés arról, hogy lesz-e váltás, milyen kereskedési rendszert fog a társaság a jövőben használni. Ha a fúzió elmarad, akkor az a legvalószínűbb, hogy a Xetra-rendszer bevezetése mellett döntenek, de egyelőre ez egyáltalán nem biztos.