Tavaly év végén a dolgozók 28%-a kapott pluszpénzt
A magyar dolgozók jelentős része szabad szemmel is jól látható extra pénzt visz haza év végén a Fizetesek.hu oldal statisztikái szerint.
Eszerint ugyanis minden 10. magyar munkavállaló kapott 13. havi bért, átlagosan bruttó 275 ezer forintot, míg év végi pénzbeli juttatásban vagy bónuszban a dolgozók 18 százaléka részesült, átlagosan bruttó 295 ezer forint értékben. Pulykapénz, 13. havi fizetés, bónusz, prémium, vagy egyéb juttatás - akárhogy is hívjuk, jó eséllyel van akkora az összeg, hogy akár egészben akár részben érdemes legyen befektetni. A Vienna Life Biztosító a blogján most három megoldást mutat be azok számára, akik nem rendszeres megtakarítási formát keresnek, és nem tudják folyamatosan szemmel tartani befektetésüket - és mivel a lehetőségek tárháza korlátlan, mi is kiegészítjük néhánnyal.
Akadnak még jó betéti kamatok az MNB szerint
Miközben számos banknál már csak 0,01-0,05 százalék körüli kamat jár manapság a pénzre, egyes szereplőknél 2 százalék, vagy azt meghaladó kamat is elérhető a lekötött betétekre. 4-5 ilyen ajánlatot találhatunk a jegybank által példaként említett 1 millió forint 1 éves lekötése esetén.
Sőt, az MNB betéti kalkulátor segítségével néhány százezer forint 12 hónapos lekötéséhez is ráakadhatunk még 2 százalékot meghaladó kamatra. Persze 1 évnél hosszabb lekötésre nem meglepő módon ennél általában kisebb éves kamat jár - derül ki a kalkulátor révén. Érdemes azonban résen lenni, a magasabb kamatnak ugyanis több feltétele is lehet - figyelmeztet az MNB.
Adjunk kölcsön az államnak!
A betéti kamatok esésével együtt, nőtt a lakosság állampapírok iránti kereslete, hiszen az ezekkel elérhető nyereség mostanában magasabb, mint amit a banktól kaphatunk. Hogy konkrét példákat említsünk, a banki betéthez hasonló, 1 éves futamidejű Kamatozó Kincstárjegybe akár már 10 ezer forintot is betehetünk. Ez az egyik legbiztonságosabb megtakarítási forma, amely most évi 2,25 százalék kamatot ad. Létezik 6 hónapos verzió is belőle, az évi 2 százalékot fial.
Azonban ha valaki hosszabb távon tenne félre, arra is kínál megoldást az állam. A Prémium Magyar Államkötvény 3 vagy 5 évre szól, kamata pedig az aktuális inflációtól függ, annál mintegy 3 százalékkal több.
Ha valaki többet vár…
Az úgynevezett egyszeri díjas, befektetéshez kötött biztosítások szintén jó lehetőséget kínálnak azoknak, akik nem tudnak havonta félretenni. Ezekbe – a betétekhez vagy az állampapírokhoz hasonlóan – az időtartam elején lehet befizetni, akár alacsonyabb összeget is (minimum 20 ezer forintot). Ezt utána az igényeink alapján a biztosító szakemberei fektetik be.
Fontos tisztában lenni azzal, hogy az egyszeri díjas biztosításokba azoknak érdemes pénzt rakni, akik legalább 2-5 évig tudják nélkülözni azt. Ezért viszont a biztosítók célja, hogy többet fizessenek a banknál vagy az államnál, így a hozam az évi 4-5 százalékot is elérheti - írja blogján a Vienna Life.
Mindenki ingatlant akar
A hírek persze tele vannak az ingatlanpiaci áremelkedéssel, a szakértők találgatják, hol érhet véget a boom. Az áremelkedésből persze szívesen profitálna mindenki - egy év végi bónuszból azonban az elsöprő többség biztos nem tud lakást venni befektetési céllal. Egy ingatlanalap azonban már lehet jó befektetés. Nem véletlen, hogy jelentősen nőtt idén a befektetési alapok vagyona, és különösen az ingatlanalapok iránt emelkedett a kereslet. Persze az ingatlan sem tuti befektetés - hogy mire kell figyelni, arról itt írtunk bővebben >>
Nyerni akarok a tőzsdén, de részvény nélkül
És ha már befektetési alapok: a minikamatok világában magasabb hozamot magasabb kockázatot vállalva lehet elérni. Hosszú távra ajánlják az olyan rizikósabb befektetéseket, mint például a részvényalapok, de mennyit hoztak ezek valójában tíz év alatt? Ennek jártunk utána nemrég >>
Hogyan spekuláljunk a forinttal?
A forint árfolyamának mozgása sokak fantáziáját megmozgatja. A készpénznél és a bankbetéteknél sokkal jobb módszerek is vannak, hogy a jövőbeli ármozgásokból profitálni tudjunk - akár erősödik a magyar fizetőeszköz, akár éppen gyengül, van több módszer is arra, hogy növeljük a vagyonunkat. Nemrég összeszedtünk ezek közül a módszerek közül hatot, amelyekben az a közös, hogy kisbefektetőknek is alkalmasak arra, hogy spekuláljanak egy kicsit >>