A különböző hatóságok számos kifogást találtak a New Yorki Tőzsde-Euronext és Deutsche Börse-fúzióval kapcsolatban, így egyáltalán nem biztos, hogy a tranzakció megvalósul – mondta el Mohai György ügyvezető igazgató a BÉT (Budapesti Értéktőzsde) sajtótájékoztatóján. A BÉT pedig ettől a tranzakciótól tette függővé kereskedési rendszerének esetleges cseréjét. Ha a fúzió megvalósul, valószínűleg marad a német XETRA-rendszerre való korábban tervezett áttérés, de sokféle variáció lehetséges, egyelőre semmi sem biztos – mondta el Mohai.
Mint emlékezetes, a korábbi szeptemberi rendkívüli közgyűlésen a tulajdonosok megtárgyalták a kereskedési rendszer cseréjének kérdését. A BÉT többségi tulajdonosa, a bécsi tőzsde a XETRA kereskedési rendszer bevezetéséről szeretett volna dönteni a rendkívüli közgyűlésen, amely párhuzamosan működne a jelenleg is használt MMTS rendszerrel. A magyarországi befektetési szolgáltatók azonban azt kérték: a döntést halasszák el. A legfőbb kifogás az volt, hogy a két kereskedelmi rendszer egyidejű működtetése fölösleges többletköltségekkel járna, és lehetővé tenné a külföldi szereplők akadálytalan jelenlétét a magyar piacon. A korábbi közgyűlésén nagy viták után végül kompromisszum született, mely szerint a BÉT konkrét üzleti modelljéről egy későbbi közgyűlésen döntenek, valamint a kereskedési rendszercsere-projekt az eredeti tervekkel ellentétben csak 2012 januárjában kezdődik el. A bevezetendő új kereskedési rendszer a Deutsche Börse-NYSE Euronext közös új kereskedési rendszere lesz - mostanra azonban kétségessé vált, hogy egyáltalán létrejön-e az óriási fúzió.
A forgalom 1,6 milliárd forint volt az első hónapban, eddig 16 brókercég csatlakozott a rendszerhez, és ebből nyolcan aktívan kereskednek is – mondták el a BÉTa nevű, külföldi részvények kereskedésére létrehozott piac kapcsán. Az árjegyzők általában 50 bázispontos spread-eket tartanak, de a leglikvidebb papíroknál ennél alacsonyabbat. A BÉTa Piacon csütörtök óta 10 új papírral bővült a kereskedhető külföldi részvények köre, így összesen már 20 európai részvény érhető el.
Annak kapcsán, hogy az állampapírokat tavaly kis híján kivezették a tőzsdéről, elmondták, hogy az állampapírok legfőbb piaca a tőzsdén kívüli piac, a forgalom körülbelül háromnegyede mindenhol az az OTC-piacon történik. Ez volt az állampapírok MTS-rendszerre való átvezetésének fő indoka, de a BÉT és az ÁKK kötött egy megállapodást az állampapírok tőzsdei forgalomban maradásáról, amely mindkét félnek megfelelő volt – hangzott el.
A BÉT-en levő részvényekkel 55 százalékban a BÉT-en kereskednek, ez egy nagyon jó arány – mondta el Mohai György vezérigazgató annak kapcsán, hogy sokan a jogszabályok változásában egy esetleges ellentőzsde létrehozásának lehetőségét vélik felfedezni.
A BÉT eddig is sok helyen tartott oktatást, most előadássorozatot indít „parkett ördögei” címmel. Az előadássorozat részeként híres hazai elemzők és alapkezelők fognak szerepelni. A közeljvőben tőzsdejátékot is indít, ahol egy egyszerű regisztrációval bárki ingyen kipróbálhatja magát.